Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
زیر یه خم

«آلمان از ایران خواست تعهد بدهد ورزشکارانش پناهنده اروپا نشوند»

2014 November 29

مسیب سروندی / رادیو کوچه

 

برنامه این هفته زیر یه خم به موضوعات مختلفی پرداخته است و در این برنامه صحبت از درخواستی خواهیم کرد که به نوعی شخصیت جمعیتی فارسی‌زبان سراسر دنیا را زیر سوال می‌برد و از سوی دیگر موضوعات و مسایل پشت‌پرده مختلف ورزش ایران را نیز به بحث کشیده‌ایم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«لیدرها اصلی‌ترین عامل جدایی تیموریان از استقلال»

هافبک ملی‌پوش استقلال بعد از اتفاقات افتاده در تمرینات تیمش به این نتیجه رسیده است که جمع آبی‌پوشان را ترک کند.

به گزارش ایسنا، «بهرام افشار‌زاده» در حالی جلسه‌ای را با «آندرانیک تیموریان» برگزار می‌کند که این بازیکن به طور جدی خواهان جدایی از استقلال است. ظاهرن اختلافات تیموریان با باشگاه استقلال به نقطه‌ای رسیده که این هافبک ملی‌پوش ترجیح می‌دهد آبی‌پوشان را در ادامه فصل هم‌راهی نکند.

تیموریان روز چهارشنبه جلسه‌ای با افشار‌زاده داشت و در آن به شدت از حوادث رخ داده در تمرین استقلال گلایه کرد. گلایه‌ای که دلیلش توهین‌های چند لیدر استقلال به تیموریان به دلیل به سر داشتن کلاه قرمز بوده است. ظاهرن تیموریان به افشار‌زاده گفته است که این کلاه را قبلن هم به سر می‌کرد اما کسی به او گلایه‌ای نمی‌کرد و البته او همواره به تعصب داشتن در استقلال مشهور بوده است.

timorian

هم‌چنین تیموریان به افشارزاده گفته است که پس از فحاشی و توهین چند لیدر استقلال به او به این نتیجه رسیده است که دیگر ادامه کار با استقلال منطقی نیست و باید از این تیم جدا شود و دلیل اصلی جدایی او از استقلال هم همین مسئله است.

«قلعه‌نویی در سلول انفرادی منتظر رای نهایی»

همه آنهایی که منتظر بودند تا استقلال نتیجه نگیرد و به سرمربی این تیم حمله کنند حالا به خواسته‌شان رسیده‌اند.

به گزارش مهر، استقلال با وجود این‌که شروع خوبی در لیگ چهاردهم داشت و در هفت هفته ابتدایی با بردهای پی در پی‌اش همه را به وحشت انداخت بود، حالا به روزی افتاده است که دربی را به پرسپولیس ناآماده و ضعیف می‌بازد و در جام‌حذفی هم بازی ٢ بر صفر برده را به ذوب‌آهن می‌بازد و از رسیدن به نیمه‌نهایی باز می‌ماند.

«امیر قلعه‌نویی» که در سال‌های اخیر یکه‌تاز عرصه مربیگری بوده و موفقیت‌های زیادی را با استقلال و سپاهان کسب کرده است، حالا به بن‌بست رسیده و همه آنهایی که در این سال‌ها زخم زبان‌های او را تحمل کرده بودند فرصت را مناسب می‌بینند برای زدن او و حمله به تفکرات تاکتیکی‌اش که به زعم آنها به بن‌بست رسیده و استقلال باید با تفکرات جدید هدایت شود.

حالا امیر قلعه‌نویی گوشه رینگ افتاده و منتقدانش تا می‌توانند او را خواهند زد. شاید بخشی از این زدن‌ها به خاطر مسایل فنی و نتیجه نگرفتن استقلال باشد، اما طبیعتن بخش عمده‌ای از این انتقادات مربوط به عقده‌هایی است که منتقدان از صحبت‌های سال‌های اخیر قلعه‌نویی دارند. آن‌جا که او در نشست‌های خبری و مصاحبه‌هایش از هر فرصتی استفاده می‌کرد تا با زخم‌زبان‌هایش همه را از خود دور کند.

ghalenaoi

استقلال حالا روزهای بدی را تجربه می‌کند و بدتر از این تیم، امیر قلعه‌نویی است که روزهای سختی را پشت‌سر می‌گذارد و خیلی‌ها منتظرند تا هیات‌مدیره در جلسه روز یک‌شنبه او را برکنار کنند و یک سرمربی جدید را برای آبی‌پوشان تهرانی انتخاب کنند.

