Saturday, 18 July 2015
21 October 2021
استاتوس

«رونمایی از فسادهای مالی جدید در ایران»

2014 December 10

مسیب سروندی – الهام رحیم‌زاده / رادیو کوچه

 

با یکی دیگر از سری برنامه‌های استاتوس هم‌راه شما خواهیم بود و در این برنامه خبری خواهیم داشت که در آن پرده‌برداری شده است از فسادهای مالی جدیدی در ایران و موضوع برنامه این هفته نیز همین خبر می‌باشد و از شما می‌خواهیم که برای ما بنویسید دلیل انواع فساد مالی در ایران چیست.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبرتنوری

«از فروش ٢ میلیارد سهام تا زمین ٢۶٠ میلیاردی» 

رییس سازمان بازرسی کل کشور با افشای چند پرونده بزرگ فساد در کشور گفت: در یکی از پرونده‌ها یک شرکت اقدام به عرضه 2 میلیارد سهام کرده است.

به گزارش مهر، «ناصر سراج» عصر دوشنبه در همایش ملی مبارزه با فساد در مورد برخی پرونده‌های بزرگ در سازمان بازرسی کل کشور گفت: با توجه به عدم محدودیت در عرضه سهام و عدم نظارت سازمان بورس، یک شرکت سهامی خاص توانسته سهام صد تومانی خود را به ٢ میلیارد سهام به فروش برساند و امروز قیمت سهام این شرکت به برکت تبلیغات یک هزار میلیارد تومانی در صدا‌و‌سیما به هر سهم یازده هزار تومان افزایش دهد.

وی افزود: چون شرکت سهامی خاص بوده قیمت‌گذاری سهام با سهام‌داران است و هزینه تبلیغات را هم جزو سرمایه خود می‌داند و حالا که ٩ شرکت سهامی عام را به عنوان شرکت فرعی زیر‌نظر خود قرار داده، برند خود را به مبلغ هزار میلیارد تومان به فروش گذاشته است.

saraj

رییس سازمان بازرسی کل کشور هم‌چنین از پرونده دیگری خبر داد که در آن به عنوان سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی اقدام به واگذاری زمین برای فعالیت پارک آبی، شهرک توریستی و آمفی‌تاتر کرده‌اند که متراژ این زمین حدود صد و بیست و چهار هکتار است. حالا این زمینی که متری ده هزار تومان بوده را می‌خواهند متری هزار و پانصد تومان بفروشند که این شرکت گفته به جای آن، جدول‌کشی خیابان را برای منطقه انجام می‌دهم که نوعی تهاتر است در حالی‌که همین زمین متری دویست و ده هزار تومان در حال خرید و فروش است. (یعنی قیمت زمین حدود دویست و شصت میلیارد تومان می‌شود)

سراج گفت: در پرونده دیگری در یکی از استان‌ها اراضی گسترده‌ای از منابع ملی به دست سود‌جویان افتاده و حالا در حال فروش به خود دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی هستند که تمام این پرونده‌ها در سازمان بازرسی در حال بررسی است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور به سفر خود به چین اشاره کرد و گفت: در این کشور کنگره‌ای با جمعیت 3 هزار نماینده وجود دارد که صد و بیست و پنج منتخب کنگره بیست و پنج نفر را انتخاب کرده و از میان بیست و پنج نفر 7 نفر به عنوان سکاندار حکومت چین انتخاب می‌شوند. مسوول بازرسی و نظارت چین می‌گفت: به تازگی معاون کمیسیون نظامی چین را دستگیر کرده‌ایم که در خانه‌اش ده کامیون اسکناس به وزن یک تن پیدا کردیم که هم‌راه وی یک وزیر و شهردار هم دستگیر شده‌اند. در این پرونده چین هیچ‌گونه اغماضی صورت نمی‌گیرد و به قول آنها تحملشان در فساد به صفر رسیده است.

