Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
در چرخه‌ی تکامل

«اجداد انسان از ده میلیون سال پیش الکل مصرف می‌کردند»

2014 December 03

گزارش / رادیو کوچه

منبع: دویچه‌وله

 

نتیجه یک پژوهش تازه نشان می‌دهد در چرخه‌ی تکامل، گروه‌”انسان‌واران” دست‌کم ۱۰ میلیون سال است که الکل مصرف می‌کرده‌اند. این کشف تازه می‌تواند به درک بیماری‌های مرتبط با نوشیدن زیاد الکل و مقابله با چاقی کمک کند.

پژوهش‌‌گران دانشگاه فلوریدای آمریکا می‌گویند شواهدی یافته‌اند که نشان می‌دهد اجداد انسان از دست‌کم ۱۰ میلیون سال قبل الکل مصرف می‌کردند.

نتیجه‌ی پژوهش‌های این تیم تحقیقاتی که در نشریه‌ی علمی “نشنال آکادمی ساینس” منتشر شده، حاکی از آن است که دست‌کم ۲۸ گونه از پستانداران از۱۰ میلیون سال پیش الکل مصرف می‌کردند.

آن‌ها با بازسازی روند تکامل آنزیم‌ها زمان ده میلیون ساله را تخمین زدند. این تیم بیولوژیست می‌گوید گونه‌های انسانی هوموساپین ‌در ادامه‌ی روند تکامل پستانداران الکل می‌نوشید و نشانه‌های آن در بقایای بازمانده از اجساد کشف شده است.

پیش از هوموساپین‌ها که نمونه‌های انسان نخستین محسوب می‌شوند، “کپی‌ها” که گروه بالاخانواده‌ی “انسان‌واران” در چرخه تکامل محسوب می‌شوند، از میوه‌های بر زمین افتاده‌ای تغذیه می‌کردند که خشک و ترش‌مزه و اسیدی شده بود.

mashrob

شامپانزه‌ها، شامپانزه‌ها و اورانگوتان‌ها از خانواده‌ی کپی‌ها محسوب می‌شوند.

ماتیو کاریگان، سرپرست تیم تحقیق دانشگاه فلوریدا گفته است:«نتیجه‌ی تحقیق ما نشان می‌دهد تغذیه از خوراکی‌هایی که الکل دارند، از آغاز دوران کپی‌ها بیشتر شد تا امروز که مصرف الکل به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است.»

به گفته‌ی این پژوهشگر یکی از اولین نمونه‌های خانواده‌ی انسان‌واران که مسلم است از میوه‌های خشک الکل‌دار شده تغذیه می‌کرد، میمون‌های موسوم به “وروت” بودند.

محققان می‌گویند حتا حالا هم بارها دیده شده که این میمون‌ها آبجوهای توریست‌ها را می‌دزدند و می‌نوشند؛ چرا که در تغذیه‌ی آن‌ها در باغ‌وحش‌ها و پارک‌های جنگلی محافظت‌شده دیگر الکل پیش‌بینی نشده و آن‌ها نیاز به الکل را با قاپیدن آبجوی توریست‌ها رفع می‌کنند.

دانشگاه فلوریدا اعلام کرده است که نتایج این تحقیق می‌تواند به درک بهتر بیماری‌های ناشی ازمصرف زیاد الکل و چاقی مفرط و یافتن درمان‌های احتمالی کمک کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,