Saturday, 18 July 2015
18 October 2021
با تهدید موشکی

«فرمانده پدافند هوایی ایران از دستگیری اعضای ناتو در بندرعباس خبر داد»

2014 December 08

خبر / رادیو کوچه

 

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران سرتیپ «فرزاد اسماعیلی»، در مراسمی در شدر مشهد گفت، مدتی قبل شماری از نظامیان عضو ناتو که با یک هواپیما قصد عبور از آسمان ایران را داشتند، در بندرعباس دستگیر شدند.

خبرگزاری «تسنیم» روز دوشنبه هفدهم آذر ماه در این رابطه گزارش داده است که فرزاد اسماعیلی در مراسمی گفته است، هواپیمای نیروهای ناتو با تهدید موشکی در بندرعباس مجبور به فرود شده‌ و ۱۰۸ سرنشین نظامی آن دستگیر شدند.

پیش‌ از این و در شهریورماه گذشته، دولت آمریکا تایید کرده بود که یک هواپیمای اماراتی که در اجاره نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت‌رهبری این کشور در افغانستان بوده، بر خلاف برنامه در بندرعباس فرود آمده و ساعاتی بعد پروازش را از سر گرفته و به دوبی رفته است.

روزنامه «واشنگتن پست»، همان زمان، به نقل از بعضی مقام‌های آمریکایی، فرود اجباری را تکذیب کرده‌ و گفته‌ بود که هواپیما به دلیل نداشتن سوخت کافی به میل خود در خاک ایران فرود آمده است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ایران اما گفته است: «چند ماه قبل سیستم پدافند هوایی ما یک هواپیمای آیساف را که در افغانستان ‘جنایت’ می‌کرد، شناسایی کرد. این هواپیما روی مرز، خود را هواپیمای مسافربری معرفی می‌کرد.»

farzad_esmaieli

آقای اسماعیلی افزوده است: «ما به این هواپیما اجازه ورود به کشور دادیم و زمانی که به نقطه‌ای رسید که مطمئن شدیم، به آن اجازه خروج ندادیم. به این هواپیما دستور فرود داده شد اما در ابتدا قبول نکرد ولی در نهایت با تهدید موشک در بندرعباس نشست.»

«فرزاد اسماعیلی»، فرمانده پدافند هوایی ایران موسوم به پدافند هوایی «خاتم‌الانبیا» که بهمن ۱۳۸۹ با حکم رهبر ایران به این سمت منصوب شد، درباره خودداری این هواپیما از فرود در خاک ایران گفته است: ما به جز ولایت از کسی دستور نمی‌گیریم.

این مقام نظامی ایران همچنین از «شناسایی و اخطار موشکی» به یک هواپیمای به گفته او «جاسوسی و پیشرفته U2 آمریکا» خبر داد و گفت که این هواپیما به‌محض دریافت این اخطار، آسمان ایران را ترک کرده است.

وی اضافه کرده است: «هواپیمای یو۲ را که یک هواپیمایی جاسوسی است شناسایی می‌کنیم، هفته گذشته در نقطه‌ای از کشور به این هواپیما اخطار داده شد و سامانه موشکی نیز برای هدف قرار دادن آن آماده شد اما هواپیما به‌محض دریافت اخطار، بازگشت.»

او که درباره توانایی‌های نظامی ایران در کنترل سیستم پدافند هوایی توضیح می‌داد، درباره بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جنداله در اسفند ۱۳۸۸ گفت، خلبان هواپیمای حامل آقای ریگی که از دوبی عازم قرقیزستان بود، گفته بود، «شما حق نشاندن پرواز من را ندارید» اما ایران او را مجبور به فرود کرد.

پیش‎‌تر هم گفته شده بود که هواپیماهای نظامی ایران، آن زمان هواپیمای خطوط هوایی قرقیزستان را وادار به فرود اجباری کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,