Saturday, 18 July 2015
19 September 2020
به بهانه زادروز آلبرت انیشتین

«دنیایی که من می‌بینم»

2010 March 14

سروش / رادیو کوچه

soroush@koochehmail.com

«تا زمانی که حتا یک کودک ناخرسند روی زمین وجود دارد، هیچ کشف و پیشرفت جدی برای بشر وجود نخواهد داشت.»

آلبرت انیشتین در ۱۴ مارس ۱۸۷۹ میلادی در خانواده‌ای یهودی در اشتوتگارت آلمان، زاده شد. پدرش هرمان انیشتین یک فروشنده بود که بعدها یک کارخانه الکتروشیمیایی را تاسیس کرد و مادرش، «پولین نی کوچ» نام داشت.

آلبرت یک ساله بود که خانواده‌اش از اشتوتگارت به مونیخ نقل مکان کردند. در دوران کودکی او هوش سرشاری داشت و همواره در دبستان به همشاگردی‌هایش کمک می‌کرد. در ده سالگی مدرسه ابتدایی را ترک کرد و در شهر مونیخ به مدرسه متوسطه «لوئیت پول» وارد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در پانزده سالگی با یک اتفاق ورق زندگی آلبرت جوان برگشت. هرمان پدر آلبرت در کار تجارت خویش با مشکلاتی مواجه شد و در پی آن صلاح دید که کارخانه خود را در مونیخ بفروشد و جای دیگری را برای کسب و کار خود ترتیب دهند. از آنجا که وی خوش بین و علاقمند به کسب لذّت‌هایی بود، تصمیم گرفت که به کشوری مهاجرت کند که زندگی در آن با سعادت بیشتری همراه باشد و به این منظور ایتالیا را انتخاب کرد و در شهر میلان موسسه مشابهی را ایجاد کرد.

هنگامی‌که وارد شهر میلان شدند آلبرت به پدر خود گفت که قصد دارد تابعیت کشور آلمان را ترک گوید. آقای هرمان به وی تذکر داد که این کار زشت و نابهنجار است.

در سال  1895 میلادی  تابعیت آلمانی‌اش را به طور رسمی انکار کرد و تابعیت سوییس را پذیرفت. وی هم‌چنین  در هفده سالگی از مدرسه‌ی شهر آرا دیپلم گرفت و سپس در مرکز صنعتی فدرال در شهر زوریخ در رشته‌ی ریاضی و فیزیک ثبت نام کرد.

در همان سال یعنی در سن 17سالگی، آلبرت آزمایش ذهنی که به آیینه آلبرت اینشتین شهرت دارد را انجام داد. وی پس از خیره شدن به آیینه، آزمایش کرد که اگر با سرعت نور حرکت کند چه اتفاقی برای تصویرش خواهد افتاد ؛ نتیجه‌گیری او مبنی بر اینکه سرعت نور مستقل از بیننده‌اش است، بعدها به یکی از دو فرضیه نسبیت خاص تبدیل شد . شایان ذکر است که با وجود این‌که وی در خانواده‌ای یهودی رشد یافت ولی مسلمانی به شدت مذهبی بود.

آلبرت در سال 1892  در سن 23 سالگی در موسسه‌ای که امتیاز ثبت اختراعات را ارایه می‌کرد در شهر برن، استخدام شد. در این سال بود که  پدرش در سن 54 سالگی درگذشت.

کمی بعد از انتقال به شهر برن انیشتین با میلواماریچ همشاگردی قدیم خود در مدرسه پلی‌تکنیک ازدواج کرد و حاصل آن دو پسر پی در پی بود که اسم پسر بزرگتر را آلبرت گذاشتند. کار انیشتین در دفتر اختراعات خالی از لطف نبود و حتا بسیار جالب می‌نمود وظیفه وی آن بود که اختراعات را که به دفتر مذبور می‌آوردند، مورد آزمایش اولیه قرار می‌داد.

شاید تمرین در همین کار موجب شده بود که وی با قدرت خارق العاده و بی‌مانند بتواند همواره نتایج اصلی و اساسی هر فرض و نظریه جدیدی را با سرعت درک و استخراج کند. چون انیشتین بخصوص به قوانین کلی فیزیک علاقه داشت و به حقیقت در صدد بود که با کمک محدودی میدان وسیع تجارت را به وجهی منطقی استنتاج کند.

در سال 1912 میلادی آلبرت در سن 35 سالگی، در دانشگاه برلین استاد کامل شد.  در این هنگام وی «میلوا» همسرش و فرزندانش را ترک کرد. این اتفاق هنگامی بود که جنگ جهانی اول شروع شد.

در آلمان وی نظریه‌های زیادی را منتشر کرد و در این زمینه مقالات و تحقیقات فراوانی نگاشت. هم‌زمان با 41 سالگی، اذهان عمومی، با تحریک ضد یهودها، به نظریه‌ی نسبیت عام و انشتین تاختند. این امر سبب شد که آلبرت مدتی را در منزل به نگارش مقاله‌ها سپری کند. در این ایام نیز مادر آلبرت در سن 63 سالگی در گذشت.

در سال 1930 آلبرت 53 ساله بود که به عنوان استاد کامل در مرکز تحقیقات مطالعات پیشرفته‌ی پرینستون با رعایت این مساله که به عنوان استاد نیمه وقت در دانشگاه برلین هم باشد،  انتخاب شد.

یک سال بعد  نازی‌ها در آلمان بر سر قدرت آمدند. انیشتین ابتدا به انگلستان رفت و سپس از آن‌جا به آمریکا رفته و مقیم آمریکا شد و تا آخر عمر نیز در آن‌جا ماند.

همزمان با آغاز جنگ جهانی دوم آلبرت انیشتین نامه‌ای به روزولت ریاست جمهوری آمریکا، نوشت و او را از احتمال ساخت بمب اتمی آگاه کرد هر چند که گفته می‌شود رییس جمهور آمریکا واکنشی به این نامه نشان نداد. شش سال بعد با بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی جنگ دوم جهانی نیز به پایان رسید.

سرانجام آلبرت انیشتین در روز ۱۸ آوریل ۱۹۵۵ میلادی در سن 76 سالگی در بیمارستانی در شهر پرینستون بر اثر تصلب شرایین در‌گذشت.

در سال 1999 مجله تایم آلبرت انیشتین را به عنوان مرد سال برگزید.

منابع

  • انجمن فیزیک فرزانگان
  • علم نوین
  • تارنمای انیشتین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,