Saturday, 18 July 2015
23 October 2021
اردوغان وعده داد

«بازگشت زبان عثمانی و رسم‌الخط عربی به مدارس ترکیه»

2014 December 09

خبر / رادیو کوچه

 

«رجب طیب اردوغان»، رییس‌جمهور ترکیه قصد دارد زمینه بازگشت زبان عثمانی و رسم‌الخط عربی را که توسط «مصطفا کمال پاشا» در سال ١٩٢٨ منسوخ اعلام شد، به مدارس ترکیه فراهم کند.

رییس‌جمهوری ترکیه٬ روز دوشنبه هشتم دسامبر اعلام کرد که درس زبان عثمانی با رسم‌الخط عربی را به دبیرستان‌های ترکیه بازخواهد گرداند و گذراندن این دروس برای دانش‌آموزان اجباری خواهد بود.

استدلال آقای اردوغان برای بازگرداندن زبان عثمانی و رسم‌الخط عربی به مدارس ترکیه این است که «باید روابطمان را با ریشه‌هایمان تقویت کنیم».

رییس‌جمهوری ترکیه با بیان این‌که اکثر مردم کشور نمی‌توانند حتا نوشته‌های روی سنگ قبر نیاکان خود را بخوانند٬ ابراز تاسف کرد. او می‌گوید آتاتورک با حذف زبان عثمانی رگ گردن ترکیه را قطع کرد.

ardoghan

مصطفا کمال پاشا٬ بنیان‌گذار ترکیه نوین، زبان عثمانی را در سال ۱۹۲۸ میلادی منسوخ و رسم‌الخط لاتین را جای‌گزین رسم‌الخط عربی آن کرد. آتاتورک همچنین برای بالا بردن خلوص زبان رسمی ترکیه٬ دستور حذف واژه‌های عربی٬ فارسی و یونانی از این زبان را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»٬ مخالفان «اردوغان» می‌گویند این نشانه دیگری از دستور کار اسلام‌گرایانه او برای ترکیه است و طرح او برای بازگرداندن زبان عثمانی و رسم‌الخط عربی به مدارس گامی دیگر در جهت نابودی اصلاحات سکولاری است که «آتاتورک» در ترکیه ایجاد کرده بود و جدایی دین و دولت از مهم‌ترین پایه‌های آن بود.

شورای آموزش ملی ترکیه که اکثر اعضای آن از حامیان دولت «اردوغان» هستند، در هفته جاری به اجباری شدن کلاس‌های زبان عثمانی در دبیرستان‌های مذهبی و اختیاری شدن آن در دبیرستان‌های معمولی رای داده است.

تصمیمات شورای آموزش ملی ترکیه برای تبدیل شدن به قانون نیاز به تصویب وزارت آموزش این کشور دارد؛ نهادی که تا کنون اکثر طرح‌های این شورا را تایید و تبدیل به قانون کرده است.

رییس‌جمهوری ترکیه، در نشست یک شورای مذهبی در آنکارا گفت: «کسانی در این کشور هستند که نمی‌خواهند این زبان تدریس شود. این خطر بزرگی است و چه آنها بخواهند و چه نخواهند زبان عثمانی در این کشور تدریس و آموخته خواهد شد.»

بیشتر بخوانید

رییس جمهوری ترکیه: کشورهای غربی آرزوی مرگ ما و فرزندانمان را دارند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,