Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
مجله کارگر/ گزارش ویژه

«ویدیو / اعتصاب کارگران کارخانه ای‌ج‌ف ترکیه»

2014 December 08

بهرنگ زندی / رادیو کوچه

 

بیست و دو کارگر کارخانه تولیدی ای ج ف(icf) در اسکی‌شهیر ترکیه از تاریخ پنجم آگوست به مدت ١٢٠ روز هست که در اعتصاب هستند.

از تاریخ ۵ آگوست امسال با اخراج ٢ کارگر از کارخانه تولیدی ای ج ف(icf) یکی از طولانی‌ترین اعتصابات کارگری در ترکیه رقم خورد. کارخانه ای ج ف(icf) که تولیدکننده‌ی اجاق گاز ولوازم آشپزخانه است، کارخانه‌ای با ۴٠ سال سابقه‌ی تولید هم‌اکنون دارای ١٧٧ کارگر(زن و مرد) است و در ۵ کیلومتری اسکی‌شهیر (جاده آنکارا) قرار دارد.

به گزارش «رادیو کوچه» از ترکیه کارگران اعتصابی‌کننده کارخانه ای ج ف(icf)  گفتند: «کارفرما ما را به خاطر عضویت در سندیکای سراسری کارگران انقلابی ترکیه (DISK) اخراج کرده است».

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sg29osc39mg&feature[/youtube]

«بایرام کاواک» رییس محلی سندیکای فلزکاران اسکی‌شهیر به «رادیو کوچه» گفت: « ۵ آگوست وقتی که دو کارگر این کارخانه از مینی‌بوسی که هر روز صبح آن‌ها را به محل کارشان می‌برد پیاده شدند، قبل از اینکه به رختکن بروند و برای کار آماده شوند، احکام اخراج خود را از کارگزینی این کارخانه دریافت کردند. انگیزه کارفرما از اخراج این کارگران که عذرشان را در همان صبح ۵ آگوست خواست از روز اول برای دیگر کارگران این کارخانه مشخص نبود، اما با چادر زدن کارگران رو به روی کارخانه و برافراشته کردن پرچم سندیکای سراسری کارگران انقلابی ترکیه(DISK)  دیگر بر هیچ‌کس پوشیده نبود که این کارگران به خاطر عضویت در سندیکا اخراج شده‌اند.»

1

بایرام کاواک در ادامه افزود:«در روز ۶ آگوست با اضافه شدن ١۵ کارگر دیگر به این اعتصاب و تحصن در مقابل درب کارخانه زمانی که این تعداد از کارگران به حکم اخراج این ٢ کارگر اعتراض کردند، پوشیدن کاور قرمز و کلاه سندیکا برای کارفرما قابل تحمل نبود و حکم اخراج این ١۵ کارگر را که آن‌ها هم عضو(DISK)  بودند صادر کرد و بدیت نرتیب تعداد متحصنین به ١٧ نفر رسید. اما این پایان ماجرا نبود. رییس این کارخانه به شناسایی اعضای این سندیکا در کارخانه پرداخت و موفق شد که ۵ نفر دیگر از اعضای(DISK)  را در این کارخانه شناسایی کند و حکم اخراج آن‌ها را صادر کند.»

2

با شروع اعتصاب این کارگران تمامی آن‌ها که علاوه بر عضویت در دیسک به عضویت اتحادیه سراسری فلزکاران درآمده بودند مورد حمایت اسن سدیکا نیز قرار گرفتند. سندیکای سراسری فلزکاران توانسته است در طول این ۴ ماه اعتصاب از این کارگران و از محل صندوقی که خود این کارگران در دوران عضویت‌شان پر می‌کردند،  پشتیبانی کند.

3

خواست این کارگران هر روز از طرف بایرام کاواک رییس محلی سندیکای فلزکاران اسکی‌شهیر به رسانه‌ها و نیز به رییس کارخانه و کارفرما اعلام می‌شود.  خواست اول کارگران متحصن بازگشت به کار است که به خاطر عضویت‌شان در سندیکا اخراج شدند. و خواست آخر آن‌ها نیز به رسمیت شناختن سندیکای سراسری فلزکاران از طرف رییس کارخانه است.

4

هیچ‌کدام از این دو خواسته تا این لحظه از طرف رییس کارخانه به رسمیت شناخته نشده است.

مطالب مرتبط

تشکل سراسری کارگری از حرف تا واقعیت

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , , , ,