Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
برای مقابله با سیستم مالی دنیا

«داعش به نام و مهر مخصوص خود سکه ضرب می‌کند»

2014 November 15

خبر / رادیو کوچه

 

گروه اسلام‌گرای شبه‌نظامیان دولت اسلامی، داعش که بخش‌هایی از عراق و سوریه را در تصرف خود دارد، در صدد ضرب سکه‌ از طلا و نقره و مس با مهر مخصوص خود هستند تا با سیستم مالی دنیا مقابله کنند.

گروه دولت اسلامی، در بیانیه‌ای اعلام کرده که طرحی برای ضرب هفت سکه مختلف دارد که شامل، دو سکه از طلا، سه سکه از نقره و دو سکه دیگر از مس است و هدف از این طرح را «در هم شکستن سیستم مالی مستبدانه و انحصاری» عنوان کرده است.

در بیانیه این گروه آمده که این اقدام «گامی الهی» برای رها شدن مسلمانان از سیستم اقتصادی جهانی است که بر پایه «رباخواری شیطانی» استوار شده است.

طرح‌های ارایه شده از این سکه‌ها، که داعش می‌خواهد، ضرب کند، یک نیزه و سپر، مناره سفید دمشق یا پیش زمینه‌ای از نقشه جهان نشان را نشان می‌دهند.

daeshmani

داعش قصد دارد با ضرب سکه، اقتصاد جهانی را به زانو درآورد اما جدی شدن احتمالی ماجرا، عملا به نوسانات بازارهای جهانی و وابسته است.

در همین رابطه استیون هینک، استاد علوم اقتصاد از دانشگاه جان هاپکینز به «فایننشال تایمز» گفته است ضرب سکه طلا، مستقل از بهای جهانی طلا و نقره و مس میسر نیست.

سکه طلا باید ۲۱ گرم وزن داشته و عیار آن نیز ۲۱ باشد. آن گونه که «فایننشال تایمز» می‌نویسد برای هر سکه طلا باید ۶۹۴ دلار هزینه شود. هر سکه مسی ده گرمی نیز هفت سنت هزینه ساخت دارد و به طور نمونه، هر دینار از نقره در بازارهای کنونی هم، بین ۴۵ سنت تا ۵ / ۴ دلار خرج بر می‌دارد.

استیون هینک، در باره برنامه ضرب سکه داعش به «فایننشال تایمز» گفته است: «پرسش اصلی آن است که دولت اسلامی از کجا طلا و مس مورد نیاز خود را خواهد آورد؟»

داعش از ثروتمندترین گروه‌های تروریستی جهان به شمار می‌رود. سرمایه و موجودی این گروه از فعالیت‌های تبهکارانه، باج‌گیری‌، غنائم جنگی، فروش اشیای عتیقه و هم‌چنین فروش نفت خام در مناطق متصرفی سوریه و عراق به دست می‌آید.

بیشتر بخوانید

البغدادی با اهانت به سران آل‌سعود خواستار حمله به عربستان شد

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,