Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
پس از پایان مذاکرات در عمان

«رییس جمهوری ایران در مورد مذاکرات اتمی به آمریکا هشدار داد»

2014 November 13

خبر / رادیو کوچه

 

«حسن روحانی»، رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به پایان مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در مسقط پایتخت عمان گفت: «اگر یکی از کشورهای عضو گروه ۱+۵ مشکلاتی در داخل دارد و در انتخاباتی برنده یا بازنده شده‌ است، به ما ربطی ندارد و هر کشوری باید مشکلاتش داخلی‌اش را در درون خود حل کند.»

«حسن روحانی»، با بیان این مطلب که ایران در مذاکرات اتمی با قدرت‌های جهانی انعطاف لازم را به خرج داده است، دولت آمریکا را به زیاده‌خواهی متهم کرده و هشدار داده است که مشکلات داخلی کشورها نباید در این مذاکرات دخالت داده شود.

به گزارش «ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران، حسن روحانی که در جلسه روز چهارشنبه بیست و یکم آبان ماه هیات دولت سخن می‌گفت، با تاکید بر این‌ که کشورها نباید مشکلات داخلی خود را در مذاکرات وارد کنن» گفته است: «این موضوع قانونی و منطقی نیست و همه اعضای ۱+۵ باید به مصالح بلندمدت کشورها و منطقه توجه کنند.»

zarif-rohani

بنابه این گزارش، حسن روحانی همچنین در جلسه هیات دولت گفته است که تیم مذاکره کننده ایران نگرانی‌های منطقی طرف های مذاکره را در نظر گرفته و تعدیل‌های لازم را در درخواست‌هایش انجام داده است.

او همچنین گفته است: امیدواریم همه کشورهای عضو گروه ۱+۵ و به ویژه آمریکا که گاهی در مذاکرات به دنبال زیاده‌خواهی است، متوجه شرایط باشند.

پس از پیروزی جمهوری‌خواهان آمریکا در انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور، مخالفت با روند کنونی مذاکرات و همچنین احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران افزایش یافته و در همین راستا، سناتور مارک کرک و رابرت منندز نیز لایحه‌ای برای تشدید تحریم‌ها به مجلس سنا ارایه کرده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات روزهای یک‌شنبه و دوشنبه با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود در عمان، این موضوع را هم مطرح کرده است که در صورت به تعویق افتادن دوباره دستیابی به توافق هسته‌ای، روند مذاکرات پس از آغاز به کار کنگره جدید در آمریکا دشوارتر خواهد شد.

ایران و شش قدرت جهانی تا ۲۴ نوامبر برابر با سوم آذر ماه، فرصت دارند تا بر سر برنامه مناقشه‌برانگیز هسته‌ای ایران به توافقی جدید برسند. آخرین دور مذاکرات دو طرف پیش از این ضرب‌الاجل، هفته آینده در وین برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط

علم‌الهدی می‌گوید سرنوشت آمریکا در دست مذاکره‌کنندگان ایرانی است

دو سناتور آمریکایی نامه اوباما به رهبر ایران را زشت و شرم‌آور خواندند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,