Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
با درخواست مقام‌های آمریکایی

«انگلیس مردی چینی را به اتهام قاچاق قطعات اتمی به ایران تحویل آمریکا داد»

2014 December 06

خبر / رادیو کوچه

 

یک شهروند چینی که در بریتانیا به اتهام تلاش برای قاچاق قطعات هسته‌ای به ایران بازداشت شده بود روز جمعه پنجم دسامبر به آمریکا تحویل داده شد.

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، این شهروند چینی «شی‌های چنگ» (نام انگلیسی: الکس چنگ) معرفی شده و در پایان سال گذشته شمسی در لندن و با درخواست مقام‌های آمریکایی بازداشت شده بود، متهم است که قصد داشته قطعاتی را که قابلیت استفاده در فعالیت‌های حساس هسته‌ای دارند پس از خریداری و تحویل در چین، به ایران انتقال دهد.

براساس این گزارش، وزارت دادگستری آمریکا آقای چنگ را متهم کرده است که در تلاش برای نقض تحریم‌ها و انتقال قطعات حساس به شرکتی به نام «عیوض» بوده است.

بنابه نوشته این خبرگزاری، اتحادیه اروپا شرکت عیوض را با برنامه اتمی یا موشک‌های بالستیک ایران مرتبط دانسته است.

atomi

بنابه گزارش خبرگزاری «فرانسه»، این شهروند چینی قصد داشت از طریق چین به ایران صادر کند را حس‌گرهای فشار که بنا بر بیانیه دولت آمریکا ممکن است در ساخت بمب هسته‌ای استفاده شود، عنوان کرده است. این شهروند چینی در صورت اثبات اتهام‌هایش در آمریکا می‌تواند به مجازاتی حداکثر تا ۳۵ سال زندان محکوم شود.

کشورهای غربی و برخی متحدان آن‌ها به ایران مظنون هستند که در پی ساخت سلاح اتمی است، اتهامی که تهران همواره آن رد کرده و می‌گوید برنامه هسته‌ایش تنها اهداف صلح‌آمیز را دنبال می‌کنند.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» از بیانیه اعلام جرم فدرال ایالات متحده، «قاچاق» تولیدات اتمی را برای «پروژه‌ای بسیار بزرگ و مخفی» توصیف کرده است.

حس‌گرهایی که شهروند چینی به تلاش برای انتقال آن‌ها به ایران متهم شده است از شرکتی در ماساچوست آمریکا، به نام «ام‌کی‌اس اینسترومنتس» خریداری شده بود که این حس‌گرهای فشار می‌توانند در سانتریفیوژهای گازی -که به گفته اعلامیه اتهامی آمریکا- «اورانیوم طبیعی را به شکلی که قابلیت استفاده در سلاح هسته‌ای را دارد، تبدیل می‌کند» استفاده شوند.

آقای چنگ قرار بود این قطعات را پس از تحویل گرفتن‌شان در چین به ایران انتقال دهد.

همچنین در این میان نام یک شهروند ایرانی به نام «ابوالفظل شهاب جمیلی» نیز به عنوان کسی که قرار بود به او کمک کند آمده است.

بیشتر بخوانید

فعالیت‌های اتمی ایران در هفت ماه آینده ادامه خواهد داشت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd757418 permethrin Flagyl W/O RX tadalis