 

حال سوال این است که آیا هیات‌مدیره استقلال با برکناری و یا ایجاد تغییر در کادر‌فنی این تیم موافقت خواهد کرد؟ آیا امیر قلعه‌نویی به نشست هیات‌مدیره خواهد رفت تا توضیحاتش را ارایه کند؟ آیا هیات‌مدیره گزینه بهتری از امیر قلعه‌نویی دارد که جانشین وی کند؟

امیر قلعه‌نویی حالا تنها مانده. میان همه منتقدانی که برای چنین روزی لحظه شماری می‌کردند. همه افتخاراتی که او برای استقلال کسب کرده زیر سایه ناکامی‌های لیگ چهاردهم و جام‌حذفی قرار گرفته است. باید دید این بار مسوولان باشگاه استقلال پشت قلعه‌نویی را خالی خواهند کرد یا هم‌چنان وی را به عنوان سرمربی حفظ خواهند کرد.

«دست‌مزد داوران لیگ‌برتر هنوز پرداخت نشده است»

با وجود قول مسوولان سازمان لیگ هنوز دست‌مزد داوران در لیگ‌برتر پرداخت نشده است.

به گزارش فارس، با وجود این‌که دور رفت رقابت‌های لیگ‌برتر چهاردهم به پایان رسیده اما هنوز دست‌مزد داوران بابت نیم‌فصل اول این رقابت‌ها از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ پرداخت نشده است.

پیش از این «مهدی تاج» رییس سازمان لیگ وعده داده بود که دست‌مزد داوران دو سه روز بعد از  دربی پایتخت که روز دوم آذر برگزار شد، پرداخت خواهد شد اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

این در شرایطی است که قرار بود در این فصل میزان دست‌مزد داوران در لیگ‌برتر افزایش داشته باشد.

«بهترین‌های فوتبال آسیا معرفی شدند»

کنفدراسیون فوتبال آسیا ، اسامی بهترین فوتبالیست‌های سال ٢٠١۴ آسیا را معرفی کرد که بر این اساس نصیر الشمرانی، مهاجم تیم الهلال، اسماعیل احمد، ستاره العین و خلفان ابراهیم بازیکن سال ٢٠٠۶قطر، از جمله نامزدان دریافت جایزه بهترین بازیکن سال ٢٠١۴ فوتبال آسیا معرفی شدند.

به گزارش روز جمعه ایرنا از سایت کمیته فوتبال آسیا، جوایز بهترین فوتبالیست‌ها در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس کنفدراسیون فوتبال آسیا روز یک‌شنبه، ٩ آذر در مانیل پایتخت فیلیپین، اهدا خواهد شد.

«الشمرانی»، یکی از بهترین گل‌زنان عربستان سعودی در هفت فصل گذشته، پنج بار آقای گل فوتبال عربستان شد. وی در رقابت‌های فصل سعودی، موفق شد در نوزده بازی،ده گل به ثمر برساند.

«اسماعیل احمد»، بهترین مهاجم العین امارت است که این تیم را به مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های باشگاه‌های برتر آسیا رساند.

«خلفان ابراهیم» نامزد دیگر دریافت بهترین جایزه سال فوتبال آسیا است. وی در سال ٢٠٠۶نامزد دریافت بهترین بازیکن برتر آسیا بود و این برای دومین مرتبه است که نامزد دریافت این جایزه می‌شود.

آیا میاما از ژاپن، کاترینا گروی از استرالیا و ناهومی کاوازومی از ژاپن نیز به عنوان نامزدهای بهترین بازیکن زن سال آسیا معرفی شدند.

میاما در سال ٢٠١١ و ٢٠١٢ به فوتبال ژاپن کمک کرد که قهرمان جام آسیایی زنان شود و با ارزش‌ترین بازیکن این رقابت‌ها نام گرفت.

«به قلعه‌نویی تبریک می‌گویم که یک جام را خیلی زود از دست داد»

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال گفت: در یک تیم حداکثر باید چهارده بازیکن خیلی خوب حضور داشته باشند تا اگر سایر بازیکنان روی نیمکت نشستند ادعایی نداشته باشند.

«حسن روشن» در گفت‌وگو با فارس، در خصوص شکست استقلال مقابل ذوب‌آهن و حذف این تیم از جام‌حذفی اظهار داشت: هم‌ اکنون که استقلال با ناکامی‌های متعدد روبه‌رو می‌شود افرادی صحبت می‌کنند اما من همان هفته هفتم که استقلال ۶ بازی برده بود و در صدر بود گفتم که این تیم چیزی نمی‌شود زیرا ثبات برنامه‌ریزی ندارد. «امیر قلعه‌نویی» می‌گوید تیم را جوان کرده اما این جوانان برای خودمان نیستند و تعصبی نسبت به تیم ندارند.

hasanrawshan

وی ادامه داد: در برخی پست‌ها تورم بازیکن وجود دارد. یک تیم حداکثر باید چهارده بازیکن خیلی خوب داشته باشد و بقیه بازیکنان معمولی باشند که اگر روی نیمکت نشستند ادعایی نداشته باشند. قلعه‌نویی گفته بود هر دو جام را می‌خواهد اما باید هم اکنون به او تبریک بگوییم که یک جام را از دست داد. این برای اولین بار نیست که مقابل ذوب‌آهن شکست می‌خورد. در یکی دو سال گذشته ۴ بار مقابل این تیم شکست خورده است.

