Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
رییس سازمان بازرسی کل

«پرونده سقوط هواپیمای ایران ١۴٠ پس از سه‌ماه بسته می‌شود»

2014 November 12

خبر / رادیو کوچه

 

رییس سازمان بازرسی کل ایران از نهایی شدن گزارش بررسی علل سقوط ایران ١۴٠ خبر داده تا سرانجام پس از سه ماه از این حادثه گزارش قطعی گروه بررسی اعلام شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز چهارشنبه بیست و یکم آبان ماه، گزارش داده است، در روزهای پایانی مرداد ١٣٩٣ یک فروند آنتونوف ١۴٠ شرکت هسا در حوالی فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و به دنبال سازمان هواپیمایی یک کمیسیون بررسی سانحه را مامور بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه و مشخص کردن علت حادثه کرد.

بنابر گزارش این خبرگزاری، این کمیسیون که در طول ماه‌های گذشته گزارشات مقدماتی و ابتدایی را از علل حادثه اعلام کرده بود هر گونه اظهارنظر درباره علت دقیق سقوط را به نهایی شدن بررسی‌ها موکول کرد.

tehran_mehrabad

طبق اعلام رییس سازمان هواپیمایی کشوری سه عامل اصلی نقص فنی در هواپیما، ایرادات و اشکالات انسانی و همچنین شرایط جوی در این سقوط دخیل بوده‌اند.

سازمان هواپیمایی ایران همچنین اعلام کرده است، البته در کنار عوامل یاد شده، دخیل در سقوط ، اضافه بار هواپیما نیز ثبت شده و قطعی به نظر می‌رسد.

در کنار آن به بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه نشان داد که سیستم آلارم رسانی هواپیما به خلبان با تاخیر عمل کرده و هواپیما پس از بلند شدن از روی زمین اخطار اولیه از دست رفتن موتور سمت راست را به خلبان گوش زد کرده است.

هر چند در طول ماه‌های گذشته در کنار این اظهارنظرهای رسمی گمانه‌زنی‌های متفاوتی نیز درباره علل این حادثه و یا ممنوعیت پروازی این هواپیما در ساعت ٩ صبح ماه مرداد مطرح شد اما هیچ یک از نهادهای رسمی اجازه قطعی شدن این موارد تا زمان جمع‌آوری کلیه اطلاعات ندادند.

براساس این گزارش، پس ازگذشت سه ماه از آغاز این بررسی‌ها رییس سازمان بازرسی ایران روز سه‌شنبه با حضور در نمایشگاه مطبوعات از نهایی شدن بررسی‌ها و گزارش علل سقوط هواپیما تا پایان هفته جاری خبر داده است.

مطالب مرتبط

پس از هواپیمای ایران ١۴٠ پرواز مسافری آنتونوف۷۴ هم ممنوع شد

دستور توقف پرواز هواپیماهای ایران ١۴٠ توسط روحانی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,