Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
از سوی مجلس ایران

«چهارمین گزینه روحانی نیز برای وزارت علوم رای اعتماد نگرفت»

2014 November 18

خبر / رادیو کوچه

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران روز سه‌شنبه، ۲۷ آبان ماه، به فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، چهارمین وزیر پیشنهادی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم رای نداد.

خبرگزاری مجلس ایران، «خانه ملت»، گزارش داده است، آقای «دانش آشتیانی» از مجموع ۲۵۷ رای تنها ۷۰ رای موافق کسب کرد، ۱۷۱ نفر در مجلس به او رای مخالف دادند و ۱۶ نماینده نیز رای ممتنع.

در این جلسه، مخالفان وزیر پیشنهادی علوم عضویت در هیات موسس حزب مشارکت، امضای نامه‌ای در حمایت از تحصن نمایندگان مجلس ششم، حضور در اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و مخالفت با حضور بسیج دانشجویی در دانشگاه‌ها را از جمله دلایل خود برای مخالفت با آقای دانش آشتیانی ذکر کردند.

در این جلسه همچنین فیلمی از حضور «فخر‌الدین احمدی دانش‌ آشتیانی» در تحصن دانشگاه امیر‌کبیر در سال ۸۸ به نمایش درآمد.

این فیلم حاوی تصاویری بود که طبق زیرنویس «حضور» وزیر پیشنهادی علوم در میان معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در دانشگاه امیر‌کبیر را نشان می‌داد.

ashtiani

در این جلسه علی مطهری، نماینده تهران، که به عنوان موافق می‌گفت، اظهار کرد «شخصن روشی را که برخی از نمایندگان در مورد وزارت علوم در پیش گرفته‌اند نمی‌پسندم یا حداقل ضروری نمی‌دانم» و افزود که «غیر از نگرانی‌هایی که معمولن در مورد اصلاح‌طلبان وجود دارد، که با تساهل و تسامح به امور فرهنگی می‌نگرند، بقیه نگرانی‌ها را موجه نمی‌دانم.»

پیش از این «علی مطهری» نماینده مردم تهران در مجلس گفته بود که دستگاه‌های اطلاعاتی برخی اطلاعات را در اختیار تعدادی از نمایندگان مجلس می‌گذارند.

همچنین «محمدرضا تابش»، نماینده اردکان نیز، روز چهارشنبه، ۲۱ آبان‌ماه، «برخی از نیروهای وزارت اطلاعات» را متهم کرده بود که اسنادی را علیه وزیر پیشنهادی علوم، در اختیار نمایندگان مجلس گذاشته‌اند.

آقای «دانش آشتیانی» نیز در سخنان خود اتهاماتی را که مخالفان به می‌زدند تکذیب کرد و گفت که عضو هیات موسس حزب مشارکت نبوده و در زمان تحصن نمایندگان مجلس ششم نیز معاون وزیر نبوده و از این تحصن حمایت نکرده است.

وزیر پیشنهادی علوم درباره مخالفت با حضور بسیج در دانشگاه‌ها نیز گفت که منظور او مخالفت با حضور پایگاه‌های نظامی بسیج در دانشگاه‌ها بوده است.

حسن روحانی، رییس جمهوری، نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی علوم گفت: «برخلاف آن چه که برخی از رسانه‌ها و سایت‌ها شایع می‌کنند، من در انتخاب وزیر تحت فشار هیچ گروه سیاسی یا شخصیتی نبوده‌ام و نه هستم و نه من کسی هستم که در این زمینه‌ها فشارپذیر باشم و بخواهم به خاطر نظر گروهی یا فشار گروهی انتخابی را انجام دهم.»

بنابه گزارش «ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران، آقای روحانی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: «برای اداره کشور در شرایط سختی هستیم، آن چنان نیست که داوطلبین برای به دوش گرفتن بار مسئولیت زیاد باشند. ما گاهی برای برخی مسئولیت‌ها در رده پایین‌تر از وزیر با تعدادی از افراد صحبت می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم تا مسئولیت را بپذیرند.»

به گفته آقای روحانی، شخصیتی می‌تواند مسئولیت وزارت علوم رابپذیرد که از دید دانشگاهیان و از دید جامعه عالم، فرهیخته و صاحب نظر در رشته تحصیلی‌اش باشد.

وی گفت: «برای من مهم نیست فرد سوابق سیاسی‌اش کدام حزب است، مهم وفادار بودن وی به انقلاب، نظام اسلامی، رهبری انقلاب، قانون اساسی و خدمت به مردم است.»

مجلس ایران در جلسه ۲۹ مردادماه خود رضا فرجی دانا، وزیر علوم، را استیضاح و برکنار کرد.

محمود نیلی احمدآبادی، گزینه پیشنهادی جدید حسن روحانی برای تصدی وزارت علوم روز چهارشنبه، هفتم آبان، موفق به کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نشد.

نمایندگان مجلس ایران در ابتدای تشکیل کابینه حسن روحانی، نیز به جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی علوم، رای اعتماد نداده بودند.

رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم، تحقیقات و فناوری ایران، بیست و نهم مرداد ماه سال جاری، با رای عدم اعتماد مجلس از کار برکنار شد و محمدعلی نجفی به عنوان سرپرست، اداره امور این وزارتخانه را به طور موقت در دست گرفت.

پیش از آقای فرجی دانا، مجلس به جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی حسن روحانی نیز رای اعتماد نداده بود.

همچنین در جلسه علنی روز چهارشنبه هفتم آبان مجلس ایران، محمود نیلی احمدآبادی که سومین وزیر پیشنهادی دولت یازدهم برای تصدی وزارت علوم تحقیقات و فناوری بود، ازمجموع ۲۴۶رای ماخوذه با کسب  ۷۹ رای موافق، ۱۶۰ رای مخالف و ۷ رای ممتنع، نتوانست کرسی وزارت علوم را به دست بیاورد.

مطالب مرتبط

فخرالدین احمدی دانش به عنوان وزیر جدید علوم به مجلس معرفی شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,