سوتی هفته

«درخواست طلاق به خاطر قد کوتاه مرد»

زن جوان به خاطر کوتاه بودن قد شوهرش به دادگاه خانواده مراجعه کرد و درخواست طلاق داد.

به گزارش جام جم، چندی پیش زنی با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست طلاق داد. این زن در خصوص علت آن به قاضی گفت: ٨ ماه است که با «پوریا» ازدواج کرده‌ام. از همان روز اولی که پوریا را دیدم متوجه شدم که قدش از من کوتاه‌تر است ولی آن زمان فکر نمی‌کردم که این مشکل بزرگی باشد و بخواهد مرا تا این حد عذاب بدهد.

وی افزود: وقتی با پوریا در خیابان راه می‌رفتم متوجه می‌شدم که قدش از من کوتاه‌تر است و حتا اوایل کمی از این موضوع ناراحت شدم ولی وقتی بیشتر با پوریا و خانواده‌اش آشنا شدم متوجه شدم که او از یک خانواده بسیار خوبی است و خودش پسر خوب و با‌اخلاقی به نظر می‌رسید. برای همین اصلن به اختلاف قدمان فکر نکردم و به او جواب مثبت دادم.

talagh

زن جوان گفت: ولی از همان شب عروسی ناگهان این اختلاف قد تو ذقم خورد. روز جشن من مجبور شدم کفش بدون پاشنه بپوشم تا تقریبن هم‌قد پوریا به نظر برسم. آن روز خیلی ناراحت بودم و حتا از ازدواج با پوریا پشیمان هم شدم.

وی افزود: رفته رفته این موضوع برایم به یک کابوس بزرگ تبدیل شد. تا جایی‌که سعی می‌کردم اصلن با پوریا جایی نروم و کمتر در انظار عمومی دیده شویم. من با این مشکل نمی‌توانم کنار بیایم و می‌دانم که بعدها حتمن با مشکل بزرگ‌تری مواجه می‌شویم. خود پوریا هم موضوع را فهمیده و می‌داند که من به خاطر قد کوتاهش خجالت می‌کشم و دوست ندارم جایی با او بروم. برای همین تصمیم گرفته‌ام به دادگاه خانواده مراجعه کنم درخواست طلاق بدهم.

با پایان حرف‌های این زن، قاضی عموزادی احضاریه‌ای برای شوهرش فرستاد تا در جلسه بعدی وی نیز در دادگاه حاضر شود.

حوادث

«حبس ابد برای زنی که همسایه‌اش را پخت»

زن آمریکایی متهم به طبخ جسد مثله‌شده همسایه‌اش به حبس ابد محکوم شد.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش پلیس ایالتی آمریکا، «آنجلا استولت» متهم ۴٢ ساله به دلیل مسایل مالی با همسایه خود درگیر شده و پس از به قتل رساندن و مثله کردن جسد او، اقدام به پختن اعضای بدنش کرده است. این زن ابتدا ضرباتی را به چشمان مقتول وارد کرده و سپس او را به کمک طناب خفه کرده است. سپس برای مخفی نگه داشتن این جنایت بخش‌هایی از بدن او را پخته است. اما از آن‌جا که قادر نبوده تمام جسد را از بین ببرد مجبور شد آن را داخل چند کیسه ریخته و در قسمت‌های مختلف اطراف محل زندگی‌اش در فلوریدا رها کند.

22

مقامات قضایی فلوریدا معتقدند این زن با استفاده از اره آهن‌بُر، اقدام به مثله کردن جسد کرده و قصد داشته با پختن جسد قربانی، شواهد این جنایت را از بین ببرد.

این زن پس از آن‌که به جنایت خود اعتراف کرد و پس از گذراندن روند قضایی به حبس ابد محکوم شد.

یادی از تاریخ

«تاریخ بشر از اول نوشته می‌شود»

یک مطالعه علمی تازه ادعا می‌کند که نقشی از خطوط زیگزاگ روی فسیل در یک صدف اندونزی ممکن است قدیمی‌ترین نمونه کنده‌کاری توسط اجداد انسان باشد.

