Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«صحبت جدی»

2014 December 06

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ریموند کارور نویسنده و شاعر آمریکایی، در ۲۵می ۱۹۳۸ در اورگون به دنیا آمد و در ۲ اگوست ۱۹۸۸ درگذشت. شکوفایی کارور در نوشتن، هم‌زمان با سفرش برای زندگی در خانه مادر همسرش در «پارادایز» کالیفرنیا همراه بود. در آنجا به کلاس‌های درس نویسندگی «جان گاردنر» رفت و از او نه تنها به عنوان استاد، بلکه به عنوان چهره‌ای الهام بخش در زندگی و هنرش بهره‌ی فراوان برد.

کارور در دهه ۶۰ با خانواده‌اش در ساکرامنتو زندگی کرد و در این مدت روز‌ها به کلاس‌های کالج ساکرامنتو و کارگاه‌های هنری دنیس اشمیتز می‌رفت و شب‌ها در بیمارستان محلی به کار کشیک شبانه اشتغال داشت. کارور با اشمیتز به زودی روابط دوستانه نزدیکی برقرار کرد، تا آنجا که نخستین کتاب شعر خود «نزدیک کلامات» (Near Klamath) را با راهنمایی‌های اشمیتز سرود و به چاپ رسید.

6DEC2014-Ghesseha-Shohreh-Sohbate-Jedi-1

در سال‌های اشتغال به کارهای گوناگونی که فقط برای امرار معاش به آن‌ها تن می‌داد تا فرزندانش را بزرگ کند، به الکل رو آورد، در حالی که می‌کوشید از فرصت‌های اندک باقی مانده برای نوشتن استفاده کند. در پاییز ۱۹۷۳ همراه جان چیور به تدریس در کارگاه «نویسندگان آیووا» پرداخت، هرچند به گفته خودش در این زمان بیشتر می‌نوشیدند، کمتر تدریس می‌کردند و تقریبا اصلا نمی‌نوشتند. او و چیور هر دو از سبک‌گراهای مهم در داستان کوتاه به شمار می‌آیند. کارور با آثاری محکم و واقعی در دوره‌ای خاص به داستان کوتاه تحول و انسجام تازه‌ای بخشید، به گونه‌ای که تاثیرش به تقریب بر همه نویسند‌گان امریکایی نسل بعد از خود آگاهانه یا غیر آگاهانه مشاهده می‌شود.

شیوه‌ای که کارور برای خلق داستان‌هایش به کار بست به رغم سادگی و خوش‌خوانی قصه‌هایش، پیچیده و درونی‌ست. داستان‌های او در عین بی‌تکلفی مفرط خواننده را با احساسی عمیق از تنهایی‌‌ رها می‌کنند.

6DEC2014-Ghesseha-Shohreh-Sohbate-Jedi

معروف‌ترین مجموعه‌های داستان کوتاه کارور:

وقتی از عشق صحبت می‌کنیم از چه چیزی صحبت می‌کنیم. ۱۹۸۱

کلیسای جامع ۱۹۸۳

فیل ۱۹۸۸

آثار کارور تاکنون الهام بخش هنرمندان زیادی بر روی صحنه و در عرصه موسیقی بوده است.

از ترکیب نه داستان کوتاه او در سال ۱۹۹۳ رابرت آلتمن سینما‌گر صاحب نام آمریکایی فیلم، راه‌های می‌ان‌بر «شورت کاتز» (Short Cuts) را ساخت.

صحبت جدی از مجموعه «کلیسای جامع و چند داستان دیگر» ترجمه فرزانه طاهری انتخاب شده است.

موسیقی متن:

Bach – Violin sonata no. 1 in G minor BWV 1001, piano transcription

Nat King Cole – The Christmas Song

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,