Saturday, 18 July 2015
15 October 2021
براساس فتوای مراجع شیعه

«امام جمعه رفسنجان با نجس دانستن بهاییان خواستار اخراج آنان از شهر شد»

2014 December 04

خبر / رادیو کوچه

 

«عباس رمضانی‌پور»، امام جمعه شهر«رفسنجان» با «نجس» خواندن بهاییان خواستار اخراج آن‌ها از این شهر شده است.

وب‌سایت «سحام‌نیوز» روز پنج‌شنبه ضمن اعلام این خبر نوشته است، رمضانی‌پورگفته براساس فتوای مراجع تقلید شیعه، بهائیان «نجس» بوده و ازآن‌جا که آن‌ها «برنامه‌های زیادی» در رفسنجان به وجود آورده‌اند، مردم خواهان اخراج‌شان از این شهر هستند.

بنابه این گزارش، این روحانی شیعه همچنین اعلام کرده که خرید و فروش با بهائیان نیز «حرام» است.

خبرگزاری «فارس» نیز در این رابطه گزارش داده است، امام جمعه رفسنجان، روز سه‌شنبه گفت:‌ «تعدادی از یهودیان نیز در بازار شهر کسب و کار می‌کنند، اما حکم آنها با فرقه ضاله بهائیت فرق دارد، بهائیت بر طبق فتوای مراجع نجس هستند.»

بنابه این گزارش، او با بیان این مطلب که خرید و فروش با آنها (بهاییان) حرام است، خواستار خروج آن‌ها از این شهر شد

Abas-Ramezanipour

وی همچنین گفته است: «این فرقه کارها و برنامه‌های زیادی در شهرمان به وجود آوردند و خواسته به حق مردم که نباید در این شهر باشند، باید تحقق یابد.»

اظهارات امام جمعه «رفسنجان» پس از برپایی تجمعی دراعتراض به اقدام بهائیان درتعطیلی مغازه‌های خود به مناسبت تولد دو تن از رهبران‌شان در روز‌های اول و دوم محرم امسال ایراد شده است.

این تجمع هفته گذشته مقابل فرمانداری «رفسنجان» و به بهانه «توهین» بهائی‌ها به امام سوم شیعیان برگزار شده بود.

هشتم مردادماه سال گذشته نیز فتوایی از آقای «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی مبنی برجائز نبودن معاشرت با بهائیان منتشر شده بود که در آن زمان بازتاب‌های گسترده‌ای داشت.

«محمدتقی مصباح یزدی» یکی از مراجع تقلید شیعه نیز حقوق شهروندی به معنای برابری بهائیان و یهودیان با مسلمان را «خلاف اسلام» و «قانون اساسی» دانسته است.

بهائیان درشرایطی تحت فشار‌های حکومت جمهوری اسلامی قرار دارند که صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه مدعی شده دراین نظام با کسی به صرف بهایی‌ بودن برخورد نمی‌شود.

بهائیان در ایران به طور سنتی در معرض سرکوب و تبعیض بوده‌اند، که «احمد شهید» گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در رابطه با ایران در گزارش خود، از شدت گرفتن تبعیض‌ها از جمله محروم شدن حق تحصیلات عالی و فرصت‌های شغلی دولتی،‌ تخریت اموال و بازداشت بهائیان در سال‌های اخیر از جمله زندانی شدن هفت رهبر این اقلیت به شدت ابراز نگرانی کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. احد
    1

    نجس شما آخوندا هستید ودیر یا زود میروبد- تکفیر شاخ و دم ندارهفقط یک گروه از مسلمانان را نشان بدهید که بقیه مردم را تکفیر نکرده باشد- اساس اسلام برمبنای تکفیراست