Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
بیست‌و‌سوم اسفند - چهاردهم مارس

«تقویم تاریخ بیست و سوم اسفند»

2010 March 14

مریم / رادیوکوچه

maryam@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1290 خورشیدی – «مورگان شوستر» مشاور آمریکایی در امور خزانه‌داری و بانکی، که به تصویب مجلس شورای ملی برای سر‌و‌سامان دادن به مالیه ایران و ایجاد یک خزانه نوین استخدام و وارد ایران شده بود، با اولتیماتوم روسیه از ایران خارج شد.
  • 2008 میلادی – اعلام شد که بانو مریم فیروز کمونیست معروف ایران و از بانوان انقلاب جهان در تهران فوت شده است. رسانه‌هایی که خبر درگذشت بانو مریم فیروز را منتشر کرده بودند از او به عنوان یکی از دو دبیرکل مشترک حزب توده‌ ایران از سال 1979 تا 1983 نام برده بودند.  مریم دختر عبدالحسین میرزافرمان‌فرما، شاهزاده قاجار، همانند اسکندرمیرزا از جوانی یک انقلابی کمونیست بود. وی به دلیل عقایدش که نمی‌خواست «فرمانفرما»ی انسان دیگری باشد نام‌خانوادگی خود را تغییر داده بود.
  • 1879 میلادی – چهاردهم مارس مصادف با زادروز آلبرت انیشتین فیزیک‌دان نام‌دار آلمانی و برنده جایزه نوبل فیزیک است. علت عمده شهرت وی به دلیل اثبات نظریه نسبیت است. اینشتین در طول حیات خود بیش از پنجاه مقاله علمی منتشر کرد. او هم‌چنین آثار غیرعلمی متعددی نیز منتشر کرده‌است
  • 1932 میلادی – «جورج ایستمن»مخترع فیلم عکاسی ژلاتینی نواری و سایر ابزارهایی عکاسی و صاحب و بنیادگذار کارخانه کداک در 77 سالگی خودکشی کرد. ایستمن که به علت سخت شدن بافت‌های ستون فقرات زمین‌گیر شده بود و نمی‌خواست متکی به کمک دیگران باشد، به عمر خود پایان داد. وی پس از ساختن فرمول تهیه فیلم ژلاتینی، کارخانه کداک را در سال 1888 در شمال ایالت نیویورک تاسیس کرد.
  • 1794 میلادی –  «الی ویتنی»اختراعش، دستگاه پنبه‌پاک‌کنی را به نام خود به ثبت رساند.
  • 1939 میلادی –  جمهوری چک اسلواکی منحل شد.
  • 1962 میلادی –  «علی امینی»نخست وزیر وقت در پایان دیدار طولانی خود از چند کشور اروپایی اعلام کرد که دولت ایران از نظر مالی ورشکسته است . با انتشار این مطلب بهای زمین و خانه در تهران شدیدا پایین آمد و ظرف چند روز به نصف سابق رسید.
  • و امروز روز پی و روز تقریب پی (دو روز از سال هستند که برای ثابت ریاضی π پی) جشن گرفته می‌شوند. روز پی ۱۴ مارس (در نگارش آمریکایی ۳/۱۴) است و از آن‌جا که سه رقم نخست پی را در بر دارد، این نام را گرفته ‌است. روز تقریب پی ۲۲ ژوییه است. این نام‌گذاری، به‌دلیل تقریب مشهور ارشمیدس از π است که ۲۲/۷ (۲۲ تقسیم بر ۷) بوده ‌است. از دید ریاضی، هر دو روز به‌خاطر گنگ‌بودن پی، روز تقریب هستند. معمولن ۲۲ ژوییه در کشورهایی جشن گرفته می‌شود که در نگارش تقویم‌شان، ابتدا روز و سپس ماه می‌آید (ماه/روز) و ۱۴ مارس در کشورهایی که ماه و سپس روز را می‌نویسند بزرگ داشته‌ می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,