پیشکسوت استقلال تصریح کرد: قلعه‌نویی می‌گوید پانزده پیشکسوت را دور خود جمع کرده و از آنها کمک می‌گیرد. اما سوال این است که آیا واقعن اجازه داده می‌شود این افراد صحبت کنند؟ وضعیت استقلال خوب نیست و خدا کند حداقل این تیم در لیگ‌برتر بماند!

روشن در مورد این‌که چه شوکی باید به تیم وارد شود و آیا تغییر سرمربی به صلاح است، گفت: تا پایان فصل تیم نیاز به هیچ شوکی ندارد. امیر قلعه‌نویی باید در استقلال بماند تا ثابت کند بهترین مربی لیگ است. تا حالا در هر تیمی که بوده مدعی وجود نداشته اما امسال چند تیم مدعی به جز پرسپولیس که همیشه مدعی است، وجود دارد.

وی در مورد این‌که امیر قلعه‌نویی پس از شکست مقابل پرسپولیس اعلام کرد بازیکنانش از روی شکم‌سیری بازی کرده‌اند و در برخی موارد از داور ایراد می‌گیرد، گفت: ٧-٨ سال بود که این‌چنین شکستی را تجربه نکرده بود زیرا مدعی وجود نداشت. استقلال در بازی مقابل پرسپولیس به خودش باخت. اگر بازیکن از روی شکم‌سیری بازی کند مقصر آن کیست؟ چه کسی حاکم بر تیم است؟ الحمداله به داور هم همیشه ایراد می‌گیرند.

روشن افزود: به امید خدا قبول کنند که همه این شکست‌ها مقصرش داوری نیستند بلکه مقصر آن کسی است که حاکم بر تیم است. باشگاه می‌تواند با پرداخت مبالغی به بازیکنان انگیزه بدهد اما در مجموع باید ببینیم که کادر‌فنی چه تصمیماتی می‌گیرد. کمک‌های قلعه‌نویی به هیچ عنوان مقصر نیستند زیرا نقشی ندارند. اگر یک اتاق فکری وجود داشته باشد و در این زمینه تصمیم بگیرند تیم می‌تواند نتایج بهتری بگیرد.

«کرانچار و تیم امید قربانی اختلافات کفاشیان و گودرزی می‌شوند»

«کرانچار» سرمربی امید نمی‌شود، این آخرین خبری است که درباره نیمکت تیم فوتبال امید شنیده می‌شود، آن‌هم در شرایطی که هفته گذشته فدراسیون فوتبال اعلام کرد که برای هدایت تیم امید با کرانچار به توافق رسیده است اما این خبر تنها چند روز بعد توسط کفاشیان تکذیب شد و حالا هم خبر می‌رسد که مخالفت وزارت ورزش سبب شده حضور این مربی کروات به احتمال زیاد منتفی شود.

به گزارش مشرق، شنیده می‌شود کرانچار قربانی اختلافات کفاشیان و گودرزی شده است تا تیم امید هم‌چنان در بلاتکلیفی بماند، آن‌هم در فاصله چند ماه تا شروع انتخابی المپیک و در حالی‌که قرار بود با مشخص شدن تکلیف جانشین وینگادا به حسرت ۴٠ ساله حضور در المپیک پایان داده شود.

همه چیز در حال نهایی شدن بود. صحبت‌های کاشانی و کرانچار در قطر امیدوار کننده بود و سرمربی کروات هم برای سرمربیگری تیم امید اعلام آمادگی کرده بود. اواسط هفته گذشته هم هیات‌رییسه فدراسیون با حضور کرانچار در تیم امید موافقت کرد تا فریدون اصفهانیان به عنوان عضو هیات‌رییسه پس از پایان جلسه اعلام کند که کرانچار به صورت رسمی سرمربی تیم فوتبال امید شده است. در ادامه هم قرار شد کرانچار هفته ابتدایی آذر برای امضای رسمی قراردادش به تهران بیاید. در حالی‌که تصور می‌شد تکلیف نیمکت تیم امید مشخص شده و کرانچار روی نیمکت تیم امید می‌نشیند، ناگهان ورق برگشت و روز جمعه گذشته بود که رییس فدراسیون فوتبال اعلام کرد انتخاب کرانچار به عنوان سرمربی تیم امید قطعی نیست و مذاکره با گزینه‌های دیگر هم، هم‌چنان روی میز است! چرخش ناگهانی کفاشیان و عقب‌نشینی از انتخاب کرانچار خیلی‌ها را متعجب کرد اما همه چیز به اختلاف وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال بر می‌گشت، اختلافی که ترکش‌های آن به کرانچار هم رسید تا حضور این مربی در آستانه منتفی شدن قرار بگیرد. شنیده می‌شد با توجه به این اختلافات وزارت ورزش با انتخاب کرانچار مخالفت کرده است تا دوباره اختلافات گودرزی و کفاشیان بالا بگیرد.

