Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
در غرب افغانستان

«برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب در ولایت هرات»

2014 November 20

خبر / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«نمایشگاه بزرگ کتاب» به منظور ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در غرب افغانستان گشایش یافت.

این نمایشگاه که قرار است برای ١٠ روز به روی بازدیدکننده‌گان باز باشد در آن هزاران جلد کتاب از مولفین داخلی و خارجی در ۵٠ غرفه به نمایش گذاشته شده است.

برای سومین باردر ولایت هرات از ولایات غربی افغانستان نمایشگاهی تحت نام «نمایشگاه بزرگ کتاب» گشایش یافته است.

با آنکه در اولین روز گشایش این نمایشگاه شمار زیادی از جوانان دختر و پسر و فرهنگیان از آن دیدن کردند اما شمار زیادی از نویسنده‌گان این کشور وضعیت فرهنگ کتاب خوانی و مطالعه را نگران کننده می‌خوانند.

22

«پرتو نادری» یک تن از نویسنده‌گان افغانستان که در مراسم گشایش این نمایشگاه ١٠ روزه حضور داشت می گوید: امروزه تکنالوژی و شبکه‌های اجتماعی فرهنگ کتاب‌خوانی را کنار زده و کمتر کسی را می‌توان سراغ داشت که مطالعه دوامدار و سلسله‌ای داشته باشد.

به حساب آمدن کتاب‌های‌که از کشورهای دیگر وارد افغانستان می‌شود در قطار اجناس بازرگانی از عواملی است که حدودن ٢٠ فیصد افزایش قیمت در خرید آن ایجاد کرده است.

افزایش قیمت کتاب در شرایطی که تعداد قابل ملاحظه‌ای از مردم افغانستان با فقر اقتصادی دست به گریبان‌اند آنان را تا حدودی از خرید کتاب و مطالعه دور نگهداشته است.

«آریا روفیان» مسوول اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات، این را چالشی سرتاسری در افغانستان دانسته از دولت مرکزی خواست کتاب‌های که از دیگر ممالک وارد این کشور می‌شود را از محصولات گمرکی معاف کند تا تعداد بیش‌تری از مردم توان همدمی با کتاب را پیدا کنند.

اما آن‌چه عطف توجه همگان در این نمایشگاه شده است حضور پررنگ بازدید کننده‌گان جوان می‌باشد.

شماری از غرفه‌داران دلیل این را در موجودیت کتاب‌های علمی و مورد نیاز دانشجوان و دانش آموزان می‌دانند که در این نمایشگاه برای فروش آورده شده است.

این برای سومین باری است که هرات با برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در این ولایت آستین برزده و قرار است این روند تا زمان نهادینه شدن این فرهنگ ادامه یابد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,