Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
استاتوس

«طلبه‌های چینی در راه ایران»

2014 December 03

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

هم‌راه شما خواهیم بود با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس و ۵ آیتم همیشگی این برنامه که موضوع گرانی نان و اعزام طلبه‌های چینی به ایران، از جمله اخبار برنامه این هفته می‌باشند، توجه شما را به شنیدن فایل صوتی جلب می‌کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«گرانی نان چه‌قدر برای مردم گران تمام می‌شود»

به گفته سخنگوی دولت چون طی چند سال اخیر قیمت نان گران نشده بود، به نانوایی‌ها اجازه داده شده تا ٣٠ درصد نان را گران کنند. با توجه به نرخ تورم ٢٠ درصدی در کشور چرا دولت ناگهان تصمیم به افزایش قیمت نان، آن هم با شیب زیاد گرفته است.

این در حالیست که «نعمت‌اله ترکی» معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران اعلام کرده که میزان افزایش به طور میانگین ٣٠ تا ٣۵ درصد است و ممکن است در برخی موارد کمتر یا بیشتر باشد.

به گزارش فرارو، طبق مصوبه دولت از این پس قیمت هر قرص نان لواش که پیش از این صد و شصت تومان بود اکنون دویست و بیست و پنج تومان اعلام شد. نان بربری از پانصد تومان به هفت‌صد تومان، نان تافتون از سی‌صد تومان به چهار‌صد و بیست و پنج تومان و نان سنگک از شش‌صد تومان به هشت‌صد تومان رسید.

«مهدی تقوی» اقتصاد‌دان در همین رابطه گفت: این اقدام دولت یعنی تبدیل شدن آن به دولت قیمت گذار. در صورتی‌که گمان می‌کردیم دیگر زمان تصمیم‌های این‌چنین ناگهانی تمام شده، تصمیم اخیر دولت باعث شد که به این باور برسیم که قصد دارد در مسیر گذشتگان حرکت کند و اشتباهات آنان را تکرار کند. هیچ توجیه اقتصادی‌ای هم برای این کار وجود ندارد.

nan

وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت نان آغاز فار سوم هدف‌مندی یارانه‌هاست گفت: اجرای هدف‌مندی یارانه‌ها سیاست نادرستی بود که تبعات فراوانی را داشت. به همین ترتیب عقلانی نیست که دولت بخواهد مجددن در این مسیر قدم بگذارد.

تقوی افزود: قبل از اجرای فاز دوم هدف‌مندی، دولت اعلام کرد که افرادی که نیاز به یارانه ندارند از دریافت آن انصراف دهند. خیلی افراد حقوق‌بگیر برای کمک به اهداف دولت از دریافت یارانه خود انصراف دادند. اما حال افزایش ٣٠ تا ۴٠ درصدی نان نه تنها با آن سیاست منافات دارد، بلکه گویی نوعی بی‌عدالتی به افرادی است که انصراف داده‌اند و خیلی دور از انتظار نیست که بخواهند دوباره به سمت یارانه بازگردند.

سوتی هفته

«طلبه‌های چینی در راه ایران»

معاون انجمن اسلامی چین اعزام طلبه‌های چینی برای تحصیل و گروه رسانه‌ای مسلمان به ایران جهت تهیه گزارش از فرهنگ اصیل ایران را خواستار شد.

به گزارش ایرنا، «بدرالدین گو چن جن» در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در پکن اظهار داشت: برای ترویج فرهنگ دینی و قرآنی لازم است تا تعدادی از طلبه‌های چینی به ایران اعزام شوند و به فراگیری فنون و معارف تخصصی اسلام بپردازند.

بر اساس گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی ایران در پکن نیز در این دیدار به روی‌کرد «جامعه المصطفی العالمیه» برای پرورش دانش پژوه، دانشجو و طلبه اشاره کرد و گفت: جامعه المصطفی جزو مراکز دانشگاهی بزرگ ایران محسوب می‌شود که ویژه طلبه‌های غیر ایرانی از سراسر جهان به فعالیت می‌پردازد.

«محمد رسول الماسیه» افزود: هم‌کاری‌های لازم رایزنی فرهنگی ایران در چین برای برنامه‌های مختلف از جمله قرآنی و آموزشی صورت خواهد گرفت.

akgondchini

وی خاطر نشان کرد: تحقیق درباره سبک آموزش زبان فارسی در مدارس دینی قدیم مسلمانان و متون درسی آنها می‌تواند محور هم‌کاری دو کشور قرار گیرد.

حوادث

«دزدیدن نعش‌کش و جسد در مراسم تشییع»

روز پنجشنبه گذشته در مراسم تشییع‌جنازه‌ای، «یکوکیل» حقوق بشر استرالیایی، به دلیل آن‌که مردی مبتلا به زوال عقل اتومبیل نعش‌کش حامل جسد وی را دزدید، دچار اختلال شد.

گردانندگان مراسم در حال آماده کردن مقدمات مراسم ختم برای مرحوم «سث ریچاردسون» ۵٢ ساله، بودند که مردی به سرعت اختیار نعش‌کش حامل تابوت و جسد وی را در اختیار گرفت.

«هیلی وست» خواهر زن ریچاردسون در توضیح این اتفاق گفت: یکی از کسانی‌که برای خدمات تشییع‌جنازه کار می‌کرد را داخل ماشین فرستادیم تا چرخ دستی حمل تابوت را بیاورد، وی به سرعت از اتومبیل بیرون پرید و مستقیم پشت فرمان نعش‌کش رفت و استارت زد.