بر اساس مطالعه تازه این نقش حداقل چهار‌صد و سی هزار سال قدمت دارد بنابراین فقط می‌تواند کار گونه منقرض شده هومو ارکتوس باشد. قدیمی‌ترین نقش‌هایی که تا پیش از این از اجداد انسان کشف شده بود حدود صد و سی هزار سال قدمت داشت.

به گفته کارشناسان اگر صحت این یافته که در نشریه نیچر چاپ شده تایید شود ممکن است بازبینی اساسی چگونگی تحول فرهنگ انسانی را لازم بیاورد.

«استفان مونرو» از محققان این مطالعه به بی بی سی گفت این یافته می‌تواند موجب بازنویسی تاریخ انسان شود. او که در دانشگاه ملی استرالیا تحقیق می‌کند گفت:‌ این اولین بار است که ما شواهدی از این نوع رفتار در هومو ارکتوس یافته‌ایم.

در دهه ۱۸۹۰ «یوجین دوبوی» دانشمند هلندی صدها فسیل پوسته صدف را حفاری و جمع‌آوری کرد و بعد در جعبه‌هایی در شهر لیدن هلند انبار کرد.

33

در ماه مه ۲۰۰۷، آقای مونرو که در حال تحقیق برای رساله دکترا بود از آنها عکس‌های دیجیتال گرفت. این کنده‌کاری‌ها با چشم عادی راحت دیده نمی‌شد اما در عکس‌ها خیلی واضح دیده می‌شد.

او می‌گوید: با دیدن آن علایم فورن به خودم گفتم که این‌ها حاصل دست انسان است، هیچ توضیح دیگری وجود ندارد.

بعد گروهی از دانشمندان برای تعیین تاریخ پوسته‌ها و بررسی این‌که آیا کنده‌کاری‌ها به قدمت صدف‌ها هستند یا نه مشغول به کار شدند.

آنها دریافتند که کنده‌کاری‌ها پیش از آن‌که صدف‌ها فسیل شود ایجاد شده بود، یعنی از پانصد و چهل هزار تا چهار صد و سی هزار سال قبل زمانی‌که هنوز صدف‌ها تازه بودند.

آقای مونرو گفت که این کشف می‌تواند موید نظریه‌هایی باشد دایر بر مهارت قابل توجه هومو ارکتوس‌ها با دست و توان بیشتر فکری آنها از آن‌چه تاکنون تصور می‌شد.

او گفت: ما شاهد این نوع رفتار چه در هنر یا بیان نمادها هستیم و آن را خاص خودمان می‌دانیم. با این یافته شاید بتوانیم بگوییم که حتمن تفاوت‌هایی میان ما و هومو ارکتوس وجود دارد. اما آنها بیش از آن‌چه تاکنون تصور می‌کردیم شبیه ما هستند.

معلوم نیست که این خط و نشان نوعی اثر هنری است یا کاربرد دیگری داشته. بعضی کارشناسان نسبت به این تحقیق ابراز تردید کرده‌اند.

«جان شی» از دانشگاه استونی بروک در نیویورک به شبکه رادیو ان پی آر گفت که تا صدها هزار سال و تا شعاع هزاران هزار کیلومتری چیزی شبیه به این کشف نشده.

او گفت: اگر این نماد رفتاری هومو ارکتوس باشد، در آن صورت این تنها شاهد به دست آمده از گونه‌ای است که برای یک و نیم میلیون سال در سه قاره می‌زیست.

استاتوس

موضوع این هفته برنامه استاتوس باز‌می‌گردد به آیتم خبر تنوری و همان‌طور که در ابتدا برایتان نوشتیم از شما می‌خواهیم تا استاتوس‌هایی را در فیس‌بوک و یا وب‌سایت کوچه بنویسید که شما دلیل چنین اتفاقاتی را در ایران چه می‌دانید؟

مطالب مرتبط

طلبه‌های چینی در راه ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,