Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
ایران امروز

«وعده بی‌عمل دولت در پرداخت یارانه تولید»

2014 November 16

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

 

پرداخت یارانه تولید که تولید کنندگان مدتهاست بنا بر وعده‌های دولتمردان یازدهم در انتظار آن هستند، منتفی شده است. وزیر صنعت یازدهم که پیش از این وعده یارانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی را به تولیدکنندگان داده بود به تازگی اعلام کرد که هنوز منابع این یارانه در دولت تامین نشده است و به همین دلیل دیگر قرار نیست تولیدکنندگان یارانه بگیرند، بلکه حال اختصاص بخشی از یارانه برای کشاورزی مطرح شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از واکنش‌هایی که به اظهارات وزیر صنعت پیرامون منتفی شدن بحث پرداخت یارانه به بخش تولید صورت گرفت، نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که یارانه تولید به صورت ۱۰۰ درصدی لغو نشده و حتی همین الان هم موجود است. نوبخت اما متذکر شده که حال دادن یارانه به بخش‌های تولیدی شرط و شروط دارد و دیگر به صورت مستقیم در اختیار واحدهای تولیدی قرار نمی‌گیرد بلکه در بخش‌های مشخص از سوی وزارتخانه‌های مربوطه بناست تقسیم انجام شود. به گفته نوبخت دولت برنامه دارد که یارانه ۵۷۲۷ میلیارد تومانی را به تولید بپردازد. بسیاری همین ضد و نقیض گویی‌های دولتمردان را نشانه‌ای از هماهنگ نبودن بخش‌های مختلف دولت و تلاش برای پافشاری بر روند اعلام وعده‌های بی‌عمل می‌دانند.

در همین زمینه «علی محمدی»، نائب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با فرارو گفته است: «همین اختلافاتی که در گفته‌های وزیر صنعت و سخنگوی دولت دیده می‌شود نشان می‌دهد که خود مقامات در داخل دولت هم هنوز نتوانسته‌اند به جمع بندی لازم در این باره برسند. پس از رسیدن به جمع بندی حال نحوه اجرایی کردن این سیاست به تصمیم دولت بستگی دارد. اینکه به چه صورت این منابع را تخصیص می‌دهد و یا پخش می‌کند و یا به صورت کمک بلاعوض خواهد بود یا سود تسهیلات.»

yaraneh

احمدی در پاسخ به این سوال که آیا در ‌‌نهایت این سیاست عملی خواهد شد یا نه گفت: «دولت گذشته هم بنا بود که به تولید، یارانه پرداخت کند اما‌‌ همان طور که پیش از این همه دیده‌ایم همیشه این بخش تولید بوده است که یارانه و کمک رسانی به آن عقب افتاده است. اگر دقت کنیم می‌بینیم که تا به امروز سابقه نداشته است که پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم با تاخیر همراه بوده باشد. زیرا مسئولان نگران بازتاب اجتماعی این اتفاق هستند. اما بحث تولید که می‌شود انگار دیگر عقب انداختن پرداخت‌ها ایرادی ندارد. در صورتی که اهمیت تولید در کشور بسیار بالاست و اگر این نگاه مسئولان ادامه پیدا کند نباید توقع این را داشته باشیم که در شرایط کنونی تغییری در واحدهای تولیدی ایجاد شود.»

وزیر صنعت که پیش از این وعده یارانه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی را به تولیدکنندگان داده بود به تازگی اعلام کرد که هنوز منابع این یارانه در دولت تامین نشده و قرار نیست تولیدکنندگان یارانه بگیرند

داستان پرداخت یارانه به بخش تولید به این صورت اعلام شده بود که صنایع رقابت پذیر در اولویت دریافت یارانه قرار دارند اما این تسهیلات در قالب سرمایه در گردش اعطا خواهد شد و پیش بینی می‌شد تا پایان سال جاری، کار تخصیص اعتبار به متقاضیان با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت عملیاتی شود.

یکی از سیاست‌هایی که دولت می‌توانست در راستای پرداخت یارانه تولید در پیش بگیرد پرداخت یارانه براساس میزان رقابت پذیری بنگاه‌های تولیدی است. در این راستا دولت می‌توانست معیارهای کار‌شناسی و شاخص‌هایی را تعریف کند که اجحافی به هیچکدام از بخش‌ها چه بنگاه‌های فعال چه کارخانه‌های غیرفعال وارد نشود.

در بیان معیارهایی که دولت می‌تواند در راستای پرداخت یارانه به تولیدکننده‌ها در نظر بگیرد باید به بنگاه‌هایی اشاره کرد که با تولید باکیفیت داخلی موفق به برندسازی شده‌اند به طوری که دولت می‌توانست این دسته از بنگاه‌ها را در اولویت دریافت تسهیلات بگذارد.

کار‌شناسان همچنین به اولویت‌های دیگری در این راستا اعتقاد دارند که از آن جمله باید به صادرات محور بودن، مصرف بهینه انرژی، افزایش میزان تولید، استخدام کارگر و اشتغالزایی، نداشتن معوقه بانکی، رعایت استانداردهای لازم برای تولید، خدمات پس از فروش مناسب و رضایتمندی مشتری اشاره کرد.

kargar

حالا پس از آن همه وعده بهبود شرایط کسب و کار، بهبود وضعیت تولید، خروج از رکود تورمی که همواره از سوی «حسن روحانی» و دولتمردانش مطرح می‌شد، خلف وعده دولت در تخصیص یارانه بخش تولید با واکنش برخی از صنعتگران و نمایندگان مجلس مواجه شده است.

پس از وعده بهبود شرایط کسب و کار، بهبود وضعیت تولید، خروج از رکود تورمی که همواره مطرح می‌شد، خلف وعده دولت با واکنش برخی از صنعتگران و نمایندگان مجلس مواجه شده است

در همین زمینه هفته گذشته «حسین گروسی» عضو کمیسیون صنایع مجلس با ابراز تعجب از اظهارات نعمت‌زاده گفته است: «دولت یازدهم همچون دولت دهم، بر خلاف تاکید و تصریح قانون، هیچ یارانه‌ای به بخش تولید نداده است. قانون هدفمندی یارانه‌ها، دولت را مکلف به پرداخت یارانه به بخش تولید کرده که متاسفانه دولت به این تکلیف قانونی خود عمل نکرده است. اگر دولت مدعی است یارانه‌ای پرداخت کرده بهتر است با نمایندگان مردم و تولیدکنندگان شفاف برخورد کرده و فهرست کاملی از یارانه به بخش تولید را منتشر و اعلام عمومی نماید. نیازی به پرداخت مستقیم نقدینگی نیست بلکه راهکارهای بسیاری داریم که دولت می‌تواند با استفاده از آن به کارایی بیشتر تولید در کشور اقدام کند از جمله اینکه در صورتی که واحدهای تولیدی از انرژی کمتری در تولید کالای خود استفاده نمایند می‌توانند از یارناه بیشتری برخوردار شوند و یا اینکه یارانه حمایتی به تولید می‌تواند از طریق وام‌های ارزان قیمت پرداخت شود. همواره آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت در کمیسیونهای مجلس می‌گوید ما یارانه تولید را پرداخت کرده‌ایم اما هیچگاه جزییات این موضوع را شفاف نکرده و به صورت کلی و مبهم اظهاراتی دارند».

مطالب مرتبط

ابهام در آمارهای دولت پیرامون اشتغال

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,