Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
وزیر خارجه آمریکا

«ایران اگرچه در ائتلاف ضدداعش نیست اما با آن می‌جنگد»

2014 December 04

خبر / رادیو کوچه

 

«جان کری»، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، در مقر ناتو، در شهر بروکسل گفت، هرچند که ایران در میان کشورهای عضو ائتلاف ضدداعش نیست، اما با این گروه در حال جنگ است.

وب‌سایت شبکه خبری «بی‌بی‌سی» روز چهارشنبه سوم دسامبر گزارش داده است، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: که یک جنگنده ایرانی در حال حمله به مواضع داعش در شرق عراق مشاهده شده است.

بنابه این گزارش، «جان کری»، که ریاست نشست نمایندگان عالی‌رتبه ائتلاف ضدداعش در مقر ناتو، در بروکسل را بر عهده دارد، گفته است حضور گسترده کشورهای مختلف در این نشست نشانگر عزمی مشترک برای شکست گروه دولت اسلامی است.

او همچنین گفته است تنوع کشورهای حاضر در ائتلاف به آن اعتبار می‌دهد. با این حال اضافه کرد: یک کشور که امروز اینجا در بروکسل نیست، ایران است. اما ایران هم در جنگ [با داعش] درگیر است.

jankeri.

با اوج‌گیری تحرکات داعش بحث همکاری احتمالی ایران و آمریکا در مقابله با این گروه بالا گرفت و مقام‌هایی از دو طرف برای این کار ابراز تمایل کردند، هرچند بعدتر این موضوع از جانب دو طرف رد شد.

پیش از این نیز پنتاگون اعلام کرده بود شواهدی مبنی بر انجام عملیات هوایی توسط جنگنده اف ۴ ایرانی در شرق عراق وجود دارد.

«حیدر العبادی»، نخست‌وزیر عراق، به همراه شماری از وزرای خارجه کشورهای عرب و اروپایی از جمله شرکت‌کنندگان نشست نمایندگان عالی‌رتبه ائتلاف ضدداعش در مقر ناتو هستند، که  استراتژی نظامی لازم برای مقابله با دولت اسلامی موضوع بحث آن‌ها است.

میان این کشورها همچنان اختلاف نظرهای جدی به چشم می‌خورد. به خصوص ترکیه، که از اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، است، هنوز به آمریکا اجازه نداده از پایگاه‌های هوایی در خاک ترکیه برای حملات در عراق و سوریه استفاده کند.

مطالب مرتبط

جنگنده‌های ایرانی مواضع داعش را در عراق بمباران می‌کنند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,