Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
در ارتباط با یک قرارداد نفتی

«دادگاهی در سوئیس اسراییل را به پرداخت غرامت نفتی به ایران محکوم کرد»

2014 December 11

خبر / رادیو کوچه

 

بنابه رای دادگاهی در سوئیس دولت اسراییل باید در ارتباط با یک قرارداد نفتی در یک شرکت مشترک اسراییلی – ایرانی، به ایران غرامت بپردازد.

«ایسنا» خبرگزاری دانشجویان ایران روز پنج‌شنبه بیستم آذر ماه، به نقل از روزنامه اسراییلی «هاآرتص» نوشته است، دادگاه داوری در اختلاف مالی جمهوری اسلامی و اسراییل در مورد سهام ایران در «شرکت خط لوله نفتی عیلات – اشکلون» رای داده است که اسراییل باید به ایران غرامت بپردازد.

بنابه نوشته رسانه‌های اسراییل، رای دادگاه مقدماتی پس از حدود دو دهه اختلاف بین طرفین دعوی صادر شده اما احتمال دارد، شرکت اسراییلی از این رای فرجام خواهد خواست.

روزنامه «جوییش بیزینس» در این رابطه نوشته است که در صورت نهایی شدن این رای، ممکن است اسراییل به پرداخت ۵۰ میلیون دلار محکوم شود.

aepc

در همین رابطه اما، روزنامه «هاآرتص» میزان غرامت را بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده هر چند افزوده است که احتمال دارد که غرامت نهایی با این مبلغ تفاوت داشته باشد زیرا هر دو طرف دعوا به طور قطع در صدد ارائه دلایلی برای تغییر در این رای به نفع خود برخواهند آمد.

بنابه نوشته «هاآرتص»، رای دادگاه یک سال پیش صادر شد اما هرگز منتشر نشد. اسرائیل از ابتدا با ارجاع این دعوای حقوقی به داوری مخالف بود اما ناگزیر شد سرانجام آن را بپذیرد.

شرکت خط لوله «عیلات- اشکلون» در سال ١٩۶٨ میلادی، به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری مشترک ایرانی – اسراییلی تاسیس شد تا از طریق آن نفت ایران از خلیج فارس به بندر عیلات در دریای سرخ منتقل و از آنجا با دور زدن کانال سوئز با کشتی به پایانه‌های اشکلون برده شده و به اروپا صادر شود.

بنابه  نوشته روزنامه اسراییلی «هاآرتص»، در آستانه وقوع انقلاب اسلامی در ایران حدود ٨٠٠ هزار تن نفت خام ایران در این خط لوله ٢۴٢ کیلومتری وجود داشت که ارزش آن در آن زمان ١٢٠ میلیون دلار بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,