Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
نوشته‌ای از لورن تیلور

«چگونه می‌توانیم بگوییم، نه»

2014 December 11

گزارش / رادیو کوچه

ترجمه مهسا پناه شاهی – منبع: مدرسه فمینیستی

 

مطلب حاضر نوشته «لورن تیلور» است که توسط مهسا پناه شاهی به فارسی ترجمه شده است. تیلور از سال ۱۹۷۸ در عرصه مبارزه به منظور توقف خشونت علیه زنان کار می‌کند. او مهارت‌های دفاعی برای توقف خشونت و تجاوز را به وسیله فنون «دفاع شخصی» به زنان آموزش می‌دهد:

فقط بگویید: «نه». گفتن «نه» به مراتب راحت‌تر از انجام دادنش است. در زندگی واقعی، تقریباً خیلی سخت است که به گفته‌های خودمان عمل کنیم. بیشتر افراد اصرار دارند که اگر مورد آزار قرار بگیرند حدود خود را محدود می‌کنند. ولی اغلب هنگام مواجه با موقعیت‌های دشوار، سکوت می‌کنیم، تسلیم می‌شویم و یا بهت زده و منفعل می‌شویم.

برای بسیاری از ما خیلی سخت است حدود خودمان را تعیین کنیم و هیچ فرقی نمی‌کند این حدود در رابطه با فردی باشد که در مترو به طور اتفاقی خیلی نزدیک ما ایستاده، یا همکاری سلطه جو، فامیلی ناخوانده، و یا فردی متجاوز باشد.

چه چیزی سر راه‌مان قرار می‌گیرد؟

اساساً، جامعه پذیری. آیا این جملات چیزی به یاد شما می‌آورند؟

«نمی‌خوام بی‌ادبی کنم.»

«نمی‌خوام سرو صدا به راه بیفته»

«اگه اشتباه کنم چی؟»

«می‌خوام دوستم داشته باشن»

«مجبورم که باهاشون کار کنم.»

noo

 

به صدای درونتان گوش دهید و ببینید کجا این صدا‌ها جلوی شما را می‌گیرند. زنان، مخصوصاً، طوری جامعه پذیر شده‌اند که به نیاز‌ها و احساسات دیگران بیشتراز نیاز‌ها و احساسات خودشان اهمیت دهند. بنابراین اغلب برای بسیاری از ما دشوار است که بفهمیم در موقعیتی مفروض، چه احساسی داشته و چه چیزی می‌خواهیم.

اگر ما احساسات و نیازهای خودمان را شناسایی نکنیم غیر ممکن است که آن احساسات را بروز دهیم. حتی زمانی که می‌دانیم چه احساسی داریم، این طور احساس می‌شود که نادیده گرفتن دستور اجتماعی «خوب بودن» غیر ممکن بوده و نمی‌توانیم با صدای بلند خواسته‌هایمان را بیان کنیم.

شما این شایستگی را دارید که مرزهای خودتان را مشخص کرده و مورد احترام نیز باشید.

برخلاف آموخته‌های جامعه، شما کاملاً سزاوار آن هستید که حدود خود را تعیین کرده و مورد احترام دیگران باشید. اگر می‌خواهید که دیگران نیز شما را باور کنند، این نکته اهمیت زیادی دارد که ابتدا شروع به باور خود کنید. روشن‌تر بگویم ارتباط برقرار نکردن با دیگران به آن‌ها این حق را نمی‌دهد که مرزهای شما را نقض کنند. مردم نباید چنین فکر کنند که آن‌ها می‌دانند چه چیزی خوب است و بدون اطلاع شما می‌توانند کاری را انجام دهند. مشاهده اینکه مردم چطور به حدود تعیین شده‌ی شما واکنش نشان می‌دهند به شما نشان خواهد داد که آیا آن‌ها عمداً این حدود را نقض می‌کنند و یا چنین قصدی نداشته و می‌خواهند به شما احترام بگذارند.

اگر هنوز هم برایتان سخت است که باور کنید با گفتن «نه» مورد احترام خواهید بود، در پایین چند سؤال چالش برانگیز وجود دارد که شما را به تفکر وا می‌دارد:

اگر شما مؤدب نباشید و موجب رنجش خاطر کسی شوید و یا اگر اشتباه کنید، بد‌ترین اتفاق ممکن چه خواهد بود؟

آیا عقیده دارید که امنیت خودتان (امنیت فیزیکی، روانی، احساسی) تاحدی اهمیت دارد که اشتباه کرده، باعث شرمساری کسی (شاید خودتان) شده و یا حتی کسی را عصبانی کنید؟

شما سزاوار این نیستید؟ اگر می‌خواهید نظر خودتان را بیان کنید، باید باور کنید شما لایق آن هستید که روی حرف خودتان بایستید.

شاید فکر کنید چندان مهم نیست که برخلاف میلتان انگش‌تر مورد علاقه‌تان را به دوستتان قرض داده و یا با وجود اینکه فکر می‌کنید کار زیادی بر روی دوشتان گداشته می‌شود، بپذیرید که یادداشت‌های جلسه را شما ایمیل کنید.

no

ولی این تعاملات، نتیجه زندگی روزمره بوده و بیشتر هم می‌شوند. این تعاملات همانطور که روی می‌دهند، چگونگی رابطه‌ی ما با خودمان و رابطه‌ی دیگران با ما را نیز ایجاد می‌کنند.

