Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
طی چهار سال گذشته

«کاهش بی‌سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی»

2014 November 14

خبر / رادیو کوچه

 

بهای هر بشکه نفت خام برنت در بازرهای جهانی، با افت سه دلار و ۶۰ سنتی، به ۷۷ دلار و ۵۲ سنت یعنی کمترین حد در چهار سال اخیر رسیده است.

همچنین نفت خام آمریکا نیز با کاهشی ۲ دلار و ۵۷ سنتی ۷۴ دلار و ۲۸ سنت معامله شده که کمترین حد در چهار سال اخیر است.

خبرگزاری «رویترز»، روز جمعه چهاردهم نوامبر در این رابطه گزارش داده است،  بهای هر بشکه نفت برنت، با ۳۰ درصد کاهش در مقایسه با ماه ژوئن به کم‌تر از ۷۸ دلار رسیده است.

«دیلی‌تلگراف» نیز در این زمینه نوشته است، در بازار لندن، برنت بشکه‌ای ۷۹ دلار به فروش رفته است که آن هم از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ میلادی، میانه بحران اقتصادی، بی‌سابقه است.

بنابه گزارش،  وب‌سایت رسمی آژانس بین‌المللی انرژی، در تازه‌ترین ارزیابی این آژانس که روز جمعه، چهاردهم نوامبر، منتشر شد حاکی از آن است که افت قیمت نفت در بازارهای جهانی تا سال ۲۰۱۵ نیز ادامه می‌یابد.

naft

بر اساس گزارش این آژانس، تقاضای کم و عرضه بالای نفت شیل (نفت تولید شده از منابع نامتعارف) باعث شده است که قیمت نفت به کمترین میزان خود از سپتامبر سال ۲۰۱۰ افت کند.

کاهش مجدد بهای نفت در روز پنج‌شنبه درحالی اتفاق می‌افتد که مبادله کنندگان بر این باورند که اعضای اوپک، که حدود ۴۰ درصد نفت جهان را صادر می‌کنند قصد کاهش تولید را ندارند، این در حالی است که وقتی قیمت پایین می‌آید اعضای اوپک معمولن تولیدشان را کم می‌کنند تا عرضه محدود شود و بها افزایش یابد.

دوازد عضو اوپک، از جمله ایران و عربستان، در ادامه ماه جاری برای بحث درباره بازار جهانی تشکیل جلسه خواهند داد.

همزمان با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی، نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصادی چین ادامه دارد و عربستان سعودی، همچنان در مورد کاهش تولید نفت که می‌تواند به افزایش بهای آن بیانجامد، سکوت کرده است.

روند رشد اقتصادی چین با کاهشی بی‌سابقه طی ۱۳ سال گذشته روبه‌رو است که این موضوع خود کاهش تقاضا را همراه داشته است.

خبرگزاری «رویترز» در این باره، می‌گوید چنین چیزی می‌تواند به ضعیف‌ترین وضعیت طی ۲۴ سال اخیر برای اقتصاد چین، دومین اقتصاد گسترده جهان، منتهی شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,