Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
اوباما در نامه‌ای به کنگره اطلاع داد

«دولت آمریکا قانون تحریم ایران را برای یک سال دیگر تمدید می‌کند»

2014 November 13

خبر / رادیو کوچه

 

«باراک اوباما»، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، در نامه‌ای به کنگره آن کشور اطلاع داده است که در نظر دارد فرمان اجرای قانون اختیار وضع شرایط اضطراری اقتصادی بین‌المللی علیه ایران را که از سی و پنج سال پیش اجرا شده است برای یک سال دیگر تمدید کند.

آقای «اوباما» در نامه خود که روز پنج‌شنبه سیزدهم نوامبر متن آن منتشر شده، نوشته است که به این دلیل مایل به تمدید وضعیت اضطراری در روابط با جمهوری اسلامی است که روابط ما با ایران به شرایط عادی باز نگشته است.

رییس جمهوری آمریکا همچنین در نامه خود افزوده است که بیانیه‌های الجزیره که در ژانویه سال ١٩٨١ بین ایران و آمریکا امضا شد و به ماجرای گرونگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در تهران پایان داد هنوز به طور کامل اجرا نشده است.

obama

پس از حمله به سفارت آمریکا و گروگانگیری دیپلمات‌های آمریکایی در تهران، «جیمی کارتر»، رییس جمهوری وقت آمریکا در روز ١۴ نوامبر سال ١٩٧٩به کنگره آن کشور اعلام کردکه از آنجا که شرایط کنونی ایران تهدیدی فوق‌العاده و غیرعادی را متوجه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده می‌کند و به منظور مواجهه با این تهدید، فرمان اجرای قانون اختیار وضع شرایط اضطراری اقتصادی علیه ایران را صادر کرده است.

صدور این فرمان به دولت آمریکا اجازه داد تا یک رشته تحریم‌های تجاری و مالی را علیه ایران به اجرا بگذارد و بعدها، با استناد به همین قانون، دارایی‌های دولت ایران در ایالات متحده را مسدود کند.

براساس قانون فوق، مدت اعتبار فرمان اجرایی رییس جمهوری یک سال است مگر اینکه وی هر ساله با ارسال نامه‌ای به کنگره، قصد خود به تمدید این قانون را به اطلاع نمایندگان برساند. روز جمعه این هفته، مدت اجرای این فرمان وارد سی و ششمین سال خود می‌شود و تمامی رئیسان جمهوری آمریکا در این مدت، قانون فوق را تمدید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

رییس جمهوری ایران در مورد مذاکرات اتمی به آمریکا هشدار داد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,