Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
استاتوس

«علت انکار شناخت از زنده‌یاد مرتضا پاشایی توسط برخی هنرمندان»

2014 November 20

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

بدون شک مهم‌ترین خبر روزهای گذشته فضای مجازی مربوط به درگذشت هنرمند مردمی مرتضا پاشایی بود که با واکنش میلیونی ایرانی‌ها در سراسر دنیا روبه‌رو شد، اما در این میان برخی از هنرمندان داخل ایران با انتشار استاتوس‌هایی عنوان کردند که هیچ شناختی از وی نداشته‌اند و حتا یک‌بار هم از او کاری را نشنیده بودند. حال به عقیده شما دلیل چنین واکنش‌هایی چیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«ایرانیان آمریکا را مقصر شکست احتمالی مذاکرات می‌دانند»

یک رسانه خبری ایتالیایی طی گزارشی تاکید کرد که ایرانیان در صورتی توافق هسته‌ای را قابل قبول می‌دانند که شرط انصاف در آن رعایت شود.

به گزارش گروه بین‌الملل فارس، «اینترپرس سرویس» امروز (سه‌شنبه) نوشت: ایرانیان در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای احتمالن آمریکا را مقصر این ماجرا قلم‌داد خواهند کرد.

بنابراین گزارش، ایرانیان بر این باورند که در صورت بن‌بست در مذاکرات، این کشور  با برخورد نامطلوبی دیگر مواجه خواهد شد.

این منبع خبری در بخش دیگر گزارش خود نوشت: یک ایرانی در گفت‌وگویی کوتاه اعلام داشت که کشورش خواهان توافق هسته‌ای «منصفانه» است.

یک ایرانی دیگر که مهندس پزشکی بود، در این‌باره گفت: البته ایران تحت تحریم‌های تحمیلی، پیشرفت‌های  بزرگی داشته است اما با توافق هسته‌ای وضعیت بهتر خواهد شد.

mozakrat

اینترپرس سرویس در ادامه این گزارش از حمایت اقشار جامعه ایران از تیم مذاکره کننده ایرانی خبر داد و نوشت: «محمد‌جواد ظریف» وزیر خارجه این کشور از جمله محبوب‌ترین چهره‌ سیاسی حال حاضر ایران است.

این منبع خبری در خاتمه میزان و حجم غنی‌سازی اورانیوم و مدت زمان معافیت تحریم‌ها را از مشکلات فراروی مذاکرات هسته‌ای نام نهاد.

گفتنی است، دور آخر مذاکرات هسته‌ای هم‌اینک در وین آغاز شده است و باید تا ٢۴ نوامبر توافق نهایی صورت پذیرد.

سوتی هفته

«علت انکار شناخت از زنده‌یاد مرتضا پاشایی توسط برخی هنرمندان»

بدون شک مهم‌ترین خبر روزهای گذشته فضای مجازی مربوط به درگذشت هنرمند مردمی «مرتضا پاشایی» بود که با واکنش میلیونی ایرانی‌ها در سراسر دنیا روبه‌رو شد، اما در این میان برخی از هنرمندان داخل ایران با انتشار استاتوس‌هایی عنوان کردند که هیچ شناختی از وی نداشته‌اند و حتا یک‌بار هم از او کاری را نشنیده بودند.  حال به عقیده شما دلیل چنین واکنش‌هایی چیست.

آیا واقعن با توجه به میزان محبوبیت مرتضا پاشایی در داخل ایران و هواداران بی‌شماری که کارهای او همواره داشته است، امکان این موضوع که هم‌کاری از جنس کار وی او را به هیچ عنوان نشناسد و اطلاعی در خصوص وجودش نداشته باشد کمی عجیب نیست.

pashai

در این خصوص از دید سازندگان برنامه استاتوس به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست که یک هم‌کار به هیچ عنوان از رقبای خود شناختت نداشته باشد، آن‌هم از هم‌کاری که هواداران میلیونی‌اش هم در چند روز گذشته و هم در یک‌سال گذشته فضای مجازی را در اکثر مواقع به هنرمند محبوبشان اختصاص داده بودند و در خصوص وی نوشته بودند.

بنابراین به نظر می‌رسد نوشتن چنین دیدگاهی یک سوتی نه تنها در هفته بلکه در تاریخ موسیقی ایران می‌باشد.

