Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
استاتوس

«حضور خانم‌ها در تبلیغات حتا محجبه هم استفاده ابزاری از آن‌هاست»

2014 November 12

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس هم‌راه شما شنوندگان عزیز رادیو کوچه خواهیم بود. در این برنامه موضوع را در خصوص صحبت‌های یک نماینده مجلس ایران انتخاب کرده‌ایم که گفته است حتا در سیمای ایران حضور خانم‌های محجبه هم در تبلیغات به نوعی استفاده ابزاری از زن ایرانی می‌باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«آخرین اخطار وزیر به پزشکان زیرمیزی‌بگیر»

اتمام‌حجت وزیر بهداشت با پزشکان متخلف، عنوانی است که روزنامه ایران برای سخنان آقای «هاشمی»، وزیر بهداشت برگزیده است.

وزیر بهداشت در آستانه پانزدهم آبان‌ماه و نزدیک شدن به اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت، ضمن تاکید بر لزوم رعایت تعرفه‌های قانونی گفت: با احدی رو‌در‌بایستی نداریم؛ شک نکنید کسانی که خارج از تعرفه‌ها دریافتی داشته باشند، اجازه طبابت نخواهند داشت.

دکتر سیدحسن هاشمی گفت: همه ما برای اجرای گام سوم طرح تحول سلامت آماده می‌شویم. انتظار دولت و مجلس آن است که با هم‌دلی و تعامل، این مرحله نیز با موفقیت هم‌راه باشد و بتوانیم تا پایان سال به اهداف پیش‌بینی شده دست یابیم.

hashmi

هاشمی گفت: مطمئنم که با اجرای کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات، بازگشت اخلاق به جامعه پزشکی را شاهد خواهیم بود. به این منظور چاره‌ای جز اجرای این کتاب نداریم. اگر ١٠ وزیر هم بیایند و بروند، این کار باید انجام شود؛ قانون باید بر مراکز درمانی خصوصی و دولتی حاکم شود. در غیر این‌صورت هیچ‌کسی نمی‌تواند سلامت ایرانیان را در آینده تضمین کند. باید هرگونه بهانه‌ای را از متخلفان بگیریم.

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به اظهارات یکی از مدیران عامل بیمه‌های تکمیلی اظهار کرد: شما بخشی از دولت هستید. منابع دولت را می‌گیرید اما نمی‌خواهید اطلاعات را به خود دولت بدهید. متولی امر سلامت، وزارت بهداشت است. بیمه‌های تکمیلی باید کلیه اطلاعات بیمه‌شدگان را ارایه دهند. اگر هم تاکنون چنین نشده، تخلف بوده است.

سوتی هفته

«حضور زنان حتا محجبه در تبلیغات تلویزیون ایراد دارد»

کمیسیون فرهنگی مجلس و دستگاه‌های نظارتی باید تذکرات لازم را به صداوسیما در خصوص عدم استفاده از زنان در تبلیغات بازرگانی بدهند.

عضو فراکسیون اصول‌گرایان رهروان ولایت مجلس گفت: حتا اگر زنان به صورت محجبه هم در امر تبلیغات تلویزیونی حاضر شوند باز هم از نظر شرعی اشکال دارد و از طرفی حضور آنها با مردان در تبلیغات، خود نوعی اختلاط محسوب می‌شود که آن نیز حائز اشکال است.

«محمد باقری بناب» در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با تاکید بر این‌که نباید از افراد به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده کرد، گفت: متاسفانه امروزه در هر محفلی که نیاز به تبلیغ است از خانم‌ها به عنوان ابزاری برای تبلیغ استفاده می‌شود که صداوسیما نیز از این امر مستثنا نیست.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر این‌که خانم‌ها نباید مهجور و منزوی شوند، عنوان کرد: با این حال نباید از زنان به عنوان ابزار تبلیغاتی، آن هم برای تبلیغات کالاهای غیرضروری استفاده کرد چرا که شان و منزلت زن مسلمان این نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: کمیسیون فرهنگی مجلس و دستگاه‌های نظارتی باید تذکرات لازم را به صداوسیما در خصوص عدم استفاده از زنان در تبلیغات بازرگانی بدهند.

22

باقری بناب هم‌چنین با اشاره به این مطلب که استفاده از زنان محجبه برای تبلیغات بازرگانی نیز از نظر شرعی دارای مشکل است، گفت: مساله اصلی این است که آیا واقعن لازم است یک خانم به امر تبلیغات در صداوسیما بپردازد و اگر یک آقا یا پسر جوان به این امر بپردازد مشکلی ایجاد می‌شود.

وی در ادامه ضمن مذمت مصرف‌گرایی و اشاعه آن، تصریح کرد: در ظاهر ممکن است مدیران سازمان صداوسیما افراد مذهبی باشند اما در خصوص کارشناسان حاضر در اتاق‌های فکر تبلیغاتی و پخش فیلم باید تجدید‌نظر شود.

باقری بناب ادامه داد: ممکن است از طرفی مصرف‌گرایی برای رونق تولیدات داخلی خوب باشد، اما باید توجه کرد این مصرف‌گرایی نسبت به چه نوع محصولاتی است چرا که تبلیغات برای مصرف کالاهای غیرضروری و مازاد نیز مذموم است.

حوادث

«٣۶ سال حبس برای ناخدای کشتی غرق‌شده کره‌جنوبی»

ناخدای کشتی غرق شده کره‌جنوبی به اتهام سهل‌انگاری به سی و شش سال حبس محکوم شد.

