Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
سخن‌‌گوی آژانس بين‌المللی انرژی اتمی

«سایت اتمی مریوان به این سادگی که ایران می‌گوید نیست»

2014 November 22

خبر / رادیو کوچه

 

«گیل تیودور»، سخن‌گوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه،‌٢١ نوامبر، در پاسخ به اظهارات «رضا نجفی» نماینده دایم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که موضوع بازدید از منطقه مریوان در استان کردستان، به آن سادگی که ایران می‌گوید نیست، اما این نهاد زیرمجموعه سازمان ملل در این باره با ایران گفت‌وگو خواهد کرد.

خبرگزاری «رویترز»، در این رابطه گزارش داده است، «گیل تیودور»، سخن‌گوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در عین حال گفته است که آژانس درباره این پیشنهاد جمهوری اسلامی برای بازدید از مریوان و سایت هسته‌ای که ادعا شده در آن منطقه قرار دارد، با تهران گفت‌وگو خواهد کرد.

«رضا نجفی»، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه، ۲۹ آبان، به شورای حکام این نهاد گفت که تهران حاضر است اجازه بازرسی از مریوان را فراهم کند تا ثابت کند ادعاها درباره آزمایش‌های انفجاری اتمی در این منطقه، بی‌پایه و اشتباه هستند.

در نشست روز پنج‌شنبه شورای حکام، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که این نهاد در گزارش نوامبر ۲۰۱۱ خود بر اساس «اطلاعات ارایه شده از سوی یک کشور» ادعا کرده که «آزمایشات انفجاری قوی» دیگری نیز «در سطح وسیع توسط ایران در منطقه مریوان صورت گرفته است».

ajans-atomi

«ایرنا» خبرگزاری رسمی ایران، گزارش داده بود، نماینده ایران در آژانس در نشست فصلی شورای حکام گفته است: ایران برای اینکه ثابت کند ادعاهای مندرج در گزارش نوامبر ٢٠١١ آژانس جعلی و بی پایه بوده، حاضر است «استثنائن و داوطلبانه» یک‌بار دسترسی مدیریت شده به سایت ادعایی در منطقه مریوان بدهد.

از سوی دیگر، خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، متن کامل سخنرانی نماینده جمهوری اسلامی در نشست شورای حکام آژانس را منتشر کرده که در آن نه تنها گفته نشده چنین سایتی وجود خارجی ندارد، بلکه تاکید شده که «آزمایشات ادعایی در صورتی که سایت مورد نظر مورد بازدید قرار گیرد به راحتی قابل شناسایی است.»

در همین حال، بنابه گزارش رویترز، اولویت اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید و بازرسی، تاسیسات نظامی پارچین است، جایی که آژانس مشکوک است بر روی چاشنی‌های انفجاری قابل استفاده در بمب‌های هسته‌ای، تحقیقات و آزمایش صورت گرفته است.

این سخنان و واکنش سخن‌گوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن‌ها، همزمان با دور نهایی و حساس مذاکرات میان ایران، آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه و آلمان برای پیدا کردن راه‌حلی نهایی برای مسئله فعالیت اتمی جمهوری اسلامی بیان شده است.

مطالب مرتبط

ایران وجود سایت اتمی در مریوان کردستان را جعلی خواند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,