حوادث

«اغفال جوانان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی»

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ایران، گفت: وقوع قتل از ابتدای سال در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶ درصد کاهش داشته است و سایر جرایم جنایی نیز سیر نزولی دارند.

سرهنگ «هادی مصطفایی» در گفت‌و‌گو با مهر با تاکید بر این‌که پرونده اسیدپاشی فراموش نشده و در حال پیگیری است، افزود: قرار بر این شده که اطلاع‌رسانی‌ها بیشتر از طریق یگان پلیس آگاهی استان اصفهان انجام شود.

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی ادامه داد: ۵٠ درصد جرایم جنسی و ١٨ درصد قتل‌ها در کشور به روابط غیرمتعارف بازمی‌گردد. شبکه‌های نوظهور هم‌چون شبکه‌های اجتماعی و تسهیل ارتباطات، ابزاری شرایطی را فراهم کرده که افرادی با سو‌نیت و بهانه‌های مختلف افراد را اغفال کرده و سعی در برقراری روابط پنهانی می‌کنند.

این مقام انتظامی در پلیس آگاهی ادامه داد: زندگی آتی فردی که در شبکه‌های اجتماعی و نوظهور مورد اغفال قرار گرفته، با هراس و نگرانی ناشی از افشای رابطه هم‌راه است و تبعات بسیاری را برای این فرد و خانواده آن به دنبال دارد. لذا توجه جوانان و نوجوانان به ویژه دختران به این مسئله ضرورت دارد.

mobail

وی افزود: موضوعاتی که خارج از عرف اجتماعی بیان شود و ترس از افشای آن وجود داشته باشد، به مفهوم آن است که آن اقدام عمل درستی نیست و بعدها این موضوع تهدید تلقی می‌شود. لذا توصیه می‌کنیم افراد جامعه نسبت به این مسئله هوشیار باشند.

مصطفایی تاکید کرد: ریشه شکل‌گیری 18 درصد جرم‌ها، مسایل غیراخلاقی است. لذا، جوانان در استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر و واتس‌آپ و… باید دقت بیشتری داشته، هم‌چنین در روابط خود اصول اخلاقی و عرف اجتماعی را رعایت کنند.

یادی از تاریخ

«تجریش در گذر سال‌‌ها»

تجریش در زمان «ناصرالدین شاه» پر از درخت انجیر و گیلاس و مزرعه‌های با صفا بود.

هزار سال پیش تجریش، «طجرشت» خوانده می‌شد. به سال ۴۵۵ ق طغرل در همان تجریش وفات یافت و جنازه‌اش برای دفن به ری منتقل شد.

کهنسالان درباره محل قدیمی تجریش اعتقاد دارند که نزدیک پل رومی در جاده قدیم شمیران رو به شمال طرف راست، روی تپه باغی بزرگ به نام «گِلِ باوکان» بود. (ظاهرن محلی که نماز عید فطر سال 56 در آن برگزار شد.) دو دهکده تجریش و دزاشیب سابقن آن‌جا بودند. از گل باوکان تا امامزاده قاسم هم باغی دیگر به نام «جنت گلشن» بود. در اراضی اطراف این باغ‌ها گرگ‌های زیادی بودند که باعث زحمت اهالی تجریش می‌شدند. بدین لحاظ اهالی این منطقه دهکده را ترک کردند و به حوالی امامزاده صالح در جنت گلشن منتقل شدند و تجریش فعلی شکل گرفت.

این دهکده کم‌کم رونقی گرفت و چنان شد که حتا «طغرل» نیز برای فرار از گرمای منطقه جنوب کوه‌های البرز و ری به آن‌جا پناه آورد. صدها سال بعد طهران پایتخت قاجاریان شد این منطقه به ییلاق اهالی آن‌جا تبدیل گردید و اشراف این شهر باغ‌های زیادی جهت تابستان در آن‌جا احداث کردند.

تجریش قدیم دارای سه محله بود:

١. محله بالا ٢. محله پایین ٣. محله قلعه‌نو و حومه آن که به نام‌های زعفرانیه، محمودیه، ناودانک، جعفرآباد و …خوانده می‌شد.

محله بالا شامل: باغ فردوس، چهار‌راه حسابی، زعفرانیه، الهیه و محله پایین شامل: ظهیرالدوله، سه‌راه دزاشیب، سه راه قیطریه، اسدی و فردوسی بود.

