Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
رولا غنی بانوی اول ریس جمهور

«خوشبینی‌ها از حضور تا حمایت از زنان توسط بانوی اول افغانستان»

2014 December 04

نقیبه بارکزی/ رادیو کوچه/ بخش افغانستان

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حضور «رولا غنی» در مقابل رسانه‌ها و نشست‌های بین المللی زنان افغان را امیدوار به آینده روشن و کار بیشتر به منظور گسترش و تغییردر وضعیت زنان کرده است.

این زنان می‌گویند: «رولا غنی» کاری را کرده است که باید ۱۳ سال پیش زینت کرزی می‌کرد.

«رولا غنی» بانوی اول افغانستان مدت کمی پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی با ظاهر شدن دررسانه‌ها اعلام کرد برای زنان و اطفال کار خواهد کرد.

«اشرف غنی» رییس جمهور این کشور نیز در آغازین سخنرانی‌هایش بیان کرد در ۵ سال حکومت وی، خانم‌اش برای زنان کار می‌کند.

rolaghani1

همچنان «رولا غنی» تا حال که تقریبا ۲ ماه از عمر این حکومت گذشته به خاطر زنان در نشست‌های بین المللی نیز اشتراک کرده است.

این موضوع استقبال زنان افغان را به همراه آورده است.

شماری از زنان فعال در ولایت هرات از ولایات غربی افغانستان می‌گویند: فعالیت خانم «غنی» برای زنان و حضور آن در رسانه‌ها می‌تواند روند خوبی را برای حضور زنان این کشور به بار آورد.

ایجاد زمینه‌های بیشتر برای زنان در اجتماع و تشویق خانواده‌ها برای اجازه دادن زنان و دخترانشان در اجتماع.

از سوی هم این زنان می‌گویند: «زینت کرزی» بانوی اول پیشین افغانستان تمایلی برای کار کردن به زنان نداشته است و این سبب عقب‌مانی زنان افغانستانی از میدان رقابت با مردان در عرصه‌های گوناگون شده است.

«علی احمد کاوه» یک تن از جامعه‌شناسان در غرب افغانستان نیز این حرکت خانم «غنی» را تاثیرگذار برای حضور بیشتر زنان در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می‌داند.

rolaghani2

او می‌گوید: مردان افغانستان که در جو سنتی بزرگ شدند زمانی ببینند رییس جمهورشان برای خانم خود اجازه کار و فعالیت را می‌دهد آن‌ها نیز با الگو برداری از این موضوع برای خانم، دختر و مادرشان اجازه پای گذاشتن در اجتماع را خواهند داد و این‌گونه زنان بیش‌تر از گذشته وارد چرخه کار و فعالیت خواهند شد.

ظاهرن «رولا غنی» بانوی اول افغانستان به فعالیتی آغاز کرده است که با ید ۱۳ سال پیش «زینت کرزی» بانوی اول پیشین این کشور به آن اقدام می‌کرد.

گفتنی است این حرکت رولا غنی در مدت کوتاه توانسته است چند پروژه‌ای بزرگ کمک جامعه جهانی، برای زنان افغانستانی را جلب کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,