kafashian

البته اختلاف فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش موضوع تازه‌ای نیست و از همان روزهای ابتدایی حضور «محمود گودرزی» به عنوان وزیر ورزش این اختلافات کلید خورد و کمتر زمانی در طول یک سال گذشته بوده که آب گودرزی و کفاشیان در یک جوی برود. حالا این اختلاف سبب شده تا نیمکت تیم امید بلاتکلیف بماند و با گذشت یک ماه از برکناری وینگادا، هنوز جانشین این مربی پرتغالی مشخص نشده است. این بار ماجرا به داستان تمدید قرارداد کی‌رش و فدراسیون فوتبال بر‌می‌گردد. آن روزها وزارت ورزش مخالف تمدید قرارداد با کی‌رش بود و به فدراسیون فوتبال اعلام شده بود که به هیچ عنوان با این سرمربی پرتغالی قرارداد جدید امضا نشود. دلیل مخالفت گودرزی هم به دخالت‌های کی‌رش در امور غیر‌فنی فدراسیون بر می‌گشت. وزارت ورزش با توجه به این مسایل اعتقاد داشت فدراسیون حتا می‌تواند یک مربی خارجی با یک قرارداد بالاتر را هم انتخاب کند، اما نباید قرارداد با کی‌رش تمدید و او در ایران ماندنی شود.

با این حال علی کفاشیان با سوار شدن بر موج مثبتی که در افکار عمومی برای ماندن کی‌رش به وجود آمده و جلوی وزارت ورزش را هم برای علنی کردن مخالفت با تمدید قرارداد این مربی پرتغالی گرفته بود، در نهایت قرارداد سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران را تمدید کرد تا این مربی در جام ملت‌های آسیا هم روی نیمکت ایران بنشیند. پس از دست رد کفاشیان به سینه گودرزی و امضای قرارداد جدید با کی‌رش بود که اختلاف وزارت و فدراسیون فوتبال به اوج خودش رسید و روابط رییس فدراسیون و وزیر ورزش تیره‌تر شد، هر چند در ظاهر سعی می‌کردند القا کنند مشکلی ندارند. با توجه به این کدورت‌ها بود که هفته گذشته پس از قطعی شدن انتخاب کرانچار به عنوان سرمربی تیم امید، وزارت ورزش وارد میدان شد تا به نوعی با وتو کردن حضور این مربی، بی‌توجهی کفاشیان به نظر وزارت درباره عدم تمدید با کی‌رش را تلافی کنند.

به همین خاطر هم وزارت ورزش اعلام کرد که جذب مربیان خارجی توسط فدراسیون‌ها باید به تایید وزارت برسد. در همین راستا کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون تایید مربی خارجی شکل گرفت که مسوولیت بررسی وضعیت مربیان پیشنهادی برای هدایت تیم‌های ملی را برعهده دارد. این کمیسیون که متشکل از پنج نفر است تعیین می‌کند که آیا مربیان خارجی کیفیت لازم را برای هدایت تیم‌های ملی بر عهده دارند یا خیر. «علی رغبتی» دبیر کمیسیون تایید مربی خارجی در این‌باره گفته است: کار اصلی این کمیسیون ارزیابی و بررسی شرایط حرفه‌ای و فنی مربیان خارجی است که قرار است هدایت تیم‌های مختلف ایران را بر عهده بگیرند. نظارت بر قرارداد، میزان آن و نحوه پرداخت و شرایط حقوقی حاکم بر آن از جمله مسوولیت‌های این بخش است.

البته بعد از نظر این کمیسیون موارد به شورای برون مرزی ارجاع داده می‌شود تا تایید نهایی برای به‌ کارگیری مربیان خارجی آن‌جا صادر شود.

رغبتی در پاسخ به این سوال که آیا این موارد شامل همه رشته‌ها حتا فوتبال هم می‌شود هم این‌طور توضیح داده: این کمیسیون و رعایت مفاد قانونی آن به منظور حفظ شرایط حرفه‌ای ورزش کشور و صیانت از سرمایه‌های ملی برایی تمام فدراسیون‌ها لازم‌الاجرا است.

godarzi

تشکیل این کمیسیون و منوط کردن حضور کرانچار به نظر اعضای کمیسیون توانسته اقدام کفاشیان در تمدید قرارداد با کی‌رش را تلافی کند؛ موضوعی که سبب شده تا نگرانی‌ها درباره ضربه خوردن تیم امید از این اختلافات را بیشتر کند. حبیب کاشانی مدیر تیم فوتبال امید هم دیروز در حاشیه مراسم ختم غلامحسین مظلومی به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: تا آخر هفته‌ فرصت داریم که به کرانچار بگوییم که می‌خواهیم با ما کار کند یا نه. متاسفانه مشکلاتی ایجاد شده و عده‌ای می‌خواهند حسرت چهل ساله المپیک ما را چهل و چهار ساله کنند. واقعان با این وضعیت جای نگرانی وجود دارد و این زمانی‌که از دست می‌رود، فرصت‌سوزی است.