و اگر شما از ماهیچه‌ی گفتن «نه» در این موقعیت‌های کوچک استفاده نکنید، آیا آمادگی آن را خواهید داشت که در موقعیت‌های خطرناک‌تر، «نه» بگویید؟ امیدوارم که بتوانید، ولی چرا از همین الان شروع به تمرین نکنیم؟

بیشتر متجاوزان با سخن گفتن شروع می‌کنند و همیشه قبل از اینکه موقعیت بد‌تر شود مرحله‌ای وجود دارد که ما شانس متوقف کردن خطر را داریم. حتی در مواقعی که متجاوزان غریبه باشند، اغلب گفتار قبل از خشونت می‌آید.

خب، حالا شما آمادگی بیشتری دارید که حدود خود را تعیین کنید

حالا که تصمیم گرفته‌اید رسا‌تر صحبت کنید، احساس بهتری درباره «نه» گفتن خواهید داشت. چطور خودتان را تبدیل به فردی خواهید کرد که از عهده‌ی انجام این کار بر می‌آید؟

اولین و مهم‌ترین کار این است که بدانید در آن لحظه چه می‌خواهید.‌‌ همان طور که گفتم ممکن است این کار مشکل باشد ولی برای تمرین خوب است که گاهی اوقات از خودتان بپرسید، «دوست دارم که الان چه اتفاقی بیفته؟»

این سنگ محک خوبی برایتان خواهد بود. اول از خواسته‌ی خودتان باخبر شده و بعد آن را به دیگران بگویید. در موقعیت‌های استرس زا، وقتی که نمی‌دانید چه چیزی بگویید، از خودتان بپرسید چه می‌خواهید و بعد به آن‌ها بگویید. مثال‌های ساده شامل این جملات می‌شود: «لطفاً عقب بایستید»، یا «به من دست نزنید»، «شما باید همین الان اینجا را ترک کنید» و «لطفاَ قبل از اینکه وارد شوید، در بزنید.»

بعد از اینکه از خواسته خود مطمئن شدید، می‌توانید این پیام‌ها را با توجه به این نکات بیان کنید:

از صدا، صورت و بدن خودتان استفاده کنید. به منظور اجتناب از پیام‌های مبهم، هر سه کانال ارتباطی باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

سعی کنید آرام و مطمئن باشید. حتی زمانی که ترسیده‌اید و یا خشمگین هستید می‌توانید جدی عمل کرده و محکم باشید.

خودتان را تکرار کنید. شاید مدتی طول بکشد که آن‌ها نیت خود را عملی کنند. اگر حرف‌های شما را نشنوند و یا به درخواست شما احترام نگذارند، این کار به شما اطلاعات مهمی از آن‌ها و نیت آن‌ها می‌دهد.

SayNo

بر روی موضع خود بمانید. شما نباید به کسانی که قصد منحرف کردن شما را دارند، تهدید‌ها، سوالات، سرزنش‌ها، احساس گناه و کارهایی که موجب به دام انداختن شما خواهند شد و چیزهایی همانند این جواب دهید. و فقط به موضع خودتان بچسبید. (مراجعه شود به «بخش خودتان را تکرارکنید»)

هیچ بهانه‌ای درست نکنید. «نه» یک جمله‌ی کامل است. اگر چه در وهله نخست، مؤدب بون خوب است ولی اگر پاسخی به آن داده نشود، خوب بودن را‌‌ رها کنید. شما نیازی ندارید که خودتان را توضیح دهید. شما نباید به خاطر احساساتتان و یا خواسته‌هایتان عذرخواهی کنید. همچنین نباید در مکالمات منتظر «نوبت» خود بمانید.

به جای سؤال از جمله استفاده کنید. مثلاً به جای اینکه بگویید «می‌شه لطفاً من را تنها بگذارید؟»، بگویید: «تن‌هایم بگذارید.»

به آن‌ها بگویید که از رفتارشان خوشتان نمی‌آید. به جای اینکه بگویید «شما احمق و نادان هستید» بگویید «خیلی نزدیک ایستاده‌اید.» از هر چیزی که ممکن است وضعیت را تشدید کند مثل لعن، توهین، تحقیر، و… دوری کنید.

مانند هر مهارت دیگری، در شروع این کار، نیز دستپاچه خواهید شد. هیچ اشکالی ندارد، هر چه قدر این تمرین را بیشتر انجام دهید، بهتر یاد خواهید گرفت. چنین کاری ارزش دارد. چرا که اگر در زندگیتان یک «نه» با تمام وجودتان نگفته باشید، تمام بله‌های شما، سازشی خواهند بود.

زیبایی گفتن یک «نه» ی محکم این است که به شما این امکان را می‌دهد به چیزهایی «بله» بگویید که واقعاً در زندگیتان می‌خواهید. و آیا این‌‌ همان زندگی‌ای نیست که شما می‌خواهید؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,