Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
خبرهای ورزشی

«انتصاب وزیر یوگا در هند»

2014 November 11

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

انتصاب وزیر یوگا در هند

نخست‌وزیر هند اخیرن با انتصاب وزیر یوگا در صدد ترویج بیشتر این ورزش دیرینه جسمی و ذهنی در کشورش بر‌آمده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دهلی نو، «نارندرا مودی» با انتصاب «شریپاد ییسو نائیک» وزیر سابق جهانگردی هند به این سمت، مسوولیت‌های ورزش و سلامتی جسمی را که پیش از این بخشی از وظایف وزارت بهداشت این کشور بود، به وی واگذار کرده است.

گفته می‌شود نخست‌وزیر هند خود یکی از طرفداران ورزش یوگا بوده و روزانه به تمرین این ورزش می‌پردازد.

وی اخیرن در سفری که به سازمان ملل داشت خواستار تعیین روز بین‌المللی یوگا از سوی این سازمان شده بود.

yoga

یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) شامل تمرین‌های تنفسی و کششی است که در سال‌های بسیار دور در شبه قاره هند رواج یافته است.

واژه یوگا (Yoga) در اصل از واژه «یوج»(Yuj)  در زبان سانسکریت بوده که به معنی یک‌پارچه‌سازی و یگانگی است.

نمی‌توانم به ستاد و تبانی یک فدراسیون ورود کنم

وزیر ورزش و جوانان گفت: یک فدراسیونی داریم که جزیره‌ای مستقل و تحت حاکمیت بیگانگان است.

به گزارش فارس،‌ پیش از ظهر امروز جلسه شورای عالی بسیج ورزشکاران پیرامون کنگره شهدای ورزش کشور در سالن حراست وزارت ورزش و جوانان با حضور افرادی چون سردار کوثری، سردار باران‌چشمه، سردار آجرلو، لاله افتخاری، محمدرضا داورزنی، پولادگر، محمود خسروی‌وفا، سردار آذرنوش، دکتر سجادی و چند تن از مسوولان صدا‌و‌سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این نشست که هر چند وقت یک‌بار برگزار می‌شود در خصوص کنگره‌ای که قرار است در مورد شهدای ورزش کشور برگزار شود بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.

«محمود گودرزی» وزیر ورزش و جوانان در ابتدا برای حاضرین سخنرانی کرد و اظهار داشت: من خودم را یک پاسدار بسیجی می‌دانم و به هم‌رزمی با شهدا و بسیاری از دوستان خود که در زمان جنگ تحمیلی با آنها برای دفاع از نام ایران اسلامی تلاش کردند و حالا هم آنها در مسوولیت هستند افتخار می‌کنم.

وی افزود: مسایل فرهنگی کشور باید بخش اعظمی از ارزش ما را هم تحت‌تاثیر قرار دهد، اما فقط برخی‌ها به جسم و سلامتی خود اهمیت می‌دهند در حالی‌که هدف اصلی رشد اخلاقی و مباحث دینی است.

godarzi

گودرزی با اشاره به موفقیت‌های سه فدراسیون در ورزش کشور گفت: ورزش ما باید از فدراسیون‌هایی مثل والیبال، تکواندو و جانبازان و معلولین الگو بگیرد چون آنها هم در بعد اخلاقی و پهلوانی و هم در بعد قهرمانی موفق بوده‌اند.

گودرزی در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد: یک فدراسیونی داریم که جزیره مستقل و تحت حاکمیت بیگانگان است که اگر به مسایل مدیریتی آنها ورود کنیم با تعلیق و محرومیت مواجه خواهیم شد.

به گزارش فارس، وزیر ورزش با انتقاد از این فدراسیون گفت: من خودم منفعل هستم و نمی‌توانم در زد‌و‌بند فساد و تبانی آنها تاثیری بگذارم اما خواهان هم‌افزایی مجلس شورای اسلامی، وزارت ورزش و جوانان و سازمان بسیج در مورد این مسایل هستم.

وی در پایان صحبت‌های خود تاکید کرد: تلاش می‌کنیم که در تصمیمات خود مدیرانی با روحیات معنوی را جایگزین کنیم.

بزرگ‌ترین مشکل فدراسیون بودجه است

دو‌و‌میدانی‌کار بانوی کشور ایران گفت: می‌توانم سهمیه ورودی المپیک را بگیرم، اما با این امکانات بعید است در المپیک مدال کسب کنم.

«لیلا رجبی» دو‌و‌میدانی‌کار بانوی ایرانی در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات در خصوص آخرین وضعیت خودش پس از کسب مدال نقره بازی‌های آسیایی، گفت: بعد از اینچئون تمرینات خود را برای مسابقات قهرمانی جهان شروع کردم و امیدوارم بتوانم در این مسابقات مقام خوبی را کسب کنم.

lilarajabi

وی در خصوص این‌که آیا می‌تواند در مسابقات المپیک هم کسب مدال کند، خاطرنشان کرد: هنوز مسابقات ورودی المپیک شروع نشده، اما فکر می‌کنم رکوردم طوری باشد که بتوانم ورودی مسابقات المپیک را کسب کنم. با امکاناتی که دارم فکر نمی‌کنم شانسی برای کسب مدال در المپیک داشته باشم. البته این به این معنی نیست که ناامید باشم، اما برای موفقیت به امکاناتی مانند مربی، پزشک و … نیاز است.

دو‌و‌میدانی‌کار بانوی ایران ضمن بیان این مسئله که هنوز پاداش مدال‌آوری‌اش در بازی‌های آسیایی را کسب نکرده، درباره وضعیت فدراسیون دو‌و‌میدانی، عنوان کرد: بعد از بازی‌های آسیایی تمام پول‌های فدراسیون خرج شده و دیگر بودجه‌ای وجود ندارد. بزرگ‌ترین مشکل فدراسیون دو‌و‌میدانی بودجه است، چون نزدیک به چهل ورزشکار در این فدراسیون در رشته‌های مختلف برای ایران به میدان می‌روند و بودجه برای همه نمی‌رسد.

رجبی در پاسخ به این سوال که آیا از زندگی در ایران راضی هستی یا خیر؟ گفت: به عنوان یک خارجی باید بگویم زندگی در ایران اصلن سخت نیست و اگر سخت بود خود شما نمی‌توانستید در ایران زندگی کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,