کم‌کم کوچ مردم از سایر مناطق کشور به طهران و حومه آن افزایش یافت به طوری که تعدادی از آنان در تجریش سکنا گزیدند. در آمارگیری سال ١٣٣۵ اهالی آن‌جا و تیره‌های مهاجر از بومی‌ها، ترقی‌ها، نائینی‌ها، اصفهانی‌ها، خراسانی‌ها، شیرازی‌ها، یزدی‌ها، طالقانی‌ها و لرها تشکیل شده بود.

tajrish

ساختمان‌های تجریش قدیم مانند روستای تاریخی ماسوله بود، یعنی ساختمان‌های روستا طوری بود که مردم از روی بام‌های یک‌دیگر طی مسیر می‌کردند. جمعیت در تجریش قدیم در دو محله به صد و پنجاه خانواده می‌رسید. از محله بالا حدود بیست خانوار تابستان‌ها بر سر باغ‌های خود می‌رفتند و زمستان‌ها به ده باز می‌گشتند. کوچه‌ها و معابر بسیار تنگ و پر پیچ‌و‌خم بود. شاید نمونه‌ای که بتوان با آن قیاس کرد روستای فعلی پس‌قلعه در دربند باشد. خانه‌های خشت و گلی یا چینه‌ای تجریش، در زیر دست و سمت شرق پل تجریش تا زیر دست ایستگاه جاده قدیم بنا شده بود.

مرکز تجریش امامزاده صالح بود. این امامزاده مرکزیت معنوی این ناحیه بود. بازار شکل گرفته در حاشیه آن کانون اقتصادی این محل است. حسن ملقب به صالح از نوادگان امام موسی کاظم است. درباره امامزاده صالح می‌گویند که وی تحت تعقیب حسن نامی از پل کَرَخ یا کرج امروزی بود.

تعقیب کننده در نتیجه وی را در باغ جنت گلشن زیر چنار بزرگ نزدیک چشمه ساری گرفتار کرده وی را شهید می‌کند. اهالی محل به احترام انتساب وی به ائمه برای وی مرقد و بارگاهی می‌سازند که در طول زمان منشا خیر و برکت برای اهالی این منطقه گردید. بنای اصلی این مرقد را هلاگو میرزا فرزند فتحعلی شاه به سال ١٢١٠ ق بنا کرده است.

چنار امامزاده صالح کهنسال‌ترین چناری است که تاکنون دیده شده است. این چنار حتا تعجب مسافرین خارجی را نیز بر می‌انگیخته است. چنان‌که دیالافوا در سفرنامه‌اش در ایران به سال ١٨٨١م درباره این درخت می‌نویسد:

در مسجد (بقعۀ امامزاده صالح) تجریش چنار عجیب و غریبی است که کمتر نظیر آن در دنیا پیدا می‌شود. قطر فوق‌العاده آن را نمی‌توان دقیقن با رقم معین کرد. تقریبن محیط آن به پانزده متــر می‌رسد. هر یک از شاخه‌های آن مانند تنه درخت کهنسالی در بالای بنای مسجد و سایر اطراف سر به آسمان کشیده است. این درخت عده کثیری را در سایه خود پناه می‌دهد. مومنین در زیر آن نماز می‌خوانند. مکتب‌دار اطفال را در آن‌جا جمع کرده درس می‌دهد. قهوه‌چی سماور و استکان و لوازم خود را در درون آن قرار داده است. سقا هم کوزه‌های پر آب خود را در گوشه‌ای از تنه گذارده است.

این چنار عظیم تا سالیانی پیش نیز در حیاط امامزاده به چشم می خورد ولی به علت‌های مختلف چه طبیعی و چه تخریب انسانی از آن چیزی باقی نمانده است.

استاتوس

موضوع برنامه این هفته در خصوص آیتم سوتی هفته می‌باشد و از شما درخواست داریم که نظرات خود را در خصوص انکار شناخت عجیب برخی از هنرمندان داخل ایران از مرتضی پاشایی را بنویسید که دیدگاه شما در رابطه با چنین واکنش‌هایی چیست؟

مطالب مرتبط

حضور خانم‌ها در تبلیغات حتا محجبه هم استفاده ابزاری از آن‌هاست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,