کاشانی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که عده‌ای می‌گویند وزارت ورزش و جوانان به دنبال این است که از فدراسیون انتقام بگیرد، هم این‌طور جواب داد: فدراسیون یک NGO محسوب می‌شود و اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم و فوتبال مقتدرانه‌ای داشته باشیم باید به NGO بودن این نهاد احترام بگذاریم. منافع مشترک وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون زیاد است و نباید کاری کنیم که به مردم و فوتبال لطمه بخورد. نهایتن ضرر این وضعیت به فوتبال ایران خواهد رسید.

«تاریخ مانند قهرمانان کشتی ایران را به خود نخواهد دید»

سرمربی تیم کشتی آزاد باشگاه تایتان مرکوری آمریکا با تقدیر از «امامعلی حبیبی» قهرمان جهان و المپیک ایران گفت: تاریخ دیگر مانند قهرمانان کشتی ایران به خود نخواهد دید.

«اریک بوید واین» روز جمعه در حاشیه رقابت‌های جام باشگاه‌های کشتی آزاد جهان در جویبار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران کشور بزرگی است و من کشتی‌گیرانی هم‌چون امامعلی حبیبی را می‌ستایم.

وی اظهار داشت: جویبار هم شهری است که حضور در مسابقات کشتی آن به ما احساس هیجان می‌دهد.

اریک بوید عنوان کرد: ما برای حضور در ایران یک نفر را به واشنگتن برای گرفتن ویزا فرستادیم که در نهایت توانستیم ویزای ایران را بگیریم و البته با توجه به این‌که حدود ٣۵ ساعت برای رسیدن به ایران پرواز داشتیم، اعضای تیم ما خوب کار کردند و اکنون به مرحله نیمه‌نهایی راه یافته‌ایم و باید با تیم بیمه رازی مقابه کنیم.

وی در خصوص باشگاه تایتان مرکوری آمریکا گفت: باشگاه ما در شهر سان مارینو کالیفرنیا و در ایالت لس‌آنجلس واقع شده که تنها در رشته کشتی آزاد مردان و کشتی زنان فعالیت دارد و این باشگاه قهرمان کشتی آمریکا هم است.

وی با خوب ارزیابی کردن نخستین دوره جام باشگاه‌های کشتی آزاد جهان در جویبار ادامه داد: البته این شور و هیجانی که ایجاد شده به مسابقات گرمای خاصی بخشیده است اما بهتر بود مسوولان تمام تمرکز و تلاش خودشان را برای ورزشکاران حاضر در این رقابت‌ها صرف می‌کردند.

سرمربی تیم باشگاه کشتی تایتان مرکوری آمریکا در خصوص هم‌کاری دو کشور آمریکا و ایران در زمینه ورزش هم گفت: ما دوست داریم که ایرانی‌ها را به آمریکا دعوت کنیم و تجربه موفقی در این زمینه داشته باشیم، در لس‌آنجلس افراد و حتا ایرانیان زیادی هستند که به کشتی علاقه‌مند هستند.

وی در پایان تصریح کرد ورزش کشتی برای توسعه دید و بصیرت، نظم و اعتماد است و این امر به طور قطع می‌تواند در ارتباط ورزش کشتی دو کشور آمریکا و ایران کمک کند.

«سیاست یک بام و دو هوا در ورزش»

دولتی بودن ورزش از بزرگ‌ترین مشکلات موجود در این حوزه است، اما در حال حاضر سیاست‌هایی اجرا می‌شود که ورزش را به سمت و سوی خصوصی شدن پیش ببرد، اما این سیاست‌ها با مفهوم خصوصی سازی یک‌سان نیست و در واقع نوع نگاه به این مقوله دچار ضعف‌هایی است که مانع از پیاده شدن مفهوم واقعی این امر می‌شود.

به گزارش ایسنا، مسئله واگذاری اماکن ورزشی که در راستای رسیدن هر چند ناچیز به خصوصی سازی در ورزش است دارای ابهامات زیادی است. خصوصی شدن ورزش چند سال است که در دستور کار سازمان‌های کشور قرار دارد، اما هنوز اثری از خصوصی شدن ورزش به معنای حرفه‌ای آن وجود ندارد. برای مثال چند سال است که مطرح می شود دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی واگذار شوند، اما هنوز این امر محقق نشده است.

«از طرد دوچرخه‌سوار سرطانی تا بدقولی نماینده همدان»

در بیمارستان پیامبران تهران بستری است، مراحل شیمی درمانی را می‌گذراند و چشم امید به دست‌هایی دوخته که برایش رو به آسمان است.

به گزارش ایسنا، سخن از «محمدرضا قادری» عزیز است، دوچرخه‌سواری که خبر مبتلا شدنش به سرطان همه را شوکه کرد. مرد دوست داشتنی ورزش همدان که قهرمانی آسیا را در ویترین افتخارات خود جا داده و این روزها با سرطان ریه دست و پنجه نرم می‌کند.