وقتی که برادر ریچاردسون، «توبیاس ریچاردسون» در تماس با پلیس گفت که مردی اتومبیل حامل جنازه برادرش را دزدیده است، پلیس در ابتدا متوجه منظور وی نشد. توبیاس خود به تعقیب نعش‌کش پرداخت و در یک بن‌بست وی را گیر انداخت.

11

پلیس لحظاتی بعد سر رسید و مظنون را بازداشت کرد. این فرد مردی ۴٩ ساله و مبتلا به زوال عقل بوده که صبح آن روز از آسایشگاهی در همان حوالی فرار کرده بوده است.

کل این اتفاق کمتر از سی دقیقه به طول انجامید و پس از آن مراسم تشییع‌جنازه طبق برنامه انجام شد.

یادی از تاریخ

«نخستین عابر‌بانک چه زمانی کارش را در ایران آغاز کرد»

پرداخت الکترونیک در ایران صنعت جدیدی نیست، این صنعت حدود چهل سال در ایران قدمت دارد.

۴ سال پس از اختراع اولین دستگاه  ATMدر دنیا، بانکی در تهران  ۶ عدد از این دستگاه را خریداری و نصب و راه اندازی کرد.  اتفاقی که می‌توان معنای آن را این‌گونه برداشت کرد که ایران قبل از ژاپن وارد حوزه پرداخت الکترونیک شده است. از سال ١٣۵٠ این دستگاه‌ها با «تهران کارت» مورد استفاده قرار می‌گرفت اما بعد از مدت کوتاهی متوقف شد. تا این‌که در دهه ٧٠ برخی بانک‌های دولتی با صدور عابر‌بانک‌ها مجددن استفاده از این دستگاه‌ها را با نام خودپرداز وارد زندگی مردم کردند.

در مقایسه با صنعت ساختمان و نفت، چسبندگی ابزارهای پرداخت الکترونیک به زندگی ما بیش از صنایع دیگر است. این صنعت بسیار جوان با ضریب نفوذ بسیار بالا به سرعت به  عنوان یکی از ملزومات زندگی شهری و روستایی شناخته شد.

«کریم خمسه» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کارشناسان حوزه پرداخت الکترونیک با تشریح نقش شبکه الکترونیک پرداخت کارتی (شاپرک) در ارتقا جای‌گاه پرداخت الکترونیک و نظام‌مند کردن آن از مشکلات و موانع پیشرفت این حوزه نام برده است.

اولین‌بار شش‌صد دستگاه پوز در سال ٧۶ توسط بانک ملی وارد و نصب شد اما خیلی فعال نبود. چون نظام بانکی اصلن آماده ورود به این حوزه نبود. ظرفیت فنی، مدیریتی، فکری و نیروی انسانی متخصص در آن زمان در شبکه بانکی ما وجود نداشت.

در اواخر دهه ٧٠ دو بازیگر غیربانکی به نام‌های سایپا کارت و ثمین کارت به این حوزه وارد شدند.  این دو شرکت توسط مدیران وقت شرکت‌های داده‌پردازی و ایز ایران تاسیس شدند. این دو بر حسب اتفاقاتی ریشه‌های مشکلات پرداخت و نیازهای جامعه را شناسایی کردند و شروع به صدور کارت کردند. اما با مخالفت بانک مرکزی روبه‌رو شدند. بانک مرکزی معتقد بود این کار صرفن در حیطه اختیارات بانک و شبکه بانکی است و این شرکت‌ها هیچ‌یک بانکی نیستند و نمی‌توانند در این فضا فعالیت کنند.

از طرفی بانک‌ها اعلام کردند که در ساختار خود امکانات لازم برای انجام این کار را ندارند. پس باید شرکتی خارج از بانک ثبت کنیم تا این ماموریت را داشته باشد. و از این‌جا شرکت‌های PSP زیر‌مجموعه بانک‌ها آغاز به کار کردند. از این‌جا شرکت‌های PSP بانکی تاسیس شدند و مرسوم شد.

2

از سویی دیگر درخواست‌هایی مبنی بر دریافت مجوز از شرکت‌های مختلف غیر‌بانکی به بانک مرکزی رسیده بود. بانک مرکزی پس از بررسی درخواست‌ها به شرکت‌هایی خارج از بانک هم مجوز فعالیت در این حوزه را ارایه داد.

در ابتدا اسم اصلی (Technology services provider) بود که به اختصار TSP نامیده می‌شد اما بعد با در نظر گرفتن محدوده مجاز فعالیت این شرکت‌ها که پرداخت الکترونیک بود به (Payment services provider) یا PSP تغییر یافت.

از اواخر سال ٨٢ این صنعت روند رو به رشد خود را آغاز و با سرعتی چشم‌گیر پیشرفت کرد. ابتدای دهه ٩٠ هم با حضور شاپرک نظام پرداخت الکترونیک تعریف دقیق و مشخصی پیدا کرد و این شرکت‌ها ملزم به رعایت قواعد و قوانین بازار کسب و کار و رقابت شدند.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس گرانی نان در ایران است و از شما تقاضا داریم تا در این خصوص نظرات خودتان را برای ما بنوسید که تا چه حدی با گرانی نان در ایران موافق هستید و آیا شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای می‌باشد که سبد خانوارها به راحتی با نان تازه پر شود یا خیر.

مطالب مرتبط

ورود عسل‌های تقلبی به بازار ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,