Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
مسوولان اداره صحت عامه هرات

 «افزایش بیست درصدی ایدز در ولایات هرات  نسبت به سال گذشته»

2014 December 03

خبر / رادیو کوچه / بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

همزمان با روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز آمار مبتلایان به این بیماری در ولایت هرات از ولایات غربی افغانستان نسبت به سال گذشته ٢٠ درصد بیشتر گزارش شده است.

مسوولان اداره صحت عامه هرات می‌گویند: «تعداد مبتلایان به ویروس اچ آی وی در سال گذشته به  ١٢٩ مورد می رسید اما در حال حاضل این رقم به ١۶٢ بیمار رسیده است.»

داکتر «محمد عارف شهرام» مسوول برنامه کنترول بیماری HIV در ریاست صحت عامه  ولایت هرات می‌گوید: نظر به آمار به ثبت رسیده در مراکز صحی هرات شمار مبتلایان به ایدز  ١۶٢ بیمار است که این بیانگر ٢٠ درصد افزایش این بیماری در این ولایت غربی افغانستان می باشد.

HIV

وی، مهاجرت‌های داخلی، هم مرز بودن ولایت هرات با ایران و افزایش روز افزون معتادان به مواد مخدر را از عمده‌ترین دلایل افزایش مبتلایان به ایدز عنوان می‌کند.

او همچنان افزود: «بیشتر این بیماران را معتادان تزریقی تشکیل می دهند که  از سوزن‌های آلوده با این ویروس استفاده می کنند.»

شماری از مبتلایان به بیماری اچ آی وی ایدز در این ولایت هم بیان می کنند که  آن‌ها در ایران معتاد به مواد مخدر شده و سپس با استفاده از سرنج‌های مشترک مبتلا به این بیماری گردیدند.

کم اشتهای و باختن وزن، انتانات متکرر تنفسی، تب دوامدار و اسهالات مزمن از علایم ابتدائی اچ آی وی ایدز است که ویروس آن به گفته داکتر «محمد سعید مشعل» از این راه ها، از یک فرد به فرد دیگر انتقال می یابد.

با این وجود نهاد ایدز سازمان ملل هم گفته است یک ملیون و سیصد هزار تن در جهان به اچ آی وی ایدز مبتلا هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,