چندی پیش بود که با او پای یک مصاحبه نشستیم. او می‌گفت: من به سرطان به عنوان یک هدیه الهی نگاه می‌کنم چرا که این بیماری باعث نزدیکی بیشتر من به خداوند شده است. دکتر برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر بیماری اجازه فعالیتی را به من نداده بود اما من تمرین می‌کردم، به کوهنوردی می‌رفتم و حتا از چند تمرین خود فیلم‌برداری هم کرده‌ام. سال‌های قبل زندگی لانس آرمسترانگ را دنبال و بیماران سرطانی را به مطالعه زندگی وی و مبارزه با سرطان تشویق می‌کردم.

ghadri

حالا این مبارزه، اراده آهنین و همت بالای قادری یک طرف و حمایت مسوولان طرف دیگر. هزینه‌های درمان یک بیمار مبتلا به سرطان بالاست و مسوولان نباید زیر قول‌های خود بزنند.

قادری که هم اکنون در بیمارستانی در پایتخت بستری و دلگیر از وعده وعیدهای عمل نشده است، به خبرنگار ورزشی ایسنا می‌گوید: من روزی ورزشکار مملکت بوده‌ام و قهرمانی آسیا را با خود به یدک می‌کشم. اولین مدال آسیایی غرب کشور را من بدست آوردم. این بیماری خواست خداوند بوده و امروز که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کنم متاسفانه همه مرا طرد کرده‌اند!

وی ادامه می‌دهد: بیماری سرطان مثل مصدومیت یکی از حوادث زندگی یک ورزشکار است. مسوولان زمانی‌که روی سکو می‌رفتم دست می‌زدند و عناوین را به نام خود تمام می‌کردند اما امروز که من بیمار هستم همه مرا به امان خدا رها کرده‌اند.

این قهرمان آسیا در ادامه اضافه می‌کند: مدت زیادی فرصت ندارم و باید برای ادامه درمان به آمریکا بروم. وزارت ورزش مبلغی حدود دو میلیون تومان به من کمک کرد اما همه می‌دانند هزینه‌های درمان من سرسام آور است. حداقل کاری که در ایران می‌توانند انجام دهند پیگیری امور مربوط به سفرم خواهد بود که با رایزنی انجام می‌شود اما هیچ‌کس پیگیر کار من نیست.

وی می گوید: پرونده مربوط به درمانم به آمریکا فرستاده شده و شاید به زودی به این کشور بروم. دوست ندارم مسوولان مرا فراموش کنند و اگر قادر به انجام کاری هستند دریغ نکنند.

قادری با بیان این‌که همه چیز را به خدا سپرده است، ادامه می‌دهد: هزینه‌های درمانی من بسیار بالاست. خیلی‌ها قول کمک دادند و کاری نکردند. نماینده همدان مقابل دوربین‌های تلویزیونی قول داد که برای قادری هر کاری از دستش بر‌بیاید انجام خواهد داد اما کاری نکرد. فیلم حرف‌های او در صدا‌و‌سیما موجود است، امیدوارم زیر قول هایشان نزنند.

طبق صحبت‌های «علی ثقفی» رییس هیات دوچرخه‌سواری استان همدان، شهرداری تهران طی روزهای اخیر مبلغ بیست میلیون تومان به این ورزشکار کمک کرده است. این کمک تلنگر خوبی برای مسوولان همدانی خواهد بود.

«میلیاردرهایی که معافیت گرفتند»

خبر جعل کارت معافیت تعدادی از فوتبالیست‌های میلیاردر واکنش شدیدی را از سوی مردم به هم‌راه داشت تا جایی‌که عده‌ای خواستار ورود مدعی‌العموم به بحث جعل کارت معافیت شدند.

به گزارش فارس، با یک حساب سرانگشتی اگر همان انسان معمولی جامعه دوازده ماه تلاش مستمر کند نهایتن دوازده میلیون تومان در طول یک‌سال به دست می‌آورد.

«علی حمودی»، بازیکن تیم سپاهان اصفهان و البته بازیکن سابق استقلال تهران، بعد از فاش شدن جعلی بودن کارت معافیت خود، آن هم به قول خودش توسط «علی دایی»، به عنوان سرباز با حقوق ماهانه صد و پنجاه هزار تومان به تیم تراکتورسازی تبریز پیوسته و گفته که «باور کنید قرارداد صد و پنجاه هزار تومانی برای هر ماه با تراکتورسازی بسته‌ام، از حالا تا دو سال آینده باید هر ماه صد و پنجاه هزار تومان بگیرم، به همین خاطر مجبورم یارانه ثبت کنم و سبد کالا! سرنوشت ما هم همین بوده و حالا هم باید به عنوان بازیکن سرباز با این قراردادها بازی کنیم شاید هم دنبال شغل دوم بگردم.»

این در حالی است که یکی از رسانه‌ها در ابتدای این فصل قرارداد علی حمودی با تیم سپاهان را فاش کرده و گفته مبلغ قرارداد بازیکنی مثل علی حمودی یک میلیارد و صد میلیون تومان اعلام شده که طبق اعلام رسمی این بازیکن مبلغ قرارداد او، در این فصل یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان بوده است.

