Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
ایران امروز

«نشست سرنوشت‌ساز اوپک برای ایران»

2014 November 27

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ساعاتی پیش نشست ۱۶۶ اوپک پشت درهای بسته آغاز شد تا اعضای آن در‌باره سیاست‌های تولیدی این سازمان تصمیم‌گیری کنند و غروب امروز به وقت تهران نمایندگان اوپک در نشست خبری از تصمیم این سازمان خبر خواهند داد. در این بین روز گذشته بهای نفت در پی اعلام اینکه روسیه و مکزیک تولید نفت خود را کاهش نمی‌دهند ریزش کرد؛ به‌طوری‌که بهای نفت‌خام آمریکا با ریزش به زیر قیمت ۷۴دلار در کف ۴ساله خود معامله شد.

«بیژن نامدارزنگنه»، وزیر نفت یازدهم روز گذشته، یک روز زود‌تر از موعد برگزاری نشست در وین حاضر شد. برخی منابع از رایزنی پیش از نشست بین وزیر نفت ایران با همتای سعودی خود خبر داده‌اند. زنگنه در بدو ورود به وین با اعلام اینکه ایران تولید نفت خود را کاهش نمی‌دهد، گفت: اعضا باید به سقف تولید ۳۰میلیون بشکه‌ای اوپک پایبند باشند. زنگنه بدون اشاره به موضع ایران در نشست ١۶۶ اوپک، گفت: بر اساس پیش‌بینی کار‌شناسان انتظار می‌رود مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی سال آینده بیشتر شود. وی پیش از این اعلام کرده بود که ایران سهم بازار خود را حتی به اندازه یک بشکه هم کاهش نمی‌دهد. ایران در حال حاضر ۹/۸ درصد از تولید اوپک را به خود اختصاص داده و پنجمین تولید‌کننده اوپک است. برخی بررسی‌ها اعلام کرده‌اند ایران به قیمت ١۵٣ دلار و ۴٠ سنت برای تحقق برنامه‌های خود نیاز دارد.

naft

از واسط تیرماه سال جاری کاهش شدید قیمت نفت در بازار جهانی آغاز شد و در هفته‌های نخست هر چند کشورهای عضو اوپک و حتی برخی از کشورهای بزرگ تولید کننده نفت غیر عضو اوپک همچون روسیه، مکزیک، عمان و برزیل سعی می‌کردند خود را در برابر سقوط قیمت‌ها خونسرد نشان بدهند اما به تدریج سایه وحشت کاهش قیمت‌ها بر سر بازار نفت خیمه زد.

زنگنه در بدو ورود به وین با اعلام اینکه ایران تولید نفت خود را کاهش نمی‌دهد، گفت: اعضا باید به سقف تولید ۳۰میلیون بشکه‌ای اوپک پایبند باشند

با تند شدن شیب سقوط قیمت نفت در اواسط تابستان و در حالی گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه به ماجراجویی‌های خود ادامه می‌داد و مناقشه سیاسی روسیه و اوکراین هنوز ادامه داشت، انگشت اتهام تولیدکنندگان بزرگ نفت به سمت عربستان سعودی نشانه رفت.

معامله گران بزرگ طلای سیاه تا سیاستمداران کشورهای نفت‌خیز با ادامه کاهش قیمت نفت، از سناریوی تبانی نفتی عربستان و ایالات متحده آمریکا خبر دادند و تاکید می‌کردند که کاخ سفید با توسل به بشکه‌های نفت سعودی‌ها قصد دارد با پائین نگاه داشتن قیمت طلای سیاه به اقتصاد کشورهایی همچون روسیه، ایران و ونزوئلا ضربه بزند.

در همین حال، «سیدمحمدعلی خطیبی» نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به شکل گیری ائتلاف جدید نفتی بین عربستان و آمریکا برای پائین نگاه داشتن قیمت نفت و ضربه زدن به اقتصاد کشورهایی همچون ایران و روسیه معتقد بود: ایران و روسیه با کاهش قیمت نفت مجبورند بهای گاز صادراتی خود را هم ارزان کنند.

opk

از سوی دیگر در مذاکرات هفته جاری در وین نفت به عنوان ابزار فشار در دست رقبای سیاسی و اقتصادی ایران قرار داشت. وزیر امور خارجه عربستان در آخرین لحظات مذاکرات با وزیرامور خارجه امریکا دیدار داشته و از نفت به عنوان ابزاری برای تغییر معادلات دیپلماتیک بهره برده است.

جالب اینجاست که «علی النعیمی»، وزیر نفت عربستان در لحظه ورود به وین گفت که این اولین باری نیست که بازار با مازاد عرضه نفت روبه‌رو‌ است و قیمت‌ها افت داشته است. به گفته وی نشست امروز مشکلی نخواهد داشت. وی با بیان اینکه از شرایط کنونی بازار راضی است گفت: حالش از این بهتر نمی‌شود. عربستان با نفت ۹۰ دلاری بودجه سال جاری خود را بسته است. بعضی از منابع از ذخیره ارزی ۷۴۰ میلیارد دلاری این کشور خبر داده‌اند. بر اساس برخی بررسی‌ها این کشور به قیمت نفت ۹۸ دلاری نیاز دارد. عربستان با تولید بیش از ۵/۹ میلیون بشکه در روز ۵/۳۱ درصد از تولید اوپک را به خود اختصاص داده است.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان در لحظه ورود به وین گفت این اولین باری نیست که بازار با مازاد عرضه نفت روبه‌رو‌ است و از شرایط کنونی بازار راضی است

گفتنی است روز سه‌شنبه مقامات نفتی عربستان سعودی، ونزوئلا، مکزیک و روسیه با یکدیگر دیدار کردند. پس از این دیدار «ایگور سچین»، رئیس شرکت دولتی «روس نفت» در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که حتی اگر قیمت نفت به ۶۰ دلار در هر بشکه هم برسد، روسیه تولید خود را کاهش نخواهد داد. سچین در توضیح این تصمیم اعلام کرد کاهش قیمت‌ نفت بیشترین آسیب را به تولیدکنندگانی می‌زند که هزینه‌های بالاتری دارند. اشاره وی به آمریکا بود که اخیرن سهم بیشتری را از بازار نفت به خود اختصاص داده است.

در هر حال با توجه به شرایط ویژه روسیه در حال حاضر، اظهارات سچین سبب تعجب بسیاری از کار‌شناسان شد. یک منبع نزدیک به اوپک می‌گوید، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، نسبت به دیگر کشور‌ها آسیب کمتری از کاهش قیمت نفت خواهند دید. وی می‌افزاید در صورتی که کشورهای غیر عضو اوپک انتظار دارند این سازمان از قیمت‌ها دفاع کند، در ‌‌‌نهایت ناچار خواهند بود نسبت به کاهش تولید خود اقدام کنند.

در پایان گفتنی است بسیاری از تحلیلگران به این موضوع اشاره می‌کنند که عربستان سعودی قصد دارد ضمن بالا نگه داشتن تولید و عدم موافقت با کاهش تولید نفت اوپک، تا حد امکان از نظر اقتصادی به برخی از دیگر کشور‌ها، به ویژه ایران ضربه بزند. اما اینکه اکنون روسیه نیز ـ با دلایلی دیگر ـ با این روند همراه شده، موضوعی است که می‌تواند بیش از پیش سبب پیچدگی اوضاع بازار جهانی نفت شده و پیامدهای اقتصادی مهمی برای کشورهای صادرکننده به همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط

نگاهی به کاهش نرخ تورم در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,