Saturday, 18 July 2015
28 October 2021
ایران امروز

«افزایش مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه»

2014 December 12

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هفته گذشته لایجه بودجه سال ۹۴ توسط «حسن روحانی» رییس دولت یازدهم تقدیم مجلس شد. این لایحه با سقف ۸۳۷ هزار میلیارد تومان از سوی رییس جمهور به مجلس تقدیم شد که بر این اساس بودجه عمومی ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و سهم وزارت صنعت و معدن با  ۶. ۲۸ درصد افزایش نسبت به سال جاری به رقمی معادل ۵۵۵۵۱۶۲ میلیارد ریال رسیده است.

از سوی دیگر در لایحه بودجه سال ۹۴ می‌بینیم بودجه وزارت نفت در لایحه بودجه سال آینده نسبت به قانون بودجه سال جاری از افزایش حدود ۳۰ درصدی برخوردار شده است. بودجه مجموعه وزارت نفت با افزایش حدود ۳۰ درصدی از یک میلیون و ۲۴۵ هزار و ۸۶۶ میلیون ریال، به یک میلیون و ۶۴۰ هزار و ۵۶۴ میلیون ریال رسیده است. بر این اساس بودجه ستاد وزارت نفت، هشت هزار و ۱۱۰ میلیون ریال، پژوهشگاه صنعت نفت ۷۶۵ هزار میلیون ریال و همچنین شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ۲۵ هزار میلیون ریال پیش‌بینی شده است. بودجه شرکت‌ ملی گاز و شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز ۲۲۰ و ۶۲۲ هزار و ۴۵۴ میلیون ریال پیشنهاد شده است.

همچنین بودجه‌های عمرانی هم که با رشد حدود ۱۶ درصدی همراه بود از ۴۱ هزار میلیارد تومان سال جاری به حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.  بودجه عمرانی به روال سال جاری برای سال آینده نیز با توجه به میزان پیشرفت طرح‌ها اولویت‌بندی می‌شود؛ اما با این تفاوت که طرح‌هایی که در توازن منطقه‌ای موثر باشند در اولویت بالاتری قرار می‌گیرند.

maliat

از سوی دیگر سهم منابع بودجه عمومی دولت با ۲۲۴ هزار میلیارد منابع عمومی و ۳۴ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی دولت به ۲۶۷ هزار میلیارد تومان رسید.  در لایحه بودجه سال ۹۴ قیمت فروش هر بشکه نفت خام ۷۲ دلار و قیمت هر دلار ۲۸۵۰ تومان پیش‌بینی شده. پیش از این، ۵. ۲۷ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه در نظر گرفته شده بود و این رقم برای سال ۹۴، به ۲۴ میلیارد دلار رسیده است.

در این میان درآمدهای مالیاتی دولت با ۲۲ درصد افزایش به ۸۶ هزار میلیارد تومان رسید. بودجه جاری کشور نیز نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشت و به رقم ۱۶۶ هزار میلیارد تومان رسید. با این حال سقف هدفمندی یارانه‌ها همچون گذشته ثابت مانده و ۴۸ هزار میلیارد تومان بودجه را به خود اختصاص داده است.

بر پایه قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف بود نرخ مالیات بر ارزش افزوده را از سال اول برنامه سالانه یک واحد درصد اضافه کند

حال آنکه یکی از مسائلی که از ابتدای تقدیم لایجه بودجه به مجلس توسط «حسن روحانی»، مورد بحث برخی کارشناسان واقع شده است افزایش نرخ مالیات بر ارزش  افزوده است. بر پایه قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف بود نرخ مالیات بر ارزش افزوده را از سال اول برنامه سالانه یک واحد درصد اضافه کند، به‌ گونه‌ای‌ که در پایان برنامه به ۸ درصد برسد. سهم شهرداری‌ها از نرخ مزبور ۳ درصد و سهم دولت ۵ درصد تعیین شده است.

اما سال گذشته به درخواست دولت به جای یک درصد، ۲ درصد بر میزان این مالیات اضافه ‌و مقرر شد، یک درصد اضافه شده، صرف ارتقای سلامت شود و در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار گیرد. بر پایه ‌برنامه پنجم توسعه، افزایش مقدار مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال ۹۳ ‌بوده و قرار بود ‌تا پایان این سال به ۸ درصد برسد و این کار ‌برای اولین بار در عمر جمهوری اسلامی انجام شود.  بنابراین با توجه به احکام مقرر در تبصره ۲ ماده ۱۱۷ قانون برنامه پنجم توسعه و بند (ط) تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده، باید در سال آینده جاری ۸ درصد تعیین شود که ۳. ۵ درصد مالیات و ۷. ۲ درصد عوارض است و طبق قانون برنامه پنجم توسعه و قانون بودجه سال ۱۳۹۳ وصول می‌شود. حال شاهدیم این نرخ در لایحه بودجه به ده درصد رسید است.

1

این در حالی است که پیش از این، برخی ‌مقامات دولتی و مسئولان اقتصادی، از ثابت بودن این مالیات خبر داده بودند و قرار بود این مالیات‌ها در سال آینده افزایش نداشته باشد.

چند روز پیش از تقدیم بودجه به مجلس، ‌یک مقام آگاه در سازمان امور مالیاتی کشور‌ در این باره به مهر گفته بود: بر اساس تصمیم‌گیری کارگروه مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور، نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال ۹۴ افزایش نخواهد یافت.

از سوی دیگر «علیرضا طاری بخش»، معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور گفته بود: «نرخ‌های بالا برای مالیات بر ارزش افزوده، مناسب نیست و حتی برخی ‌کشور‌ها که از ابتدا نرخ بالا در نظر گرفته بودند، بعدا نرخ مالیات را کاهش دادند، ولی در عین حال هر تصمیمی که مجلس بگیرد، تابع و مجری قانون خواهیم بود».

یکی از دلایل افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۹۴، رشد ۲ درصدی مالیات بر ارزش افزوده بوده و مالیات ۱۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده با شرایط اقتصاد کشور متناسب نیست

در همین زمینه «جعفر قادری»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه‌ مجلس در گفت‌و‌گو با تابناک با ابراز نارضایتی از این وضعیت، در زمینه رشد درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۹۴ اظهار داشت: یکی از دلایل افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال ۹۴، رشد ۲ درصدی مالیات بر ارزش افزوده بوده که باید پذیرفت، شیب رشد مالیات بر ارزش افزوده تند و نرخ ۱۰ درصدی مالیات بر ارزش افزوده با شرایط اقتصاد کشور متناسب نیست و مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

همچنین این نماینده مجلس گفت: این لایحه خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است و مطابق برنامه باید متوقف شود؛ اما این گونه نیست که مجلس نتواند این مانع را بردارد، برای اینکه قانون جدیدی در این باره وضع شود، نیاز به دو سوم آرای نمایندگان است تا بار دیگر افزایش مالیات بر ارزش افزوده تصویب شود.

در پایان به نظر می رسد کاهش درآمدی دولت از بخش نفتی و احتمال کاهش نرخ نفت به زیر بشکه ای ۷۰ دلار، باعث شده تا دولت ‌ارقامی را که در بودجه سال آینده برای خود در نظر گرفته است، ‌به هر طریق خاصی جبران کند و برای این کار، اگر لازم باشد مصمم است ‌قانون برنامه پنجم توسعه را نیز عوض کند.

مطالب مرتبط

نگاهی به کلیات بودجه ۹۴

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,