Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
جشنواره بین‌المللی فیلم زنان

« هرات شهری بدون ‌سینما میزبان دومین دور جشنواره فیلم زنان»

2014 November 10

خبر/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

برای دومین بار هرات افغانستان میزبان جشنواره بین‌المللی فیلم برای سه روز است.

در این جشنواره سه روزه قرار است ۳۶ فلم برای به دست آوردن مقام‌های اول تا سوم رقابت کنند.

دومین باری است که میزبانی جشنواره بین المللی فیلم زنان برای افغانستان داده می‌شود.

این بار نیز همانند سال پار این جشنواره در ولایت هرات ولایت غربی افغانستان که تا هنوز نه در آن خبری از سالن سینما است و نه هم دانشکده‌ای که سینماگر تربیه کند برگزار گردید.

اما به نظر می‌رسد سینماگرانی که‌ زاده این ولایت فرهنگی هستند قصد پوف کردن خاکستر روی هنر سینما در هرات را دارند دومین باری است که قلعه‌ای اختیارالدین را جایگزین سالن سینما کرده جشنواره بین‌المللی فلم را در آن برگذار می‌کنند.

filmharat

۶۱ فلمی که قرار است در سه روز به نمایش گذاشته شود همه در قالب داستان مستند و انمیشن ساخته شده است. که از این میان خالق ۱۸ فلم، فلم‌سازان افغان هستند.

«رویا سادات» یک تن از برگذار کننده‌گان این جشنواره می‌گوید: محتوای همه این فلم‌ها به دور محورچگونگی زنده‌گی زنان می‌چرخد.

«جلال نورانی» مشاور وزارت اطلاعات و فرهنگ که در این جشنواره حضور داشت این حرکت زنان سینماگر را گامی موثر در راستای مبارزه زنان برای کارو حضور گسترده در جامعه می‌داند.

«آریا رووفیان» رییس اطلاعات و فرهنگ هرات نیز برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی فیلم زن در این ولایت را به دو دلیل غنیمت می‌شمارد.

در این حال شماری از هنرپیشه‌گان با آن‌که عرصه پیشرفت زنان در دنیای هنر سینما را دشوار می‌دانند اما می‌گویند: برگزاری این چنین جشنواره‌ها برای آنان روزن امید در راستای کار زنان سینما گر است.

دراین جشنواره که از پشتیبانی بیش از ۴۰ سازمان و رسانه ملی و بین‌المللی برخوردار است ۳۶ فلم به منظور به دست آوردن مقام اول تا سوم رقابت کنند و برای فلم‌های که مقام‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دهند جوایزی نیز تفویظ گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,