Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
دیداری محرمانه

«درحاشیه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ارومیه چه می‌گذرد»

2014 December 06

گزارش / رادیو کوچه

منبع: سحام‌نیوز

 

رییس اداره اطلاعات و مسوول زندان ارومیه، امروز پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه، در حاشیه اعتصاب غذای زندانیان سیاسی ارومیه دیداری محرمانه داشتند. این موضوع باعث تشدید نگرانی‌ها از اجرای احکام اعدام زندانیان شده است.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در پانزدهمین روز از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، روز پنج‌شنبه ۱۳ آذرماه ۱۳۹۳، رییس اطلاعات این شهر پس از دیدار از این بند و بررسی موضوعی، با رییس زندان ارومیه دیداری محرمانه داشتند.

گفته شده کسی از محتوای این دیدار هیچ خبری ندارد و همین دیدار سرزده فعالان حقوق بشر را نگران کرده است.

uroumiieh-prison

درهمین رابطه یک منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود گفت: «این دیدار به مدت یک ساعت بین رئیس اطلاعات و رئیس زندان ارومیه طول کشید. کسی نمی‌داند رییس اطلاعات ارومیه چرا به زندان آمده و آنها درباره چه موضوعی صحبت کرده‌اند.»

این منبع همچنان افزود: «با توجه به اینکه حکم اعدام علی و حبیب افشاری، محمد امین عبدالهی و سیروان نژاوی در بند ۱۲ تایید شده، هر لحظه امکان اجرای حکم آنها وجود دارد. چون در چند روز اخیر رییس زندان چندین بار برای شکستن اعتصاب زندانیان سیاسی، آنها را به اجرای حکم زندانیان محکوم به اعدام تهدید کرده بود.»

با توجه به آخرین آمار، در زندان مرکزی ارومیه حداقل ۴۵ زندانی سیاسی کُرد محبوس هستند و از این تعداد نیز ادریس موانه، ابراهیم عیسی‌پور، بهروز آلخانی، سید جمال محمدی، حبیب افشاری، علی افشاری، سامی حسینی، سیروان نژاوی، علی احمد سلیمان و منصور آروند (اخیرا به صورت موقت و به هدف شکستن اعتصاب و مرعوب ساختن اعتصاب کنندگان به زندان مهاباد منتقل شد) ۱۰ نفری هستند که به حکم قطعی اعدام محکوم شده‌اند.

22

۲۹ زندانی سیاسی کُرد محبوس در بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه، از روز پنج‌شنبه ٢٩ آبان‍ماه ۱۳۹۳، برای داشتن بند سیاسی مستقل و توقف رفتارهای غیرانسانی، دست به اعتصاب غذا زده‌اند و امروز پس از ۱۵ روز از گذشت آن، این اعتصاب همچنان در جریان است.

با طولانی‌تر شدن مدت اعتصاب غذا، تاکنون مسوولان این زندان جز تهدید اعتصاب کنندگان، به خواسته‌های آنها پاسخی نداده‌اند.

در دو هفته اخیر زندانیان سیاسی رجایی شهر، زاهدان، سنندج و زندان‌های جنوب ایران و بند نسوان زندان ارومیه در حمایت و همراهی با اعتصاب زندانیان ارومیه، با ارسال بیانیه، اطلاعیه و نامه، از این اعتصاب حمایت کرده‌اند.

33

برخی از اعضای خانواده‌های زندانیان سیاسی، فعالان و نهادهای مدافع حقوق بشر، فعالان مدنی و سیاسی، احزاب و سازمان‌های سیاسی و تشکل‌های مردم‌نهاد در داخل و خارج از کشور، نسبت به عواقب پاسخ‌گو نبودن و انجام اعمال تهدیدآمیز و اجرای احکام اعدام این دسته از زندانیان از سوی مسوولان امنیتی و حکومتی ایران هشدار داده و ضمن حمایت از خواسته‌های اعتصاب کنندگان، خواستار پایان دادن رفتارهای غیرانسانی و همچنین برخورداری زندانیان سیاسی از حقوق قانونی و طبیعی خود شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,