Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
تا زمان ضرب‌الاجل تعیین شده

«دستیابی به توافق بر سر پرونده اتمی ایران منتفی است»

2014 November 23

خبر / رادیو کوچه

 

تردیدها نسبت به عدم دستیابی به توافق در خصوص برنامه مناقشه‌برانگیز اتمی ایران، پیش از پایان ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده در روز دوشنبه سوم آذر ماه، افزایش یافته است.

در همین رابطه، روز یک‌شنبه دوم آذر ماه، وب‌سایت «رادیو فردا» به نقل از خبرنگار اعزامی خود به وین گزارش داده است، دستیابی به توافق جامع و نهایی بر سر پرونده هسته‌ای ایران تا روز سوم آذر عملن منتفی شده و طرفین اکنون گفت‌وگوهای خود را برای دستیابی به «توافق سیاسی بر روی کلیات» ادامه می‌دهند.

خبرگزاری «فرانسه» نیز روز یک‌شنبه دوم آذر به نقل از «یک منبع ایرانی» در وین گزارش داده که در صورت بی‌نتیجه بودن مذاکرات تا ضرب‌الاجل سوم آذر، جمهوری اسلامی آماده تمدید مذاکرات برای شش ماه تا یک سال دیگر است.

zarifkeryashton

در این مذاکرات که در حال حاضر در وین جریان دارد، گروه ۱+۵ خواستار عقب نشینی ایران از برنامه تحقیقات هسته‌ای خود پیش از رفع تحریم‌های وضع شده توسط شورای امنیت سازمان ملل است.

دولت ایران اما می‌گوید برنامه تحقیقات هسته‌ای آن کشور نه برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای، بلکه برای تامین بخشی از نیروی برق مورد نیاز آن کشور و همچنین تولید رادیو ایزوتوپ‌های دارویی است.

«جان کری»، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه گفته بود: «پیشرفت‌های محتاطانه‌ای داشته‌ایم اما همچنان در برخی از مسایل‌فاصله‌های جدی داریم، که البته تلاش می‌کنیم این فاصله‌ها را کم کنیم.»

«فرانک-والتر اشتاینمایر»، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفته است که مذاکرات تا کنون سازنده بوده‌اند اما میان قدرت‌های بزرگ و ایران، هنوز در خیلی از جنبه‌ها فاصله زیادی وجود دارد.

مطالب مرتبط

سایت اتمی مریوان به این سادگی که ایران می‌گوید نیست

پایان مذاکرات سه‌جانبه ظریف، کری و اشتون‌ بر سر برنامه اتمی ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,