Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در یک همه‌پرسی نمادین

 «بیش از ۸۰ درصد کاتالونیایی‌ها خواستار جدایی از اسپانیا شدند»

2014 November 10

خبر / رادیو کوچه

 

در یک همه‌پرسی نمادین در کاتالونیا، که روز یک‌شنبه نهم نوامبر برگزار شد، بیش از ۸۰ درصد شرکت‌کنندگان، به جدایی این ناحیه خودمختار از اسپانیا رای داده‌اند.

این همه‌پرسی که قابلیت اجرایی ندارد، با این وجود، بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، «آرتور مس»، رییس دولت محلی کاتالونیا گفته‌است که نتیجه این همه‌پرسی «کاملن روشن کرد که ما می‌خواهیم بر خودمان حکومت کنیم.»

این همه‌پرسی در حالی برگزار شد که دولت مرکزی اسپانیا با برگزاری آن مخالف بوده و اعلام کرد، که نتایج آن تاثیری بر سیاست رسمی دولت مرکزی نخواهد داشت.

از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی نخست پرسیده شده بود که «آیا می‌خواهید کاتالونیا یک حکومت باشد؟» و آنها سپس باید به این سوال نیز پاسخ می‌دادند که «آیا می‌خواهید این دولت مستقل باشد؟»

katalonya

۸۰٫۷ درصد از تقریبا دو میلیون شرکت کننده در این همه‌پرسی، به هر دوی این پرسش‌ها پاسخ مثبت دادند. حدود ۱۰ درصد به پرسش اول پاسخ مثبت داده‌اند اما گفته‌اند که نمی‌خواهند کشور کاتولونیا یک کشور مستقل از اسپانیا باشد. چهار و نیم درصد نیز به هر دو پرسش پاسخ منفی داده‌اند.

از تعداد شرکت‌کنندگان در رفراندوم مشخص است که میلیون‌ها نفر از واجدان شرایط شرکت در همه‌پرسی نیز در آن شرکت نکرده‌اند.

منطقه خودمختار کاتالونیا به مرکزیت شهر بارسلون در شمال شرقی اسپانیا قرار دارد و تقریبا هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت تقریبا ۴۷ میلیون نفری اسپانیا را در خود جای داده‌است.

علاوه بر دولت مرکزی، دادگاه عالی قانون اساسی اسپانیا نیز برگزاری این همه‌پرسی را غیر قانونی دانسته و دستور لغو آن را داده بود.

مطالب مرتبط

دادگاه قانون اساسی اسپانیا همه‌پرسی کاتالونیا را غیرقانونی دانست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,