به گزارش (ایسنا)، کشتی مسافربری کره‌جنوبی در ماه آوریل امسال (٢٠١۴) با چهار‌صد و هفتاد و شش سرنشین دچار حادثه و غرق شد. در این حادثه بیش از سی‌صد تن که بیشتر آنان دانش‌آموز بودند جان خود را از دست دادند.

«لی‌جون سئوک» یکی از پانزده خدمه این کشتی بوده که به دلیل وقوع این حادثه تحت بازجویی قرار داشته است.

33

حادثه غرق شدن کشتی مسافرتی «Sewol» فجیع‌ترین حادثه دریایی در کره‌جنوبی بوده است.

یادی از تاریخ

«ساخت اهرام مصر»

بیشتر فراعنه سلسله‌های سوم و چهارم مصر در کنار لشکرکشی‌های پرکشتار و رعب انگیزشان، به عمران و آبادانی مصر نیز پرداخته‌اند. هنر معماری پررمز و راز مصریان مربوط و متعلق به همین دوره است. در زمره کارهای مهم ساختمانی  فراعنه این دو سلسله ساختن اهرام مصر است. با مطالعات گسترده‌ای که بعدها روی بناهای شگفت‌انگیز اهرام مصر صورت گرفت، یونانیان این اهرام مصر را در فهرست عجایب هفت‌گانه جهان قرار داده‌اند. اهرام مصر مقابر عظیم و قول‌آسای پادشاهان (فراعنه) است که از تخته سنگ‌های عظیم ساخته شده است. بزرگ‌ترین هرم از این مجموعه اهرام سه‌گانه در نزدیکی روستای غزه در ناحیه ممفیس ساخته شد. این هرم متعلق و به نام «هرم خئوپس» معروف شده است. هرم خئوپس دارای ۲۳۰ متر عرض و ۵/۱۴۶ متر ارتفاع است و از دو میلیون قطعه عظیم ساخته شده که وزن هر قطعه سنگ ۲۵۰۰ کیلوگرم (۵/۲تن) است. در اندرون این هرم  راهروها  و اطاق‌های بی‌شمار و تاسیسات جالب دیگری نیز وجود دارد. این مجموعه مکانی جهت دعا و نیایش به خدایان بوده است. هرمی که جسد مومیایی شده فرعون در آن قرار داده شده بود، ویژه این امر یعنی نیایش به خدایان بود. قبطیان عقیده داشته‌اند که این نیایش به معنای رستاخیز فرعون و رسیدن وی به مرتبه اعلا یعنی به مقر لاهوتی خدایان بوده است.

در جوار همین هرم معابد متعددی ساخته شده بود که کاهنان مصری در آن‌جا به اجرای مراسم جادویی و افسون اقدام می‌نمودند. در اطراف هرم با رعایت فواصل پیرامونی مقابر بزرگان و صاحب‌منصبان مصری ساخته شده است. عرب‌ها امروز به این ناحیه «مصطبه» می‌گویند. در دوره زمام‌داری فراعنه سلسله‌های اول و دوم، مساحت و به اصطلاح وسعت مقابر بزرگان به اندازه وسعت مقابر فراعنه این سلسله‌ها بود و حتا مقبره هماکی از قبر فرعون نیز بزرگ‌تر بود، ولی مصطبه‌های امپراطوری عهد باستان مصر که با بناهای سنگی برپا داشته شده بود، در برابر اهرام عظیم بسیار ناچیز جلوه‌گر بود. این تفاوت و تمایز قابل توجه نشان می‌دهد که قدرت روز‌افزون فراعنه تا چه حد اندازه بوده است.

ahram

اگر بخواهیم نکاتی درباره چگونگی ساخته و پرداخته شدن اهرام مصر به میان آوردیم، باید بگوییم که برای بنای اهرام مصر گروه‌هایی از کارگران را گرد می‌آورند و متناسب با توان و تخصص‌شان آنان را دسته‌بندی کرده و به کار ساختن بنای شگفت‌آور اهرام مصر می‌گماشتند. طرح عظیمی که طراحان و معماران ویژه و صاحب‌نظر دربار فرعون فراهم کرده و تدارک دیده بودند، مورد به مورد در کمال دقت به اجرا گذاشته می‌شده است. این کارگران مادامی که برای ساختن اهرام مصر کار می‌کرده‌اند، خوراک و پوشاک خود را از انبارهای آذوقه فرعون دریافت می‌کردند. نشانه‌های رمزگونه‌ای که بر روی اهرام مصر به جای مانده و با حدس و گمان گشوده شده است، به باستان‌شناسان و کارشناسان تاریخ مصر و تاریخ هنر معماری جهان باستان، امکان می‌دهد که شمار گروه‌های کارگری با تفکیک تخصص و توانایی‌شان مشخص گردد و بتوان تعداد نیروی کار روزانه را در هر موردی تعیین نمود.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس در رابطه با حرف‌های نماینده مجلس ایران است که حضور خانم‌ها در تبلیغات صدا‌و‌سیما را کاری خلاف قوانین و موازین جامعه اسلامی می‌داند، حال آیا به عقیده شما حضور در تبلیغات سیما برای خانم‌ها می‌تواند به نوعی مرتبط با حفظ نشدن منزلت زن ایرانی و استفاده ابزاری از وی شدن باشد.

مطالب مرتبط

بیشترین نرخ ازدواج و طلاق در استان‌های ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,