Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
با روی کارآمدن حکومت وحدت ملی

«چشم‌داشت خبرنگاران افغانستانی برای مصوونیت شغلی»

2014 November 12

نقیبه بارکزی / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرنگاران ولایت هرات‌ در مراسم خاکسپاری «مولا داد یعقوبی»، خبرنگار افغان، از حکومت وحدت ملی خواستار تصویب قوانینی شدند که مصوونیت کاری و حق بیمه خبرنگاران را تضمین کند.

آنان همچنان با اشاره به درگذشت «یعقوبی» گفتند که بی‌پروایی نهاد‌های حامی خبرنگاران باعث وخامت و کم‌رنگی روزافزون وضعیت خبرنگاران و کار رسانه‌ای در افغانستان شده است.

«مولا داد یعقوبی» خبرنگار محلی در هرات چندی قبل برای تشخیص و تداوی به کشور هندوستان سفر کرد که بعد از عمل جراحی درگذشت.

11

مراسم خاکسپاری مولا داد یعقوبی

نگرانی خبرنگاران از نداشتن بیمه و امنیت کاری در حالی مطرح می‌شود که در ۱۳ سال اخیر میلیون‌ها دالر از جانب جامعه جهانی برای حمایت از جامعه رسانه‌ای به نهادهای حمایت کننده از خبرنگاران در افغانستان سپرده شده است.

در پی مرگ «مولا داد یعقوبی»، خبرنگار افغان که براثر تومور مغزی در کشور هندوستان جان داد گفت‌وگویی انجام داده‌ایم با «همایون نظری» مسول دفتر کمیته مصئونیت خبرنگاران در هرات.

با سلام به اقای نظری به نظر شما وضعیت خبرنگاران در حوزه غرب افغانستان چه گونه است؟

-با تشکر از شما و عرض سلا م برای شنونده گان رادیو کوچه به صورت کل اگر بخواهم نظری به وضعیت خبرنگاران بیاندازم. باید در دو بخش صحبت کرد یکی وضعیت امنیتی خبرنگاران و دیگر وضعیت شغلی خبرنگاران در افغانستان خوشبختانه در این اواخر وضعیت امنیتی در هرات و وضعیت خشونت علیه خبرنگاران بهتر از قبل شده است. ولی متاسفانه در بحث وضعیت و مصونیت شغلی خبرنگاران بعد از خروج نیروهای امنیتی و کمبود بودجه کافی و کاهش توجه جامعه جهانی مصونیت شغلی خبرنگاران با چالش و مخاطره مواجع شده است. در این اواخر دیده شده است که بیشتر خبرنگاران به خاطر بودجه کم در رسانه‌ها بیکار شده‌اند.

شما از کاهش آمار خشونت علیه خبرنگاران گفتید آیا آمار مشخصی وجود دارد؟

-براساس آمار‌های دفتر کمیته مصئونیت خبرنگاران در شش ماه نخست سال ۲۰۱۴ شصت درصد آمار خشونت‌ها علیه خبرنگاران در کل افغانستان افزایش یافته است. که از این بین ۵ خبرنگار کشته شده‌اند.

afghan-media-reporters-journalists

اما در کل در حوزه غرب کشور ما کاهش خشونت‌های این چنینی را در شش ماه اول سال ۲۰۱۴ داشته‌ایم. در سال گذشته همین زمان ما ده مورد خشونت علیه خبرنگاران را داشتیم که امسال به چهار مورد رسیده است.

آقای نظری به عقیده شما دولت جدید به رهبری اشرف غنی و عبداله عبداله چه زمینه‌های حمایتی و شغلی ر ابرای خبرنگاران در نظر خواهند گرفت؟

-ببینید توقع ما از دولت جدید توجه به وضعیت خبرنگاران است و امیدواری به این‌که بتواند امنیت شغلی و جانی را برای خبرنگاران در برنامه کاری خود داشته باشد. متاسفانه در دولت سیزده ساله حامد کرزی ما همیشه شاهد آمار بلند خشونت علیه خبرنگاران بودیم. و این همه عامل دو علت بزرگ بو د و آن این‌که معافیت مجرمین وجود داشت و ناامنی و در بحث دیگر بی‌توجهی دولت به خبرنگاران بود. در دولت وحدت ملی توقع ما این است که به این سه اصل که در فوق ذکر کردم توجه داشته باشد. متاسفانه در گذشته ما شعار بیشتر شنیدیم تا عمل.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,