Saturday, 18 July 2015
27 September 2020

«کشف سریع‌ترین ستاره‌های جهان»

2010 March 14

دانش‌مندان دانشگاه وارویک موفق به کشف سیستم دوتایی از ستاره‌هایی شده‌اند که با سرعتی برابر 500 کیلومتر بر ثانیه به دور یک‌دیگر می‌چرخند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اخترشناسان موفق به کشف پر سرعت‌ترین زوج ستاره‌ای در کهکشان‌ها شدند که با سرعتی برابر 5.4 دقیقه به دور یک‌دیگر در چرخشند.

برای داشتن چنین مدار پر سرعتی ستاره‌ها باید با سرعتی برابر 500 کیلومتر بر ثانیه حرکت کنند. این جفت ستاره‌ای چرخنده با نام HM Cancri در عین حال از باریک‌ترین مداری که تا‌کنون در سیستم‌های ستاره‌ای مشاهده شده برخوردار است. هر دو این ستاره‌ها کوتوله‌های سفیدی هستند که بقایای حجیم و سفید رنگ باقی‌مانده از مرگ ستاره‌های شبه خورشیدی به شمار می‌روند.

در چنین منطقه باریکی گازهای داغ میان دو ستاره در جریان بوده و مقادیر زیادی انرژی از خود آزاد می‌کنند. به گفته محققان این یکی از برترین نمونه‌ها از سیستم‌های دو‌تایی کوتوله‌ها است که تا به حال شناخته شده‌اند. رصدهای اولیه مداری 5.4 دقیقه‌ای را برای این سیستم تخمین زده بود اما محققان از اینکه پالس‌های نوری دریافتی از هر دو ستاره در حال چرخش ناشی می‌شوند یا اینکه این نورها تنها از یکی از ستاره‌ها ساطع می‌شود، تردید داشتند.

به منظور تایید حرکت چرخشی دو ستاره محققان از دومین تلسکوپ بزرگ نوری جهان، W.M. Keck در هاوایی استفاده کرده و نوسانات دو ستاره را اندازه‌گیری کردند. به گفته محققان دامنه این نوسانات می‌تواند دیدگاه دقیقی از دوره چرخش و جرم ستار‌ه‌ها ارایه کند. در عین حال رصدها نشان داد تابش‌های نوری از ستاره‌ها در جهت‌های متضاد در حرکتند و این به آن معنی است که تابش‌های نوری از هر دو ستاره در حال حرکت ساطع می‌شوند.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، دانش‌مندان اعلام کردند امکان حرکت سریع‌تر سیستم دوتایی HM Cancri وجود ندارد زیرا در این صورت ستاره‌ها به یک‌دیگر نزدیکتر شده و با یک‌دیگر ترکیب می‌شوند و انفجار بزرگ ستاره‌ای شکل خواهد گرفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,