Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
وزير اقتصاد ايران خبر داد

«کشف فساد جدید ۱۲ هزار میلیارد تومانی بانکی در ایران»

2014 December 07

خبر / رادیو کوچه

 

«علی طیب‌نیا»، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران از کشف یک مورد فساد مالی، در شبکه بانکی این کشور با تخلفاتی به ارزش ۱۲ هزار میلیارد تومان، و بازداشت متهمان این پرونده خبر داده است.

بنابه گزارش «ایسنا» خبرگزاری دانشجویان ایران، وزیر اقتصاد ایران روز شنبه ١۵ آذر ماه در این رابطه گفته است: «یک شرکت کاغذی تشکیل شده بود که با همکاری ماموران برخی دستگاه‌ها، افراد بازنشسته و بعضن شاغل در حوزه جعل سند در مالیات و برای دریافت وام از بانک فعال بود.»

بنابه این گزارش، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران گفته است شرکتی دیگر از فاکتور جعلی این شرکت استفاد کرده و داوطلبانه ۱۲۰ میلیارد تومان به سازمان مالیاتی پرداخت کرده تا کارهایش پیش برود.

«علی طیب نیا» که در نشستی درباره نحوه نظارت وزارت اقتصاد برای جلوگیری از فسادهای مالی صحبت می کرد، گفته است: «پروسه زمانی فساد ۱۲ هزار میلیاردی در حدود دو سال طول کشیده است و “این فساد مربوط به گردش مالی در سیستم بانکی بوده به نحوی که چک های بانکی بلاوجه و صدور ضمانت نامه های نامعتبر بانکی صادر می شده است.»

به گفته وزیر اقتصاد ایران، این موضوع در دستگاه قضایی پیگیری شد و نزدیک به صد درصد این مبلغ به بانک بازگشت و در حال حاضر نیز متهمین آن در زندان به سر می برند.

fasad edari

در همین زمینه، «محمد پاریزی» معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد هم گفته است که این پرونده فساد به چند ماه قبل مربوط می‌شود. به گفته مقام‌های وزارت اقتصاد ایران بخشی عمده وجوهی که متهمان این پرونده گرفته بودند به نظام بانکی بازگردانده شده است.

پیش از این مقام‌های دولت، از جمله شخص «حسن روحانی»، رییس جمهوری و «اکبر ترکان»، مشاور او، گفته بودند که اخباری درباره یک پرونده بزرگ فساد منتشر خواهد شد، اما این اولین باری است که حجم این پرونده فساد ۱۲ هزار میلیارد تومان عنوان می‌شود.

در سال‌های اخیر پرونده‌هایی چون فساد مالی سه هزار میلیاردی، بیمه ایران و پرونده بابک زنجانی به میزان حدود هشت هزار میلیارد تومان خبرساز شده‌اند، اما پرونده جدید از نظر میزان پولی که در میان بوده، کم‌سابقه به نظر می‌رسد.

وزیر اقتصاد ایران همچنین گفته است، پرونده‌هایی در بخش‌های مختلف بانکی، مالیاتی و گمرکی در حال پیگیری است که این پرونده ۱۲ هزار میلیاردی یک مورد آن است.

در تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بی‌الملل، در رابطه با «شاخص درک فساد» که روز چهارشنبه سوم دسامبر منتشر شد، در سال ٢٠١۴ ایران در میان ١٧۵ کشور در جایگاه ١٣۶ فهرست این سازمان قرار گرفته بود.

بیشتر بخوانید

ایران در میان ١٧۵ کشور در رتبه ۱۳۶‌ شاخص درک فساد قرارگرفت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,