Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
پژوهش‌گری با سخنانی نژادپرستانه

«رکوردی بی‌سابقه در حراجی مدال نوبل کاشف ساختار دی‌ان‌ای»

2014 December 06

گزارش / رادیو کوچه

منبع: وب‌سایت دویچه‌وله

 

مدال جایزه نوبل جیمز واتسون، کاشف ساختار ملکول «دی‌ ان ‌ای» در حراجی کریستیز به قیمت گزاف به فروش رفت. این پژوهشگر سرشناس از هفت سال پیش به دلیل سخنان نژادپرستانه خود در یک مصاحبه دچار مشکلات مالی شده بود.

پژوهشگر نامدار، جیمز واتسون کاشف ساختار ملکول «دی ان ای» که ۸۶ سال دارد، پنج‌شنبه شب (۴دسامبر / ۱۳ آذر) همراه همسر و پسرش در حراجی معروف کریستیز در لندن حضور داشت.

او نخستین دانشمند بود که جایزه نوبل خود را برای فروش به این حراجی برده بود.

واتسون پنج‌شنبه در این حراجی شاهد بود که قیمت‌های پیشنهادی برای خرید مدال جایزه نوبل او، بالا و بالاتر رفت و در نهایت خریداری ناشناس تلفنی با پیشنهاد پرداخت ۴ میلیون و ۷۶۰ هزار دلار رکورد خرید مدال نوبل را شکست.

«جیمز واتسون» سال ۱۹۶۲ همراه فرانسین کریک و موریس ویلکینس برای کشف ساختار ملکول «دی ان ای» برنده جایزه نوبل شد.

watson

واتسون پس از فروختن مدال نوبل خود به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت که از نتیجه حراجی راضی است و اعلام کرد که تصمیم دارد بخشی از این پول را به چند مرکز علمی اهدا کند که از او در گذشته حمایت کردند.

پژوهش‌گری برجسته با سخنانی نژادپرستانه

جیمز واتسون ۷ سال پیش با سخنان نژادپرستانه خشم بسیاری را برانگیخت. او در مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی “ساندی تایمز” گفته بود که به آینده آفریقا خوش‌بین نیست.

او گفته بود: «تمامی سیاست‌های اجتماعی بر این اساس بنا شده‌‌اند که هوش و ذکاوت مردم آفریقا نیز مانند ماست، آن هم در حالی که تمامی آزمایش‌ها نشان می‌دهند که واقعأ این طور نیست.»

او سپس به دلیل ابراز این سخنان عذرخواهی کرد اما رسوایی آن مصاحبه برای او دردسرساز شد و به گفته‌ی روزنامه «گاردین» گرفتار مشکلات مالی شد.

در جریان حراجی کریستیز افزون بر مدال نوبل او، دو دست‌نوشته‌ی‌ او یکی برای سخنرانی پس از دریافت نوبل و یکی برای سخنرانی پس از دریافت جایز‌‌ه‌ تدریس یک روز بعد از دریافت نوبل هم به حراج گذاشته شد. یک خریدار برای هر دوی این دست‌نوشته‌ها ۶۱۰ هزار دلار پرداخت کرد.

مدال نوبل فرانسین کریک، همکار واتسون سال گذشته به قیمت ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو در این حراجی فروش رفت. کریک سال ۲۰۰۴ میلادی در ۸۸ سالی درگذشت.

مطالب مرتبط

جیمز واتسون کاشف دی‌ان‌ای، جایزه نوبل خود را به حراج می‌گذارد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,