Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

«شناسایی هویت کاربران اینترنت در ایران اولویت وزارت ارتباطات است»

2014 December 07

خبر / رادیو کوچه

 

«محمود واعظی»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت حسن روحانی، با بیان این مطلب ‌که شناسایی هویت کاربران اینترنت از «اولویت‌های در دست اقدام» این وزارتخانه است گفت که «در آینده» هیچ کاربر «بدون هویت اینترنت» در ایران وجود نخواهد داشت.

«ایرنا» خبرگزاری دولتی ایران، گزارش داده است، محمود واعظی، وزیر ارتباطات، روز شنبه، ۱۵ آذر، گفت: «در آینده هیچ کاربر بدون هویتی نخواهیم داشت و این باعث می‌شود که کاربران، برای طرف مقابل، قابل شناسایی باشند.»

بنابه گزارش این خبرگزاری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران تصریح کرده است: «اقدامات این موضوع از نظر فنی در حال انجام است که پس از نهایی شدن نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.

براساس همین گزارش، آقای «واعظی» در عین اشاره به این که هدف این طرح ورود به حریم شخصی افراد نیست، افزوده است: «ولی باید معلوم باشد که فردی که وارد شبکه شده چه مشخصاتی دارد.»

هر چند «محمود واعظی» روز شنبه، توضیحی درباره جزئیات این طرح و زمان اجرای آن نداده، اما در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی در رسانه‌های ایران از احراز هویت کاربران اینترنت در قالب طرح‌هایی چون «فیلترینگ هوشمند» و «شبکه ملی اطلاعات» منتشر شده است.

waezi

پیش از این در روز دوشنبه ١٩ آبان ماه نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات ایران، گفته بود که این وزارتخانه درصدد است تا جلو دسترسی به اینترنت و موبایل در ایران «بدون مشخص شدن هویت کاربر» را بگیرد.

پیش از آن نیز «مهدی اخوان بهابادی»، دبیر شورای عالی فضای مجازی، روز چهارشنبه، ۲۶ تیر، از بررسی طرحی خبر داده بود که بر اساس آن کاربران ایرانی ناچار می‌شوند قبل از استفاده از اینترنت، هویت و مشخصات خود را اعلام کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران روز ۱۸ آبان از اجرای مرحله اول «فیلترینگ هوشمند» ظرف یک ماه آینده خبر داده و گفته بود که مرحله دوم این طرح ظرف سه ماه و مرحله سوم آن تا شش ماه آینده کامل می‌شود.

بر اساس گزارش‌ها، در این نوع از فیلترینگ دسترسی به هیچ وب‌سایتی به طور کامل محدود نمی‌شود، بلکه بخشی از محتوای آن سایت که توسط این نرم‌افزار مشخص شده از دسترسی کاربران ایرانی خارج خواهد شد.

دولت ایران همچنین سال‌هاست طرحی با عنوان «شبکه ملی اطلاعات» برای جدا کردن اینترنت کاربران خانگی داخل کشور از شبکه جهانی وب را در دستور کار خود قرار داده که می‌گوید با هدف افزایش امنیت سایبری، مقابله با حمله‌های اینترنتی و رونق کسب و کار آن‌لاین طراحی شده‌ است.

اما منتقدان این شبکه نگران آن هستند که علاوه بر کیفیت پایین این شبکه، دولت ایران از تسلط خود بر کنترل هر چه بیشتر کاربران پرتعداد اینترنت در ایران استفاده کند.

«حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران، در جلسه روز شنبه، ۲۴ آبان‌ماه، شورای عالی فضای مجازی، عملیاتی شدن این شبکه را «نیاز کشور» دانسته بود.

وی همچنین ضمن «بزرگ و قابل توجه» دانستن اقدامات انجام شده برای اجرای طرح «فیلترینگ هوشمند» خواستار رفع نواقص این طرح برای، به گفته او، «صیانت از محتوای فضای» مجازی شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,