Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
در اطراف روستای تنگ کناره

«مرگ ۱۲ عقاب صحرایی و شاهی به دلیل مسمومیت در یاسوج»

2014 December 07

گزارش / رادیو کوچه

منبع: پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران

 

دو روز قبل طی تماسی تلفنی به اداره محیط زیست شهرستان یاسوج اطلاع داده می‌شوند که یک عقاب مصدوم که توانایی پرواز ندارد در نزدیکی روستای تنگ کناره مشاهده است.

محیط بانان بلافاصله عازم محل مذکور شده و عقاب آسیب دیده را جهت تشخیص عارضه و مداوا به اداره محیط زیست منتقل می‌کنند.

محیط بانان در راه بازگشت به اداره بودند که تماس دیگری مبنی بر مشاهده یک عقاب آسیب دیده به آن‌ها مخابره می‌شود.

1

پس از آن تماس تلفنی دیگری محیط بانان را در جریان آسیب دیدگی تعداد زیادی عقاب در اطراف روستای تنگ کناره قرار می‌دهد.

مامورین با حضور در محل، متوجه تعداد زیادی عقاب می‌شوند که به دلیل نامعلومی تلف شده‌اند. در جستجوی اطراف محل مذکور لاشه ۹ عقاب صحرایی و دو عقاب کمیاب شاهی توسط محیط بانان کشف و به اداره محیط زیست منتقل می‌شود.

2

یکی از عقاب‌های نیمه جان که هنوز زنده مانده بود و توسط محیط بانان به اداره محیط زیست منتقل شد

 

در میان لاشه عقاب‌ها دو عقاب نیمه جان هنوز زنده بودند که به همراه عقاب نخست مجموعا سه عقاب هنوز تلف نشده بودند.

پس از انتقال لاشه‌ها و سه عقاب زنده به اداره محیط زیست و با حضور دامپزشک تلاش برای نجات عقاب‌های نیمه جان و بررسی علت مرگ سایر عقاب‌ها آغاز می‌شود.

3

نتایج کالبد گشایی و خون گیری از عقاب‌های تلف شده نشان می‌دهد که این پرندگان بر اثر تغذیه از ضایعات مرغ اهلی مسموم تلف شده‌اند.

بررسی دقیق‌تر محدوده تنگ کناره توسط نیروهای یگان محیط زیست حاکی از این بود که در فاصله بسیار کمی از محل مشاهده لاشه عقاب‌ها (حدود یکصد م‌تر) یک واحد مرغداری صنعتی ضایعات خود شامل پر و اعضای بدن مرغ‌ها را به صورت غیرقانونی در طبیعت‌‌ رها کرده و عقاب‌ها با تغذیه از این ضایعات دچار مسمومیت شده‌اند.

4

یکی دیگر از عقاب‌های زنده مانده که هم اکنون تحت تیمار و مراقبت قرار دارد

 

 

با شکایت اداره محیط زیست شهرستان یاسوج و بازدید کار‌شناسان از محل تخلیه ضایعات مرغداری، پرونده‌ای در این خصوص در مراجع قضایی تشکیل شده است تا به جرم صورت گرفته توسط واحد مرغداری رسیدگی شود.

شکستگی بال و پای بعضی از عقاب‌ها نشان می‌داد این پرندگان پس از تغذیه از ضایعات مرغ‌ها حین پرواز دچار مسمومیت شده و پس از سقوط از آسمان و بر اثر برخورد با زمین آسیب دیده و تلف شده‌اند.

5

ضایعات تخلیه شده مرغداری نیز توسط یک دستگاه بیل مکانیکی با حضور نیروهای محیط زیست مدفون شده است.

متاسفانه از ۳ عقاب نیمه جان که تحت درمان قرار گرفته‌اند یک عقاب دیگر نیز بر اثر مسمومیت تلف شده، یک عقاب هنوز تحت تیمار و درمان قرار دارد و تنها یکی از عقاب‌ها پس از مصرف دارو و بدست آوردن شرایط جسمی مناسب در ارتفاعات منطقه حفاظت شده دنای شرقی رهاسازی گردید.

6

بنابراین تا این لحظه ۱۲ عقاب شامل ۱۰ عقاب صحرایی و ۲ عقاب شاهی تلف شده و یک عقاب صحرایی نیز شرایط چندان مساعدی ندارد. البته این‌ها عقاب‌هایی هستند که توسط محیط بانان کشف شده‌اند و قطعا تعداد پرندگان و پستاندارانی که پس از تغذیه از ضایعات مرغداری‌ها دچار مسمومیت شده و در گوشه و کنار طبیعت با تحمل درد و رنج فراوان تلف شده‌اند بسیار بیش از آمار مذکور می‌باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , ,