Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در نشست فصلی شورای حکام

«ایران وجود سایت اتمی در مریوان کردستان را جعلی خواند»

2014 November 21

خبر / رادیو کوچه

 

«رضا نجفی» سفیر و نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره این سازمان به «آزمایش‌های انفجاری قوی» در سایتی هسته‌ای در منطقه مریوان در استان کردستان ایران را «جعلی» خوانده و گفت که چنین سایتی وجود خارجی ندارد.

«ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران، روز جمعه سی‌ام آبان ماه، با انتشار این خبر، گزارش داده است، نماینده ایران در آژانس در نشست فصلی شورای حکام افزود: ایران برای اینکه ثابت کند ادعاهای مندرج در گزارش نوامبر ٢٠١١ آژانس جعلی و بی پایه بوده، حاضر است «استثنائن و داوطلبانه» یک‌بار دسترسی مدیریت شده به سایت ادعایی در منطقه مریوان بدهد.

بنابه این گزارش، «نجفی» اضافه کرده است: «تاکنون کشوری که اطلاعات غلط را به آژانس داده محل سایت را به این نهاد اعلام نکرده زیرا در واقع چنین محلی وجود خارجی ندارد.»

rezanajafi

نماینده ایران به اعضای آژانس اعلام کرده است، که آن کشور مدعی آمریکا یا اسراییل، یا باید مختصات محل ادعایی‌اش را به آژانس بدهد و یا باید اعتراف کند که اطلاعات غلط به آژانس داده و تمام اعضای آژانس را فریب داده و گمراه کرده است .

به گفته آقای «نجفی»، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش مورخ نوامبر سال ۲۰۱۱ خود بر اساس «اطلاعات ارایه شده از سوی یک کشور» ادعا کرده که «آزمایشات انفجاری قوی در سطح وسیع توسط ایران در منطقه مریوان صورت گرفته است».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، «ایسنا»، آقای «نجفی» همچنین گفت که منطقه مریوان بیش از دو هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و چنین آزمایشات ادعایی در صورتی که سایت مورد نظر مورد بازدید قرار گیرد به راحتی قابل شناسایی است.

در همین حال سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز روز پنج‌شنبه، ۲۹ آبان، گفت که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به «موضوعات گذشته» اشاره دارد و اشاره‌ای به دیدارهای اخیر در آن نیست.

وی تصریح کرد: «این آزمونی برای آژانس بوده که مدعی است اطلاعاتش معتبر است . یا باید مختصات جغرافیایی محل را بدهد که با بازدید از آن، دروغ کشور مدعی آشکار می‌شود و یا مختصاتی در کار نیست که باز هم دروغ گزارش آژانس فاش می‌شود» .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,