Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
پس خروج تعدادی از وزرای کابینه

«انحلال پارلمان اسراییل و تدارک برای انتخابات زودهنگام»

2014 December 03

خبر / رادیو کوچه

 

«بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر اسراییل روز سه‌شنبه دوم دسامبر، «یائیر لپید»، وزیر دارایی و رهبر حزب راست میانه «یش آتید» در انتخابات سال گذشته اسرائیل با کسب ۱۹ کرسی، دومین حزب بزرگ پارلمان اسرائیل یا کنست شد و «زیپی لیونی» وزیر دادگستری و رهبر حزب هاتنوا (جنبش)  را از کابینه اخراج کرد.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، آقای «نتانیاهو» گفته است که بیش از این مخالفت اعضای کابینه را با سیاست‌های دولت تحمل نمی‌کند و در پی این اقدام، چهار وزیر دیگر نیز از کابینه ائتلافی استعفا داده‌اند و عملن ائتلاف در دولت کنونی اسراییل پایان یافته است.

«یائیر لپید»، رهبر حزب میانه «یش آتید» و آقای «نتانیاهو» در مورد مجموعه‌ای از مسائل اقتصادی و سیاسی اختلاف نظر داشتند و روز دوشنبه اول دسامبر گزارش شد که مذاکرات آن‌ها شکست خورده است.

خانم «زیپی لیونی»، رهبر حزب «هاتنوا» (جنبش) که از حزب کادیما منشعب شده است هم امروز گفته است که برای پایان دادن به عمر دولت «افراطی» آقای «نتانیاهو»، برگزاری یک انتخابات زودرس لازم است.

ntanyaho

شکاف در کابینه ائتلافی اسرائیل بیشتر ناشی از اختلاف نظر میان نخست وزیر و برخی اعضا در زمینه بودجه سال آینده میلادی و لایحه جنجال برانگیز «کشور یهود» بوده است.

نخست وزیر اسراییل در گفت‌وگو با وزیر دارایی نتوانست موافقت او را با افزایش بودجه نظامی کسب کند. تلاش او برای همراه کردن وزیر دادگستری در زمینه لایحه «کشور یهود» نیز راه به جایی نبرد.

ائتلاف کنونی اسراییل بعد از انتخابات عمومی سال ۲۰۱۳ تشکیل شد و به‌طور معمول می باید تا انتخابات بعدی در سال ۲۰۱۷ بر سر کار باشد.

طبق قانون اسراییل، نخست وزیر می‌تواند ائتلاف جدیدی از احزاب حاضر در کنست تشکیل دهد، اما ظاهرن احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام بیش‌تر است.

در صورتی که تلاش‌های بعدی نخست وزیر اسراییل در ترمیم کابینه به نتیجه نرسد انتخابات زودهنگام احتمالن در ماه مارس سال ۲۰۱۵ انجام خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,