این در صورتی است که جوانان دیگر جامعه بعد از انجام ٢ سال خدمت مقدس سربازی به دلیل نداشتن حداقل حقوق ماهانه یک میلیون تومان از راه انداختن یک زندگی مشترک گریزان هستند و حتا بعضی از خانواده‌ها در همین کشور از طریق یارانه تامین معاش می‌کنند اما افراد بی‌مسوولیتی مانند همین فوتبالیست‌هایی که خدمت نرفته‌اند و کارت جعل کرده‌اند با انکسار شدیدی حرف از گرفتن یارانه و از دست دادن مبالغ میلیاردی و باد‌آورده می‌زنند.

در کنار هزاران کارشکنی برخی از فوتبالیست‌ها، چند وقتی است که به جد با همت ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان وظیفه عمومی جلوی یکی از این کارشکنی‌ها گرفته شده و بعد از اعلام مشکوکیت ستاد کل نیروهای مسلح به کارت معافیت پنجاه فوتبالیست، سرانجام سردار «موسی کمالی»، جانشین معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به این‌که وضعیت خدمت وظیفه عمومی صد و هجده فوتبالیست و ورزشکار مورد بررسی قرار گرفت، گفت: کارت معافیت شصت و نه نفر باطل شد.

kartmoafiat

حال سوالی که پیش می‌آید این است که با این فوتبالست‌های متخلف باید چه نوع برخوردی انجام داد؟

گذشته از مباحث حقوقی این موضوع که مجازات جاعل و استفاده کننده از مدرک جعلی چیست، سردار کمالی ٣ جنبه برخوردی را برای این ورزشکاران اعلام کرده است.

جانشین معاون منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جنبه اول رسیدگی سازمان نظام‌وظیفه است که بر اساس روال خود اقدام به باطل کردن کارت‌ها کرده و بر اساس قولی که داده بود این رسیدگی‌ها را قبل از اتمام نیم‌فصل انجام داد. حالت دوم موضوع رسیدگی مراجع قضایی است که باید بر اساس گزارش‌های ما و بر اساس قانون با این افراد متخلف برخورد کند و اما جنبه سوم بحث برخورد خود فدراسیون‌های ورزشی و فوتبالی با این افراد است که بر اساس مقررات با آنها برخورد خواهند کرد.

بنابراین تا الان جنبه اول که ابطال کارت‌های جعلی بود اتفاق افتاده و باید منتظر اجرای دو مرحله بعدی که برخورد قضایی و برخورد فدراسیون‌ها است، باشیم.

هم‌چنین سازمان وظیفه‌عمومی با اطلاعیه‌ای با فوتبالیست‌های متقلب اتمام حجت کرد و گفت: آن دسته از فوتبالیست‌ها که کارت معافیت از خدمت آنان باطل شده، سرباز غایب محسوب شده و با احتساب اضافه خدمت باید در یکی از یگان‌های تابعه نیروهای مسلح، خدمت سربازی خود را سپری کنند. هم‌چنین پرونده معافیت‌های ابطال شده جهت انجام رسیدگی‌های قانونی و تعیین تکلیف در راستای احتمال ارتکاب جرم به مراجع ذیصلاح قضایی ارسال شده است.

سازمان وظیفه‌عمومی در این اطلاعیه ادامه داد: فوتبالیست‌های مذکور در صورتی‌که تا بیست و دوم بهمن‌ماه سال جاری برای اعزام به خدمت اقدام کنند و در تاریخ تعیین شده به خدمت اعزام شوند، اضافه خدمت اولیه آنان بخشیده می‌شود. در خصوص ادامه فعالیت ورزشی این دسته از بازیکنان، برابر تصمیم مرجع مربوط مقرر شد که فعلن تا پایان فصل حق بازی در لیگ‌برتر و دسته یک را ندارند.

اما در حقیقت دیدیم که علی حمودی به عنوان یک نمونه از این بازیکنان به باشگاه تراکتورسازی پیوسته و با شادکامی به فعالیت ورزشی خود ادامه می‌دهد.

البته به گفته سردار «سید‌حمید صدرالسادات»، رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا قرار شده که از این به بعد وضعیت خدمتی ورزشکاران کلیه رشته‌ها، قبل از اخذ قرارداد از سازمان وظیفه عمومی استعلام می‌شود.

اما بد نیست نگاهی کوتاه به مطالبات مردم در این‌باره داشته باشیم و ببینیم که اذهان و افکار عمومی در قبال این عمل چه خواسته‌هایی از مسوولان دارند.

«سازمان بازرسی مرجع قانون‌گذاری نیست»

عضو هیات‌رییسه فدراسیون جهانی قایق‌رانی می‌گوید اگر از سازمان بازرسی درباره ممنوعیت حضور اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس بپرسید، می‌گویند وزارت از آنها چنین چیزی خواسته است.

