Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
ارائه بودجه به مجلس

«درآمدهای نفتی تنها ٣٣ درصد بودجه سال ٩۴ را تشکیل می‌دهد»

2014 December 07

خبر / رادیو کوچه

 

لایحه بودجه سال ١٣٩۴ ایران بامداد روز یک‌شنبه ۱۶ آذر توسط «حسن روحانی» رییس‌جمهوری ایران به مجلس آن کشور ارائه شد، که این لایحه به صورتی تنظیم شده‌است که تکیه دولت بر درآمدهای نفتی را کاهش دهد.

خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا»، در این رابطه گزارش داده است، حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، روز یک‌شنبه با حضور در مجلس شورای اسلامی، لایحه بودجه سال ۹۴ را با سقف ۸۳۷ هزار میلیارد تومان ارائه کرد.

بنابه این گزارش، در این لایحه بودجه، درآمدهای نفتی تنها ۳۳ درصد از بودجه سال آینده شمسی را تشکیل می‌دهند در حالی که این رقم برای سال گذشته ۵۰ درصد بود.

در لایحه بودجه سال ۹۴ قیمت فروش هر بشکه نفت ۷۲ دلار و قیمت هر دلار ۲۸۵۰ تومان پیش‌بینی شده‌است. هر دلار هم‌اینک برابر یا ۳۳۰۰ تومان است، این در حالی است که در لایحه بودجه سال ۹۳ قیمت نفت به ازای هر بشکه ۱۰۰ دلار پیش‌بینی شده‌است اما در پی کاهش بی‌سابقه قیمت فروش نفت در ماه‌های گذشته، دولت ایران مجبور به کاهش این رقم برای سال آینده شده‌است.

bodje93-2

بنابه گزارش رسانه‌های داخل ایران، حسن روحانی، هنگام ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ آن کشور به مجلس گفت پیش‌بینی می‌کند تورم تا پایان سال ۱۳۹۴ کمتر از ۲۰ درصد باشد.

رییس جمهوری ایران با اشاره غیرمستقیم به مشکلات ناشی از تحریم ایران توسط غرب و کاهش صادرات غیر نفتی گفته است: سال گذشته هنگام تنظیم بودجه از آن جا که اکثر شاخص‌های اقتصادی در وضع نامطلوبی به سر می‌برد، با این مشکل مواجه بودیم که چگونه بتوانیم تحولات مثبت ممکن در عرصه اقتصاد را به یک باور عمومی تبدیل کنیم.

به گفته آقای «روحانی»، رشد منفی اقتصادی درد پژمردگی را بر همه واحدهای تولیدی پراکنده بود و صحبت از رویکرد دولت برای خروج از رکود در سال ۹۳ به جای هدف آرزو می‌نمود.

«حسن روحانی» با اشاره به این‌که بودجه سال ۱۳۹۴ با هدف کنترل تورم تدوین شده است، گفت که سرعت رشد پایه پولی کشور کاهش یافته و برای کاهش مستمر تورم لازم است رشد پایه پولی در سال‌های آینده نیز پایین‌تر آید.

او گفت در این زمینه تمهیداتی در مورد کنترل اضافه برداشت بانک‌ها، کنترل بدهی بانک مرکزی و همچنین فشار از طرف دولت به بانک‌ها و تسهیلات تکمیلی در نظر گرفته شده است.

رییس جمهور ایران همچنین گفت برنامه او این است که با حفظ روند کاهش پولی و نقدینگی، تورم را کاهش دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,