Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
با تمدید مذاکرات هسته‌ای

«دور سوم آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران»

2014 November 25

خبر / رادیو کوچه

 

با تمدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+۵ در مجموع سه مرحله حدود ١١.٢ میلیارد دلار از درآمدهای بلوکه شده ناشی از فروش نفت که تا بیش از این دریافت آن در هاله‌ای از ابهام وجود داشت آزاد شده و به حساب بانک مرکزی ایران واریز می‌شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز سه‌شنبه چهارم آذر ماه گزارش داده است، در سال گذشته و در دور اول مذاکرات هسته‌ای در کنار تمامی توافقات انجام شده قرار بر این شد تا طی هشت مرحله و از اول فوریه تا ٢٠ ژوییه 4.2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران که به دلیل تحریم‌ها بلوکه شده بود آزاد و در اختیار این کشور قرار گیرد، که در پایان این زمانبندی منابع مورد نظر آزاد و در ادامه واریز شد.

براساس این گزارش، بعد از دور اول که مذاکرات هسته‌ای چهار ماه دیگر تمدید شد، در دور دوم نیز آزاد سازی ٢.٨ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای ارزی ایران در شش مرحله و از مرداد تا آذر ماه در دستور کار قرار گرفت، که تاکنون تمامی اقساط دارایی ٢.٨ میلیارد دلاری سررسید و مبالغ آن آزاد شده‌اند و مراحل نهایی واریز یکی دو قسط آخر نیز در حال انجام است.

pol

در این گزارش همچنین آمده است، با فرارسیدن سوم آذرماه و پایان دور دوم توافقات ژنو، تیم‌های مذاکره تصمیم بر تمدید مجدد توافق ژنو به مدت هفت ماه و تا نهم تیرماه سال ١٣٩۴ گرفتند که توافق برای آزاد سازی ۴.٢ میلیارد دلار دیگر از درآمدهای خارج از دسترس ایران از درست آورهای تمدید مذاکرات بود.

براین اساس قرار شد تا طی این هفت ماه و در یک دوره شش ماهه هر ماه ٧٠٠ میلیون دلار درآمد ارزی ایران آزاد شده و از طریق اقدامی مشترک دراختیار ایران قرار گیرد. هنوز زمانبندی دقیق پرداخت این ۴.٢ میلیارد دلار مشحص نشده اما قرار است که دور تازه مذاکرات بزودی آغاز شود.

در انتهای این گزارش آمده است، طی مرحله اول و دوم توافق ژنو حدود هفت میلیارد دلار از منابع مانده در خارج بازگشت که با احتساب ارزهایی که در دور سوم آزاد می‌شود در مجموع بیش از ١١.٢ میلیارد دلار از درآمدهای ارزی بلوکه شده به ایران برمی‌گردد.

مطالب مرتبط

سررسید قسط پنجم دارایی‌های بلوکه شده ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,