Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
در دادگاهی در شهر نیویورک

«شکایت خانواده سربازان آمریکایی از پنج بانک بزرگ طرف معامله با ایران»

2014 November 12

خبر / رادیو کوچه

 

خانواده‌ سربازان آمریکایی که در عراق کشته یا مجروح شده‌اند، از پنج بانک اروپایی به اتهام انجام معامله با ایران شکایت کردند. این افراد مدعی‌اند این سربازان در حملاتی کشته شده‌اند که از طریق ایران حمایت می‌شدند.

خبرگزاری «فرانسه» روز سه‌شنبه یازدهم نوامبر در این رابطه گزارش داده است، بانک‌های «اچ‌اس‌بی‌سی»، «کردیت سوئیس»، «استاندارد چارترد»، «رویال بانک اسکاتلند» و »بانک بارکلیز» بانک‌هایی‌ هستند که توسط خانواده سربازان کشته و زخمی شده در عراق، در نیویورک از آن‌ها شکایت کرده‌اند.

خانواده این سربازان حدود ٢٠٠ نفر هستند و بیشتر آن‌ها خانواده سربازان کشته شده در جنگ هستند، مدعی‌ شده‌اند که این بانک‌ها با انجام معامله با جمهوری اسلامی به این کشور کمک کرده‌اند تا از طریق حزب‌اله لبنان و سپاه پاسداران ایران بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ در عراق به گفته آن‌ها «صدها» حمله تروریستی ترتیب دهند.

hsbcbank

این بانک‌ها پیش‌تر در واکنش به دعاوی دولت آمریکا، به معاملات مالی با ایران در تخطی از تحریم‌های این کشور اذعان کرده‌اند و طی چند سال اخیر صدها میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا پرداخته کرده‌اند.

در این شکایت‌نامه که به دادگاهی در نیویورک تسلیم شده، آمده است: متهمان ابزارهایی را در اختیار ایران گذاشتند که با کمک آن‌ها توانست بیش از ۱۵۰ میلیون دلار در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حزب‌اله و گروه‌های ویژه که فعالانه در طراحی و ارتکاب قتل و قطع عضو صدها آمریکایی در عراق دست دارند بگذارد.

شرکت وکالت «اوسن ال‌ال‌سی» که برای شاکیان کار می‌کند در بیانیه‌ای نوشته است: «ایران از نظام بانکی جهان برای دور زدن عامدانه تحریم‌های آمریکا و سایر کشورها برای انتقال صدها میلیون دلار استفاده کرده و می‌کند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,