Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
نظریه روایت و خوانش خلاق

«ادبیات کودک»

2010 March 13

حمید جعفری / رادیو کوچه

روایت، راهی برای فهم تجربه‌ی انسان و یک ابزار بالینی است. روایت فرایندی است که به واسطه‌ی آن معنی شکل می‌گیرد، تحول می‌یابد و تغییر می‌کند. زبان به طور کلی و روایت به طور خاص وضعیت پدیده‌های روان شناختی را به شکل درست آن ارزیابی می‌کند.

بر اساس نظریه روایت مک‌آدامز، مردم تمایل دارند زندگی خود را به شکل یک داستان معنی دار، پیوسته و منطقی در نظر بگیرند، بطوریکه بتوانند هدف‌ها و توقعات آینده خویش را پیش برند. یکی دیگر از نشست های هفتگی مرکز فرهنگی شهرکتاب تهران، که با سخنرانی دکتر امیرعلی نجومیان همراه بود عنوان داشت: «نظریه روایت و خوانش خلاق در ادبیات کودک».

تنها سخنران این نشست، دکتر امیر علی نجومیان بود. وی در ابتدا واژه ی روایت را توضیح داد و آن را دارای نقشی اساسی در زندگی توصیف کرد. دکتر نجومیان عنوان کرد که کودکان بدون روایت احساس گمشدگی می کنند و تصریح کرد روایت به تجربه ی کودک ، شکل می بخشد. وی با تاکید بر نقش خوانش در ادبیات کودک، عنوان کرد که کودک باید یاد بگیرد که متن را می تواند به گونه ای بخواند که تفکر واگرا و ایده های انتقادی از آن یاد بگیرد. امیر علی نجومیان در پایان سخنان خود، خوانش کنترپوان از دید ادوارد سعید و خوانش تقابلی از دید چارلز سارلند را با هم مقایسه کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment