Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
با پایان مهلت قانونی

«تمدید سرپرستی نجفی بر وزارت علوم با حکم حکومتی آیت‌اله خامنه‌ای»

2014 November 23

خبر / رادیو کوچه

 

پس از پایان مهلت قانونی، سرپرستی «محمد علی نجفی» در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وی از تمدید دوره سرپرستی خود ار این وزارتخانه با حکم حکومتی آیت‌اله «علی خامنه‌ای» رهبر ایران خبر داد.

«محمد علی نجفی»، که روز پنج‌شنبه ٢٩ آبان ماه مهلت قانونی وی برای سرپرستی وزارت علوم به پایان رسیده بود، روز شنبه اول آذر ماه، در پاسخ به ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر ادامه سرپرستی وزارت علوم با حکم رییس جمهوری به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفته است: رییس جمهوری برای این کار از رهبری مجوز گرفته‌اند.

«محمدعلی نجفی» بعد از استیضاح و برکناری «رضا فرجی دانا»، وزیر سابق علوم و با حکم «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شد.

قانون اساسی ایران مهلت اداره یک وزارت‌خانه با سرپرست را سه ماه تعیین کرده است، اما برای بعد از این دوره و در صورت انتخاب نشدن وزیر سکوت کرده است.

najafi

به همین دلیل گفته شده که برای ادامه کار سرپرست وزارت‌خانه بعد از مهلت قانونی گرفتن مجوز از بالاترین مقام جمهوری اسلامی یعنی آیت‌اله «علی خامنه‌ای» یا همان حکم حکومتی الزامی است.

پیش از این دو بار در دوران ریاست جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» سرپرستی وزارت‌خانه‌های امور اقتصاد و دارایی و نفت با مجوز رهبر ایران تمدید شده بود.

پس از برکناری «رضا فرجی دانا»، وزیر سابق علوم در دولت آقای روحانی، مجلس ایران صلاحیت «محمود نیلی احمدآبادی» و «فخرالدین احمدی دانش آشتیانی» دو نامزد پیشنهادی برای تصدی این پست را رد کرد.

نامزد جدید وزارت علوم «محمد فرهادی» است که روز چهارشنبه ۲۸ آبان از سوی «حسن روحانی» به مجلس معرفی شد.

او در مجموع پنجمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فن‌آوری از ابتدای کار دولت آقای روحانی است.

از چهار نفر قبلی سه نفر موفق به گرفتن رای اعتماد نشدند و آقای فرجی دانا هم بعد از حدود ۹ ماه استیضاح و برکنار شد.

مطالب مرتبط

معرفی پنجمین گزینه برای وزارت علوم از سوی روحانی به مجلس

احمد جنتی از مجلس به علت ندادن رای اعتماد به دانش آشیتانی تشکر کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,