Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
ایران امروز

«نگاهی به کلیات بودجه ۹۴»

2014 December 07

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«حسن روحانی» رئیس جمهور امروز یکشنبه، شانزدهم آذرماه لایحه بودجه سال آینده کل کشور را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

 

حجم کل بودجه سال ۹۴ بیش از ۸۳۷ هزار و ۹۰۷ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که از این رقم، بیش از ۲۶۷ هزار و ۳۵۷ میلیارد تومان سقف بودجه عمومی دولت (هزینه‌های جاری و طرح‌های عمرانی) است. در همین حال، حجم کل بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، ۵۹۶ هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان پیش بینی شده است که بیش از ۷۱ درصد حجم کل بودجه کشور برای سال ۹۴ را شامل می‌شود.

در همین حال، تراز عملیاتی بودجه سال آینده که از آن به عنوان کسری بودجه آشکار نام برده می‌شود، بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان است.

1

افزایش مالیات افزوده

از سوی دیگر براساس لایحه پیشنهادی دولت برای بودجه ۹۴ قرار است مالیات بر ارزش افزوده با ۲ درصد افزایش به ۱۰ درصد برسد.

طبق بند الف تبصره ۹ لایحه پیشنهادی بودجه ۹۴ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۵۲ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران برای سال ۹۴، مبلغ یکصد و سی و هشت میلیون ریال در سال تعیین می‌شود و مازاد آن به نرخ ده درصد برای بخش خصوصی و دولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده ۵ قانون محاسبات عمومی کشور تعیین می‌گردد. در بند ب این تبصره تاکید شده که مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال ۹۴ تمدید می‌شود.

همچنین در بند ج دولت تاکید کرده شرط تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای برخوردای از تسهیلات موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم مصوب سال ۶۶ و تبصره ۲ ماده ۱۱۹ قانون برنامه پنجم توسعه برای صاحبان مشاغل وسائط نقلیه، املاک و منبع ارث برای عملکرد سال‌های ۹۰ تا ۹۴ الزامی نیست.

تراز عملیاتی بودجه سال آینده که از آن به عنوان کسری بودجه آشکار نام برده می‌شود، بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان است

دولت در بند ط این تبصره در توضیح چرایی افزایش ۲ درصدی مالیات بر ارزش افزوده در سال جاری آورده است که در سال ۹۴ علاوه بر افزایش قانونی نرخ مالیات بر ارزش افزوده یک واحد درصد بعنوان مالیات سلامت به نرخ مالیات بر ارزش افزوده سهم دولت اضافه و همزمان با دریافت مستقیما به ردیف درآمدی ۱۱۰۵۱۲ واریز می‌شود.

افزایش بودجه وزارتخانه‌ها

همچنین بررسی و تطبیق لایحه بودجه سال ۹۳ با لایحه بودجه سال ۹۴ نشان می‌دهد که روحانی، بودجه همه ۱۸ وزارتخانه دولت را افزایش داده است.

بین افزایش بودجه پیشنهادی وزارتخانه‌ها، وزارتخانه‌های بهداشت و ورزش و جوانان بهترتیب با ۷۰. ۸ و ۵۳. ۵ درصد افزایش در صدر لیست وزارتخانه‌هایی هستند که بیشترین افزایش بودجه پیشنهادی را داشته‌اند.

همچنین، وزارتخانه‌های علوم و کشاورزی بهترتیب با ۷. ۷ و ۹. ۱ درصد افزایش بودجه پیشنهادی، کمترین افزایش بودجه بین وزارتخانه‌ها را دارند.

2

این افزایش بودجه در حالی صورت گرفته که سه روز پیش «حسین راغفر»، اقتصاد‌دان و استاد دانشگاه درخصوص مسئله تخصیص متوازن منابع در بودجه ۹۴ و مشکلات پیش پای آن به ایلنا گفت: «عدم توازنی که طی سال‌های متمادی در کشور شکل گرفته، باعث شده که بعضی مناطق به دلیل سرمایه‌گذاری‌های نامتوازن، مناطق برخوردارتری نسبت به سایر مناطق کشور باشند. این برخورداری توجیه سرمایه‌گذاری‌های بعدی را نیز فراهم می‌کند؛ اگر این مسئله را نسبت به مناطق توسعه نیافته تعریف کنیم، این توسعه یافتگی به تنهایی توجیهی برای سرمایه‌گذاری‌های بیشتر است، به دلیل اینکه زیرساخت‌های مناسب‌تری در این مناطق شکل گرفته است».

«دکتر حسین راغفر»: در بعضی موارد دولت‌مردان به دلیل منافع شخصی و گروهی بودجه‌های بیش‌تری را به وزارت‌خانه‌های پرنفوذ و ثروتمند اختصاص می‌دهند

وی در ادامه افزود: «به این دلیل که بعضی از گروه‌های داخل کشور، قدرت بسیاری دارند و نیز از واردات متنفع هستند. بنابراین ممکن است که منابع آزاد شده را به جای استفاده در تولید، به سمت واردات اجناس هدایت کنند. بنابراین منافع برخی گروه‌های خاص، مسئله‌ای بسیار حقیقی است، زیرا بسیاری از تصمیم‌گیری‌های بودجه‌ای در سال گذشته هم متاسفانه براساس ملاحظات و فشارهای سیاسی تنظیم شد».

این استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: «به طور مثال بعضی از نماینده‌های مجلس به یک وزارت‌خانه فشار وارد کرده‌اند که در شهر و استان خود باید سرمایه‌گذاری صورت گیرد در غیر این صورت وزیر را استیضاح می‌کنند، متاسفانه وزرا هم به این فشار‌ها تن داده‌اند. به همین دلیل ملاحظه می‌شود که بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های ما به هیچ عنوان منطقی نبوده است. در بعضی موارد هم خود دولتمردان به دلیل منافع شخصی و گروهی خود بودجه‌های بیشتری را به وزارت‌خانه‌های پرنفوذ و ثروتمند اختصاص می‌دهند و یا اینکه ملاحظات آن‌ها را بیشتر در نظر می‌گیرند.»

دکتر راغفر در پایان خاطرنشان کرد: «این مسئله به دلیل بافت فاسدی است که در نظام اداری ما وجود داشته و دارد. لازم به ذکر است که «شیوه بودجه‌ریزی» در ایران، فرصت را برای سؤ استفاده‌های شخصی، سیاسی و جناحی فراهم کرده است».

مطالب مرتبط

رویای بی‌سرانجام مسکن مهر

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,