Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی

«ایران خرید تجهیزات برای راکتور اراک را خلاف تعهدات و توافق ژنو نمی‌داند»

2014 December 09

خبر / رادیو کوچه

 

«بهروز کمالوندی» سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد: چنانچه ایران برای راکتور اراک تجهیزاتی خریداری کرده باشد خلاف تعهدات ایران در چارچوب برنامه اقدام مشترک نیست.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز سه‌شنبه هجدهم آذر ماه گزارش داده است، «بهروز کمالوندی»، در جمع خبرنگاران درباره اخبار منتشر شده مبنی بر خرید برخی تجهیزات برای راکتور تحقیقاتی اراک از سوی ایران، گفت: «بر اساس آن چیزی که در خبرها آمده نقض برنامه اقدام مشترک از سوی ایران نیست چرا که بر اساس این برنامه چه در دوره شش ماهه نخست اجرای آن و چه در دو دوره تمدید ایران تعهد داده است که تجهیزات عمده نصب نشود.»

روز گذشته، خبرگزاری «فرانسه» نوشته بود که دولت ایران اخیرن، به خرید تجهیزاتی در راستای دنبال کردن برنامه‌های اتمی خود مبادرت کرده و مقامات آمریکایی به طور خصوصی ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است جمهوری اسلامی در صدد تسریع در اجرای برنامه های هسته‌ای خود برآمده باشد.

همچنین نشریه «فارین پالیسی» در گزارشی گفته بود که آمریکا به هیات نظارت بر تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرده است که ایرانی‌ها تلاش‌های خود برای تهیه غیر قانونی قطعات مورد نیاز برای راکتور آب سنگین اراک را افزایش داده‌اند و آن را نقض محدودیت‌های سازمان ملل و برنامه اقدام مشترک خوانده بود.

erak

بنابه گزارش «ایسنا» سخن‌گوی سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه افزوده است: اینکه خریدی از سوی ایران صورت گرفته است اطلاعی ندارم اما اگر هم تجهیزاتی خریداری شده باشد خلاف تعهدات ما در توافق ژنو نیست.

وی همچنین درباره مذاکرات فنی ایران و آژانس گفته است: ارتباطات ما و رایزنی‌هایمان ادامه دارد و بازرسان هم مرتب می‌آیند و می‌روند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در عین حال خاطرنشان کرده است: «همکاری‌های ما با آژانس برای موضوعات جدید فعلن متوقف شده و طرح موضوعات جدید منوط به نهایی شدن دو موضوع باقیمانده از مرحله سوم همکاری‌هاست که یکی از آنها مربوط به انفجارات قوی در مریوان است.»

وی ادامه داده است: «همان‌طور که نماینده ایران در آژانس اعلام کرد آژانس باید محل دقیق مورد نظرش در منطقه مریوان را به ما بگوید و ما منتظر این اعلام آژانس هستیم چرا که این منطقه دارای دو هزار کیلومتر مساحت است و باید نقطه مورد نظر آژانس به طور دقیق مشخص شود.»

«کمالوندی» در رابطه با افزایش بازرسی‌ها از تاسیسات و مراکز هسته‌ای در دوره هفت ماهه تمدید توافق ژنو، گفته است: نوع بازرسی‌ها فرقی نکرده است و بر اساس روال قبلی است البته آژانس در گذشته هم می‌خواسته که بازرسی‌های متعدد و گسترده داشته باشد و یا حتی در ایران دفتر دایم تاسیس کند اما ایران قبول نکرده است. با این حال در چارچوب پادمان جامع بازرسی‌ها هر روز ادامه دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,