«احمد دنیامالی» در گفت‌وگو با فارس، درباره حضور «مهدی هاشمی» در انتخابات تیراندازی گفت: ما در قانون بحث دو‌شغله‌ها را داریم، اما موضوع این‌جاست که نمایندگی مجلس و عضویت در شورای شهر شغل محسوب نمی‌شود. درباره مهدی هاشمی هم انتخاباتش خلاف قانون نبوده، بلکه این خلاف در مورد دیگرانی بوده که اجازه حضور در انتخابات را نداشتند. وقتی من را تحت فشار قرار دادند که از فدراسیون استفعا دهم اینها غیرقانونی است.

bazrasi

وی ادامه داد: آقای «ناطق» هم‌زمان هم نماینده مجلس بود و هم رییس فدراسیون بوکس، اگر منعی داشت چه‌طور در این مدت فعالیت کرد؟ آقای «ترکان» وزیر نفت بود و رییس فدراسیون کشتی شد، آقای «نورعلی» معاون وزیر بود و رییس فدراسیون دو‌و‌میدانی شد، اما حالا بحث‌هایی مطرح می‌شود که نشان می‌دهد برخی‌ها به دنبال منافع شخصی هستند. اگر حالا چنین قانونی تصویب شده که ما نمی‌توانیم در انتخابات فدراسیون‌ها شرکت کنیم نشان دهند.

دنیامالی افزود: اگر می‌گویند عضویت در شورای شهر و نمایندگی مجلس شغل است، اشکالی ندارد آن را به صورت قانونی اعلام کنند. موضوع این‌جاست که وزارت ورزش درباره برخی از فدراسیون‌ها در این باره تندروی کرد این نشان می‌دهد اطلاعات وزیر کافی نیست و بعضی دوستان نیز علاقه‌مند نیستند افرادی که سرشان به تنشان می‌ارزد در کار باشند. اینها فکر می‌کنند افرادی که در وزارت کشور هستند از قانون اطلاعی ندارند و فقط وزارت ورزش می‌داند؟

وی با بیان این‌که سازمان بازرسی مرجع قانون‌گذاری و تفسیر آن نیست، تصریح کرد: سازمان بازرسی مرجع این‌که چه کسی در انتخابات شرکت کند یا نکند نیست، آنها باید ببینند اگر خلافی در انتخابات رخ داده آن را گزارش کنند. شما اگر با سازمان بازرسی هم صحبت کنید آنها می‌گویند که وزارت ورزش به دنبال این ممنوعیت‌هاست.

عضو شورای شهر تهران درباره این‌که تعداد زیادی از مردم در سراسر کشور در شورای شهر عضویت دارند و به کار دیگری هم مشغول هستند، عنوان کرد: اگر یکی از اعضای شورای شهر، معلم هم باشد و هفته‌ای دو ساعت برای ارایه گزارش از وضعیت شهر خود در جلسه شرکت کند، این شغل نیست. شوراها و فدراسیون‌ها NGO هستند.

عضو هیات‌رییسه فدراسیون جهانی قایق‌رانی با بیان این‌که مجلس هم در این مورد شفاف‌سازی نداشته، گفت: مجلس باید شفاف‌سازی کند تا تکلیف آدم‌ها مشخص شود. از طرفی زمان عضویت در شورای شهر از افراد نمی‌پرسند شغل دیگری دارید یا خیر و یا این‌که هنگامی که عضو شورا شدید باید از شغل دیگرتان استعفا دهید. هیچ قانونی در این‌باره وجود ندارد.

دنیامالی هم‌چنین به رویه چندگانه وزارت ورزش درباره انتخابات فدراسیون‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: وزارت درباره فدراسیون‌ها عمل‌کردی متفاوت داشت. دوستان درباره فدراسیون‌های مختلف چندگانه عمل کردند. برای یک فدراسیون سرپرست می‌گذارند و برای فدراسیونی دیگر این کار را انجام نمی‌دهند.

مطالب مرتبط

پیروزی پرسپولیس و گلی که پس از چهار‌صد دقیقه به ثمر نشست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment


  1. بيداد
    1

    چراهیچکس حرف از پیگیرى افراد ىا ارگانى که این کارتها را صادر مرده نمیزنه چه کسى براى این افراد با گرفتن پولهاى هنگفت کارت معافیت صادر کرده ؟چرا توى این مدت هیچ کس حرف از تخلف این افراد و دلالان این موضوع نمیکنه و فقط کسانى که کارت معافیت گرفته اند را مخاطب قرار میده اینها که از آسمان کارتشون و نگرفتن بالاخره کسانى در همین نظام وظیفه هستند کخ با صدور این کارتها پولهاى خوبى گرفتن اینها که فوتبالیست بودن و اسم و رسم داشتن تونستن پیگیرشون باشن مطمئنن افراد پولدار جامعه خیلى تعدادشون از این فوتبالیستها زیادتره و تونستن معافیت بگیرن چرا وقتى حرف از تخلف میشه تا به امروز کسى از صادر کننده کارت و دلالانشون حرف نمیزنه